Swedbank_je_vysetrovana_ECB_ako_aj_americkymi_autoritami

Swedbank AB uviedla, že čelí vyšetrovaniu jej úlohy v obrovskom škandále v oblasti prania špinavých peňazí, čo zahŕňa preskúmaniu od niekoľkých amerických agentúr, ako aj Európskej centrálnej banky a zaviazala sa, že riešenie tejto záležitosti bude najvyššou prioritou.

Tieto informácie najstaršej švédskej banky zatienili výsledky ziskov, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Spoločnosť Swedbank uviedla, že len v tomto roku očakáva, že náklady na vyšetrovanie obvinení pri údajnom spracovaní podozrivých transakcií dosiahnu 1 miliardu korún (103 miliónov dolárov). Uviedla tiež, že vyšetrovanie v USA môže trvať niekoľko rokov.

Generálny riaditeľ Jens Henriksson neposkytol podrobnosti o tom, ktoré americké agentúry sa prípadom zaoberajú. Na otázku analytika, či je medzi nimi ministerstvo spravodlivosti, to odmietol komentovať. Henriksson tiež uviedol, že vyšetrovania doteraz neodhalili žiadne porušenia amerických sankcií.

Avšak dodatočné náklady potrebné na riešenie obvinení z prania špinavých peňazí vyostrili potenciál výnosov Swedbank a Henriksson poznamenal, že aktuálne bude ťažšie dosiahnuť ciele týkajúce sa výnosov ako aj úrovne nákladov. Akcie banky po začatí obchodovania v Štokholme klesli až o 5,4 percenta.

Súvisiace: Goldman Sachs sa v priebehu desaťročia dopustil 220 miliónov chýb pri podávaní správ

Banka prešla turbulentným rokom. Po odmietnutí akejkoľvek účasti na rozsiahlom prípade prania špinavých peňazí spoločnosti Danske Bank A/S bola Swedbank nútená ustúpiť. V súčasnosti je vyšetrovanou vo Švédsku, Estónsku a USA na základe obvinení, by mohla byť zapojenou do potencionálne podozrivých transakcií, väčšinou z bývalého Sovietskeho zväzu o objeme viac ako 100 miliárd dolárov.

Z dôvodu škandálu bol prepustený generálny riaditeľ a bol vyhlásený nový predseda. Henriksson sa v priebehu tohto mesiaca stal generálnym riaditeľom.

V stredu poskytla Swedbank ďalšie podrobnosti o prebiehajúcich vyšetrovaniach:

Lotyšský policajný útvar pre boj proti hospodárskej kriminalite (LECED) a Európska centrálna banka (ECB) vedú vyšetrovania, ktoré by mali byť ukončené do konca roka. Švédsky úrad pre hospodársku kriminalitu skúma, či zamestnanci banky porušili komunikačné zákony týkajúce sa prania špinavých peňazí. Banka nemá informácie o tom, kedy bude toto vyšetrovanie ukončené. V súčasnosti vyšetruje Swedbank aj niekoľko amerických orgánov. Uzatvorenie týchto vyšetrovaní môže trvať roky.

V stredu ďalej uviedla, že v dôsledku interného vyšetrovania Swedbank „muselo niekoľko zamestnancov banku opustiť.“ Uviedla, že sa skúma viac ako 30 miliárd transakcií uskutočnených medzi rokmi 2007 a marcom 2019, z čoho 15 miliárd pochádza z pobaltských operácií banky.

Philip Richards, ktorý je hlavným analytikom bánk v spoločnosti Bloomberg Intelligence poznamenal: „Swedbank je naďalej zapojená do vyšetrovania v oblasti prania špinavých peňazí, a hoci by sa to malo skončiť začiatkom roku 2020, jasnosť nad hrozbou americkej pokuty by mohla prísť o niekoľko rokov neskôr. Kapitálová rezerva banky vo výške 1 miliardy dolárov vs. požiadavky sú podľa nášho názoru vzhľadom na tieto riziká obmedzené a vyvolali potrebné zníženie podielu výplaty dividend – na 50% – čo je pod plánovaný priemer. Táto neistota sa znásobuje slabými vyhliadkami na zisky, pretože objem nových pôžičiek sa spomaľuje, zvyšuje sa tlak na marže a prudko stúpajú náklady na požiadavky regulátorov. Aj keď návratnosť vlastného kapitálu vo výške 14-15% a pomer 16% CET1 poskytuje určitú úľavu.“

Súvisiace: Veľké banky používajú umelú inteligenciu, aby sa vyhli problémom

Teraz je otázkou, či Swedbank má dostatok finančných prostriedkov, ktoré potrebuje na pokrytie potenciálnych pokút, bez toho, aby zanechala príliš veľkú medzeru vo svojej kapitálovej primeranosti. Banka už uznala, že nebude schopná splniť svoj ambiciózny cieľ výplat dividend zo 75% ziskov a v júli znížila svoj cieľ na 50%. V tom čase banka poukázala na „neistotu“ v súvislosti s tým, čo opísala ako „prácu na boj proti praniu špinavých peňazí“.

Finančný riaditeľ Anders Karlsson v stredu uviedol, že úsilie banky naplánovať svoje kapitálové rezervy bude ovplyvnené prebiehajúcimi vyšetrovaniami týkajúcimi sa prania špinavých peňazí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár