Rast cien tu pravdepodobne zostane dlhšie.

Rast cien tu pravdepodobne zostane dlhšie.

Šok z rastúcich cien v súčasnosti spôsobuje úzkosti miliónom Američanov (ale aj ďalším obyvateľom sveta), pričom ceny benzínu, potravín a ojazdených automobilov prudko stúpajú.

Vyriešenie nerovnováhy medzi ponukou a dopytom v srdci inflácie, žiaľ, bude trvať dlhšie, než sa očakávalo – s týmto varovaním voči svojim klientom prišla banka Goldman Sachs.

Analytici banky v správe ku klientom napísali: “Prekročenie inflácie sa pravdepodobne zhorší, predtým než sa nezlepší.”

Rovnako ako väčšina Wall Street a Federálneho rezervného systému, aj banka Goldman Sachs očakáva, že vysoké ceny sa rýchlo vrátia na zem. Aktuálne si uvedomujeme, že rastúca inflácia sa v ekonomike bude držať dlhšie, pretože ponuka sa zasa bude snažiť držať krok s rastúcim dopytom.

Analytici banky Goldman Sachs pripustili, že v dôsledku „dlhotrvajúcej“ nerovnováhy medzi ponukou a dopytom, prudko stúpajúcimi platmi a rastúcim nájomným počas boomu v oblasti bývania, ukazovatele inflácie zostanú „celkom na vysokých úrovniach, po väčšinu budúceho roka“.

To predstavuje negatívnu správu pre Američanov, ktorí zápasia s vysokými životnými nákladmi, ako aj pre podniky zasahované nedostatkom a rastúcimi cenami. Rodiny s nízkymi príjmami a tie, ktoré žijú s nízkeho rozpočtu, najviac poškodzujú rastúce ceny životných potrieb, ako je benzín, jedlo a oblečenie.

Prognóza inflácie je pre Biely dom tiež neúspechom, pretože vysoké ceny a problémy s dodávateľským reťazcom zhoršujú názory Američanov na americkú ekonomiku – od ktorej sa očakávalo, že bude tento rok silnou stránkou prezidenta Joea Bidena.

Súvisiace: Svetové ceny potravín vzrástli za rok až o 30 %

Namiesto toho takmer dve tretiny Američanov v prieskume zverejnenom v priebehu minulého týždňa označili ekonomiku za slabú. Takmer polovica očakáva, že ekonomická situácia sa v budúcom roku zhorší.

30-ročné maximum inflácie

Podľa ministerstva obchodu, ročná inflácia v septembri rástla najrýchlejším tempom za viac ako 30 rokov. Vychádza to z nárastu cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu o 4,4 % . Bez započítania potravín a energií, v rámci jadrového indexu cien (PCE) – preferovaná metrika inflácie Fedu, v auguste a septembri vzrástla o 3,6 %, čo je najrýchlejšie tempo od mája 1991.

Fed aktuálne zmenil svoj postoj k inflácii a uznal, že vysoké ceny tak skoro nezmiznú.

Vedúci predstaviteľ Fedu – Jerome Powell pred novinármi, počas minulotýždňovej tlačovej konferencie, poznamenal: “Vidíme, že nedostatok a obmedzené miesta budú pretrvávať aj v budúcom roku, najmä v budúcom roku,” … “Vidíme pretrvávajúcu vyššiu infláciu.”

Zdá sa, že každodenní Američania súhlasia.

Podľa prieskumu, ktorý v pondelok zverejnila americká centrálna banka, spotrebitelia v priebehu budúceho roka očakávajú nárast cien o 5,7 %. To predstavuje najvyššiu úroveň od začiatku prieskumu v júni 2013 a 12. po sebe idúce mesačné zvýšenie.

Fed tieto prieskumy pozorne sleduje, pretože očakávania vysokej inflácie môžu zmeniť spotrebiteľské a obchodné správanie a vytvoriť tak seba-naplňujúce sa proroctvo.

Dobrou správou je, že analytici banky Goldman Sachs tvrdia, že ich hlavným názorom zostáva, že nerovnováha medzi ponukou a dopytom sa „do veľkej miery vyrieši sama a inflácia zostane blízko cieľového pásma Fedu“. To je v súlade s tým, čo Powell poznamenal v posledných týždňoch.

V správe banky Goldman Sachs napísali: “Nemyslíme si, že agregátny dopyt je na neudržateľnej trajektórii alebo že inflačné očakávania sa ukotvili, a preto by sa prekročenie malo v konečnom dôsledku ukázať ako prechodné.“

Inými slovami, Fed pravdepodobne nebude musieť pribrzdiť ekonomiku, aby bojoval s infláciou prostredníctvom prudkého zvyšovania úrokových sadzieb.

Riziká sa priklonili k väčšej, nie však nižšej inflácii

Napriek tomu Goldman Sachs očakáva, že jadrová inflácia PCE vzrastie zo súčasného 30-ročného maxima 3,6 % na 4,4 % do konca roka 2021. Očakáva sa, že preferovaná metrika inflácie Fedu sa nakoniec ochladí na 2,3 % na konci roka 2022 a 2,1 % % na konci roka 2023.

Súvisiace: CEO Twitter a Square: Čoskoro v USA a vo svete nastane „hyperinflácia“

Goldman Sachs ďalej uviedla: “Rovnako sa očakáva, že jadrové spotrebiteľské ceny zostanú „veľkú časť zimy“ v pásme 5 %, pred tým, než sa v lete budúceho roka znížia na 4 % a na konci roka 2022 na 3,2 %.“

To je výrazne nad 2% cieľom Fedu a môže udržať obavy z ekonomiky na vysokých úrovniach.

Ako povedal Powell na svojej tlačovej konferencii, ohľadom inflačného výhľadu, zostáva obrovská neistota. Nikto nemôže s istotou povedať, kedy sa ceny vrátia do normálu.

Goldman Sachs uznala: “Riziká našej prognózy sú pravdepodobne naklonené smerom nahor.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár