Blackstone_a_saudskoarabsky_fond_vytvoria_investicny_fond_40_miliard_dolarov_top

Americká spoločnosť privátneho kapitálu – Blackstone a saudskoarabský hlavný fond zvrchovaného majetku počas tohto víkendu uviedli, že plánujú vytvoriť investičný fond pre oblasť infraštruktúry – najmä v Spojených štátoch o rozsahu 40 miliárd dolárov, kde budú investovať do rôznych projektov.

Blackstone a Public Investment Fund (PIF) podpísali nezáväzné memorandum o porozumení pre projekt, ktorý bude závisieť na ďalších rokovaniach.

Navrhované partnerstvo bolo oznámené počas návštevy Rijádu prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý povedal, že chce obnoviť rozpadajúcu americkú infraštruktúru.

Investičná spoločnosť Blackstone očakáva, že investičný fond dosiahne rozsah 40 miliárd dolárov, kde 20 miliárd dolárov bude pochádzať z investícií PIF a zvyšok od iných investorov. Prostredníctvom tohto financovania formou kapitálu a dlhu, spoločnosť Blackstone očakáva, že do projektov v oblasti infraštruktúry bude investovať viac ako 100 miliárd dolárov.

Súvisiace:
Z Trumpovej dohody potečú veľké peniaze aj zo Saudskej Arábie
SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách

Prezident Trump” a výkonný riaditeľ PIF – Jásir al-Rumayyan uviedli: “Nový fond odráža naše pozitívne výhľady okolo iniciatívy ambicióznej infraštruktúry, ktoré sa budú v Spojených štátoch realizovať.”

Prezident investičnej spoločnosti Blackstone – Hamilton James povedal: “Tým sa vytvoria dobre platené americké pracovné miesta a položia sa základy pre silnejší dlhodobý hospodársky rast.”

Pre Saudskú Arábiu predstavuje tento nový fond ďalší krok k diverzifikácii jeho rozsiahlej ekonomiky, založenej na ropnom sektore.

Kráľovstvo už oznámilo to, čo nazýva jeho plán – Vision 2030, v rámci ktorého je táto krajina pripravená emitovať akcie jeho producenta ropy vo vlastníctve štátu – Saudi Aramco na verejnených trhoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYtimes, Reuters

Facebook komentár