Korupcny_skandal_v_Saudskej_Arabii_za_100_miliard_dolarov

Korupčné praktiky zo strany saudskej kráľovskej rodiny a vysokých predstaviteľov stáli túto krajinu počas desaťročí, najmenej 100 miliárd dolárov.

Generálny prokurátor Saudskej Arábie – Šejk Saud Al Mojeb tak počas dnešného dňa prišiel s odhadom strát.

Taktiež uviedol, že v rámci rozsiahleho vyšetrovania boli spochybnené kroky 208. jednotlivcov. Sedem z nich bolo prepustených.

Vedúci prokurátor Saudského kráľovstva poznamenal: “Na základe našich vyšetrovaní za posledné tri roky odhadujeme, že prostredníctvom systematickej korupcie a sprenevery bolo v priebehu niekoľkých desaťročí zneužitých najmenej 100 miliárd dolárov.”

“Dôkazy o tomto priestupku sú tak veľmi silné a potvrdzujú pôvodné podozrenia, ktoré viedli saudskoarabské úrady k tomu, na zákalde čoho sa muselo pristúpiť k začatiu vyšetrovania.”

Saudské úrady v sobotu zatkli desiatky vedúcich predstaviteľov kráľovstva, podnikateľov a vyšších vládnych predstaviteľov v prekvapujúcom boji proti korupcii. Medzi zatknutými bol miliardár a podnikateľ princ Alwaleed bin Talal, bývalý šéf kráľovského dvora Khaled Al-Tuwaijri a saúdsky mediálny magnát Waleed Al-Ibrahim.

Saudská centrálna banka prešetrovaným osobám zmrazila osobné účty. A orgány v Spojených arabských emirátoch údajne požiadali banky o informácie ohľadom aktív, ktoré patria 19 vysokým predstaviteľom Saudskej Arábie.

Vyzerá to, že saudské úrady sa môžu pripraviť na dlhú skúšku. Niektorí zatknutí sa údajne nachádzajú v 5-hviezdičkovom rijádskom hotely – Rijad Carlton, ktorý je od víkendu bez svojich hostí. Aktuálne sa zdá, že je “plne rezervovaný” až do 1. februára 2018.

Spoločnosť Marriott, ktorá hotel vlastní sa k situácii v hotelu Ritz odmietla vyjadriť, keďže sa podľa jej vyjadrení snaží chrániť “súkromie hostí”.

Hovorca uviedol: “Nevyjadrujeme sa k naším hosťom alebo skupinách, s ktorými podnikáme, alebo o tých ktorí môžu byť návštevníkmi našeho hotela.”

Súvisiace: Mladý princ Saudskej Arábie vykonal bleskový zásah

Zatknutie nasledovalo po zriadení nového protikorupčného výboru v čele s korunným princom Mohammedom bin Salmanom. Má právomoc vyšetrovať, zatknúť, vydávať zákazy cestovania a zmraziť aktíva tých, ktorých sú podozrivými.

Saudskí predstavitelia tvrdia, že zatknutie je súčasťou úsilia o prečistenie politických špičiek, čo vedie k podporu okolo tlaku korunného princa, na prepracovanie ekonomiky krajiny a na ukončenie toho, čo kedysi nazval “závislosťou” od ropy. Zmeny sa tak už odohrávajú, vrátane znižovania dotácií, nových daní a ukončenia kontroverzného zákazu šoférovania žien.

Ratingová agentúra Fitch dnes uviedla: “Posilnenie pozície (bin Salmana) by malo byť prínosom pre krátkodobé reformné tempo, keďže korunný princ bol dominantnou hnacou silou agendy okolo reformného procesu Saudskej Arábie s označením Vision 2030.” Zároveň však varovali pred zvýšením politického rizika.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár