Saudska_Arabia_udajne_zatknutym_ponuka_slobodu

Saudské úrady vyjednávajú cenu za slobodu princov a podnikateľov, keďže čelia závažným obvinenia z korupcie. S týmto vyjadrením prišiel denník Financial Times.

Saudská vláda si chce v niektorých prípadoch privlastniť až 70 percent bohatstva podozrivého, ako poznamenal Financial Times, kde citoval zdroje. Vďaka týmto opatrenia chcú získať časť zo stoviek miliárd dolárov, z vyčerpaných štátnych prostriedkov.

Na začiatku novembra korunný princ Mohammed bin Salman nariadil náhle zatknutie mocných predstaviteľov kráľovstva a podnikateľov. Kráľovskí predstavitelia opísali mimoriadnu čistku ako zákrok proti korupcii, zatiaľ čo iní to na nazvali snahu o upevnenie moci, keďže na vedúcu pozíciu Saudskej Arábie by sa mal dostať 32-ročný Mohammed bin Salman.

Súvisiace: Mladý princ Saudskej Arábie vykonal bleskový zásah

Zákrok viedol k zadržaniu stoviek vedúcich predstaviteľov, ministrov a niektorých najbohatších podnikateľov Saudskej Arábie. Medzi tými, ktorí boli zbavený moci, bol aj miliardársky princ Alwaleed Bin Talal, zakladateľ Broadcasting Center na Blízkom východe.

Medzi ďalšími zadržanými je aj miliardár Waleeda al-Ibrahima, zakladateľ spoločnosti Middle East Broadcasting Center, ktorá vlastní satelitný kanál Al Arabiya a Bakr bin Ládin, ktorý je predsedom stavebnej skupiny – Saudi Binladin.

Ľudia z blízkosti rokovaní uviedli: “Niektorí podozriví, z ktorých mnohí boli od minulého týždňa zadržaní v hoteli Ritz-Carlton (v Rijáde), majú v záujme zabezpečiť si prepustenie tým, že podpíšu prevod peňažných prostriedkov a firemných aktív.”

Jeden poradca poznamenal: “Väčšine jednotlivcom nachádzajúcim sa v hotely Ritz bola táto možnosť umožnená,” … “Prevedú hotovosť a odídu domov.”

Týmto krokom tak majú za cieľ získať späť miliardy dolárov, ktoré údajne nahromadili z korupcií a to všetko v čase, kedy vláda tejto krajiny zápasí s recesiou spôsobenou dlhotrvajúcimi nízkymi cenami ropy a po dosiahnutí rozpočtového deficitu na úrovni 79 miliárd dolárov.

Generálny prokurátor uviedol, že vyšetruje obvinenia z korupcie o rozsahu najmenej 100 miliárd dolárov. Ľudia, ktorí boli informovaní o rokovaniach, tvrdia, že vláda chce získať späť časť tejto sumy, hoci cieľom môže byť aj dosiahnutie hodnoty vo výške až 300 miliárd dolárov.

Jeden z ľudí poznamenal, že ďalšie zatýkanie je pravdepodobné, pretože vláda svoj tím a prešetrovanie rozširuje.

Súvisiace: Korupčný škandál v Saudskej Arábii za 100 miliárd dolárov

Princ Alwaleed, ktorý vlastní podiely v skupinách ako Citigroup a Twitter a je synovcom kráľa Salmana, pred jeho zatknutím na obvineniach z úplatkárstva a vydierania verejne podporil úsilie princa Mohameda ako aj reformy kráľovstva.

Mnohí Saudovia poznamenali, že tento krok je pozitívnym, najmä v čase, kedy mnohí obyčajní ľudia trpia finančnými problémami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár