Tesla vs. Wall Street.

Tesla vs. Wall Street.

Saudskoarabský Public Investment Fund (PIF) uviedol, že nemá žiadny záujem o financovanie spoločnosti Tesla, tak ako to naznačil generálny riaditeľ (CEO) Elon Musk vo svojom návrhu v trhovej kapitalizácií o objeme 72 miliárd dolárov, kde by sa táto elektrická automobilka mala stať súkromnou spoločnosťou, aj keď v tomto roku získala menšinový podiel. S týmto vyjadrením prišla dvaja zdroje oboznámené so situáciou.

47-ročný investor a podnikateľ v utorok ohúril finančné trhy, keď na sociálnej sieti Twitteri poznamenal, že zvažuje zmenu stavu firmy Tesla z verejnej na súkromnú spoločnosť, ktorá sa stala priekopníkom v oblasti automobilovej výroby a vytvorila prvý luxusný elektrický sedan, ponúkajúci po celom svete. Tiež poznamenal, že zabezpečil finančné prostriedky na návrh, bez toho, aby poskytol podrobnosti. Investori a analytici považujú PIF za prirodzeného partnera v otázkach ohľadom financovania. Okrem toho, že v Tesle získali podiel na hodnote takmer pod 5 percent a Saudskoarabský Public Investment Fund sľúbil že v priebehu piatich rokov vynaloží desiatky miliárd dolárov na investície do technológií, cez 45 miliardový fond známy ako Vision od skupiny SoftBank.

Súvisiace: Elon Musk: Súkromné vlastníctvo je pre Teslu “najlepšou cestou”

Napriek tomu zdroj, ktorý je oboznámený so stratégiou PIF, uviedol, že sa v súčasnosti nezapája do akéhokoľvek procesu financovania transakcie “Take-Private” spoločnosti Tesla. Druhý zdroj blízky situácii taktiež poznamenal, že PIF sa v tomto štádiu nezúčastňuje na žiadnom takomto pláne. Tento zdroj uviedol, že fond Saudskej Arábie by nevytvoril takúto investíciu bez toho, aby sa poradil so spoločnosťou Softbank. Agentúra Reuters v stredu informovala, že spoločnosť SoftBank v súčasnosti neuskutočnila dohodu ohľadom investícií do spoločnosti Tesla, aj napriek tomu, že získala investície v konkurenčnom podniku GM Cruise. Fond PIF z nedostatku informácií ohľadom financovania spoločnosti Tesla od Elona Muska nie je vôbec nadšená.

Agentúra Reuters vo štvrtok informovala, že dozorná rada automobilky Tesla od neho nedostala podrobný plán financovania a čaká na ďalšie informácie.

Tretí zdroj uviedol, že predstavenstvo sa rozhodne, či najme poradcov a začne formálne preskúmanie návrhu spoločnosti do súkromného vlastníctva už v nadchádzajúcich dňoch, na základe toho, koľko podrobností o finančnom pláne od Muska dostane. Zdroje požiadali o anonymitu, pretože diskusie nie sú verejné. Hovorca PIF na získanie pripomienok nebol okamžite k dispozícii.

Hovorca spoločnosti Tesla to odmietol komentovať v mene spoločnosti ale aj Muska. Denník The Wall Street Journal v štvrtok poznamenal, že Americká komisia pre cenné papiere a burzy kontaktovala spoločnosť Tesla, aby získala informácie ohľadom Muskových vyjadrením ktoré zverejnil na sociálnej sieti Twitter, kde tvrdil, že financovanie jeho navrhovanej dohody bolo “zabezpečené”.

Spoločnosť Tesla sa aktuálne nachádza vo svojej osemročnej histórii ako verejná spoločnosť, pretože konkurencia európskych výrobcov automobilov je pripravená zintenzívniť súboj s novými elektrickými vozidlami od spoločnosti Mercedes, Audi, BMW a ďalších súperov. Prevod spoločnosti Tesla do súkromného vlastníctva by odstránila tlak na Muskovu automobilku, ktorý pochádza zo stávok hedžových fondov, kde ako akciová spoločnosť klesala vzhľadom na svoje produkčné problémy a záporné peňažné toky. Spoločnosť by tiež bola mimo dohľadu firiem z Wall Street, pre ktoré musí zverejňovať štvrťročné výsledky.

Súvisiace: Elon Musk zamestnancom Tesla: Je potreba “radikálneho zlepšenia”

V utorkovom článku Musk akcionárom navrhol, kde za svoje súkromnú akciu dostanú 420 dolárov. Musk tiež poznamenal, že by sa snažil udržať jeho vlastníctvo v Tesle na úrovni približne 20 percent v rámci dohody o odkúpení, ako aj vytvoreniu účelového investičného fond, aký existuje pre jeho leteckú spoločnosti SpaceX. Investiční bankári a analytici doposiaľ reagovali skepticky, hovoriac agentúre Reuters, že pre Musku, ktorého čistá hodnota majetku je podľa časopisu Forbes na hodnote 22 miliárd dolárov, bude náročné získať ďalší kapitálov potrebný pre dohodu, keďže firma Tesla zisky nenavyšuje.

Niektorí analytici naznačili, že Musk by mohol presvedčiť najvýznamnejších akcionárov spoločnosti Tesla, ako sú spoločnosti Fidelity Investments a čínska spoločnosť Tencent, aby do transakcie zaradili svoje majetkové podiely, čo výrazne znižuje množstvo peňazí, ktoré je potrebné získať. Analytici poznamenali, že štruktúra obchodov však prinesie veľké logistické a právne problémy, pokiaľ ide o menších akcionárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár