Ako_sa_zmeni_zivot_v_Saudskej_Arabii_pocas_roka_2018

Život v Saudskej Arábii sa bude koncom roku 2018 veľmi líšiť.

Kráľovstvo presadzuje ekonomickú úpravu zameranú na ukončenie toho, čo princ Mohammed bin Salman kedysi označil za “závislosť” od ropy.

Zmena je v súčasnom období naozaj rozsiahla a rýchla, keďže niekoľko významných reforiem, ktoré boli oznámené od chvíle, kedy bin Salman v roku 2016 predstavil svoj program “Vision 2030“, nadobudnú svoju účinnosť práve v roku 2018.

Súvisiace: Saudská Arábia prišla s otimistickým výhľadom na rok 2018

Sam Blatteis, ktorý je generálnym riaditeľom regionálnej poradenskej spoločnosti pre verejnú politiku – MENA Catalysts poznamenal: “Mnohé vládne zmeny Saudskej Arábie … sú už dávno realitou,” … “Zreformovanie takej veľkej ekonomiky akou je Saudská Arábia, je skoro ako premiestnenie veľkého lietadla.“

Tu sú niektoré z najväčších zmien, naplánovaných na nasledujúcich 12 mesiacov:

1. Ceny benzínu porastú

Saudia v súčasnosti začali za benzín platiť oveľa viac.

Štátna spoločnosť Aramco, ktorá je najväčším producentom ropy na svete od 1. januára pistúpila k zvýšeniu cien na čerpacích staniciach až o 127% Prémiový benzín aktuálne stojí 2,04 saudských rialov na liter – čo je približne 2,05 dolárov za galón (3,7 litra).

Spoločnosť sídliaca v Rijáde – Al Rajhi Capital poznamenala: “Hoci by to mohlo oslabiť spotrebu, malo by to opätovne potvrdiť rozhodnutie vlády smerovať k rastu, bez závislosti od ropného sektoru.”

Obyvatelia Saudskej Arábie taktiež zaplatia viac za väčšinu spotrebného tovaru a služieb. Nová daň z predaja vo výške 5%, taktiež 1. januára nadobudla účinnosť, čo je súčasťou úsilia o zvýšenie štátnych príjmov z iných zdrojov, ako je oblasť ropy.

2. Kiná sa opäť sprístupia verejnosti

Saudovia sa opätovne dostanú do kín.

Po 35-ročnom zákaze vláda počas tohto roka začne udeľovať licencie pre komerčné kiná a očakáva, že prvé kiná by mali otvoriť svoje brány už v marci.

Medzinárodné a regionálne reťazce už hovoria o príležitosti na novom trhu s objeme 30 miliónov. Generálny riaditeľ spoločnosti AMC – Adam Aron povedal, že filmový trh v tomto kráľovstve by mohol mať hodnotu 1 miliardy dolárov.

3. Ženy budú môcť jazdiť ….

Dlhý zákaz jazdy žien sa v júni konečne zruší.

Oznámenie nasledovalo po septembrovom kráľovskom dekréte. Mnoho žien už niekoľko rokov bojovalo za právo šoférovať a niektoré z nich boli za odpor proti zákazu zatknuté.

Očakáva sa, že tento krok podnieti rast a dá ženám oveľa väčšiu úlohu v hospodárstve. Len 22% žien je aktivných aj na pracovnom trhu. Plán “Vision 2030“ má za cieľ tento podiel zvýšiť na 30%.

Vláda si stanovila cieľ, kde chce vytvoriť zo súkromného sektora 65% podiel HDP a je pre nich kľúčové zaradiť do trhu práce aj väčší počet žien.

Súvisiace: Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži

4. …. a sledovať športové podujatia

Ženy sa budú môcť zúčastniť športových podujatí na troch štadiónoch vo veľkých mestách.

Generálny športový úrad, ktorý predstavuje riadiaci orgán pre oblasť športu v krajine, v októbri uviedol, že tri z najväčších štadiónov v krajine, začiatkom roka začnú vítať “kompletné rodiny”.

Saudskí muži a ženy sú na verejných miestach zvyčajne oddelení. Toto obmedzenie sa však pomaly uvoľňuje. Muži a ženy boli už v roku 2017 schopní spolu sedieť na niekoľkých hudobných koncertoch a podujatiach.

Salman Al-Ansari, ktorý je predsedom Saudsko-americkej komisie pre záležitosti verejného styku, poznamenal: “Najvýznamnejšie reformy (v roku 2018) budú zahŕňať presadzovanie práv žien,” … “V skutočnosti by som nebol prekvapený, keby sme uvideli vymenovanie saudskej ženskej predstaviteľky na pozíciu ministerstva.”

5. Turisti dostanú víza

Turisti budú môcť prvýkrát navštíviť Saudskú Arábiu.

Princ Sultan bin Salman, ktorý je zároveň aj vedúcim predstaviteľom saudskej komisie cestovného ruchu a národného dedičstva, nedávno uviedol, že kráľovstvo v roku 2018 vydá svoje prvé turistické víza. Víza boli predtým obmedzené na ľudí, ktorí cestujú do krajiny za prácou alebo na návštevu svätých miest.

Kráľovstvo má ambiciózne plány aj pre rast cestovného ruchu. Už oznámilo niekoľko projektov, vrátane jedného na vybudovanie série stredísk, približne 160 kilometrov od piesočnatého pobrežia Červeného mora. Do roku 2030 sa zameriava na pritiahnutie 30 miliónov návštevníkov (ročne), z 18 miliónov v roku 2016.

Súvisiace: Trump vyzval Saudi Aramco pre obchodovanie na burze v New Yorku

6. Aramco bude sprivatizovaná

Saudskí úradníci opakovane uviedli , že v roku 2018 plánujú predať malý podiel v spoločnosti Saudi Aramco. Ak sa to stane, očakáva sa, že tento predaj by mal byť najväčším kótovaním na burze v histórii.

Úradníci očakávajú, že počiatočná verejná ponuka ocení ropnú skupinu Aramco na približne 2 bilióny dolárov. Ak sa trh dohodne, predaj 5% podielu by mal zabezpečiť 100 miliárd dolárov.

Okrem presného načasovania a veľkosti verejnej ponuky sa Saudská Arábia ešte musí rozhodnúť, kde sa sa emisia spoločnosti Aramco uskutoční. Rovnako údajne ostáva otvorená aj možnosť, kde najprv predá podiel strategickému investorovi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár