Saudskoarabska_snaha_pre_transformaciu_je_investorov_este_viac_ohrozena

Pred rokom, s viac ako 3 500 obchodnými lídrami a vládnymi predstaviteľmi v Rijáde, korunný princ Mohammed bin Salman oznámil, že Saudská Arábia je otvorená podnikaniu.

Kráľovstvo odhalilo plány na vybudovanie metropoly o objeme 500 miliárd dolárov. Nálada bola pozitívna. Bin Salman generálnym riaditeľom celosvetových spoločností a zahraničným investorom sľúbil, že Saudská Arábia smeruje novou cestou tolerancie a angažovanosti voči zvyšku sveta.

Mnohí týmto plánom verili, ako aj generálny riaditeľ spoločnosti Colony Capital – Tom Barrack, ktorý vtedy poznamenal, že vláda sa zaviazala vytvoriť prostredie, ktoré by bolo “transparentné, bezpečné, stabilné a zrozumiteľné”.

V súčasnosti sa podniky a generálni riaditelia dištancujú od Saudskej Arábie z dôvodu zmiznutia novinára Jamala Khashoggiho a ohrozujú snahu krajiny transformovať svoju ekonomiku závislú na rope.

Turecko tvrdí, že má dôkaz, že Khashoggi – americký rezident a komentátor pre Washington Post, bol zavraždený vo vnútri saudského konzulátu v Istanbule na začiatku tohto mesiaca – kráľovstvo toto obvinenie tvrdo popiera.

Dokonca toto nevysvetliteľné zmiznutie Khashoggiho – bývalého poradcu zo strany saudskej vlády čelí rozsiahlej kritike, čo už podnietilo niektorých veľkých obchodných partnerov, aby ukončili vzťahy ohľadom svojich projektov, ktoré boli kľúčové pre nádej bin Salmana na vybudovanie modernej ekonomiky s jadrom technologického sektoru.

Britský miliardár Richard Branson sa stiahol z dvoch projektov ohľadom rozvoja cestovného ruchu v oblasti Červeného mora a pozastavil rozhovory so saudskou vládou o investíciách vo výške 1 miliardy dolárov do svojich vesmírnych spoločností.

Branson vo vyhlásení poznamenal: “Mal som veľké nádeje pre súčasnú vládu … a jej vodcu korunného princa Mohammeda bin Salmana.”

“Čo sa údajne stalo v Turecku … ak by sa ukázalo, že je to pravda, bude to mať jednoznačný vplyv na schopnosť každého z nás zo Západe, ohľadom realizácie obchodov so saudskou vládou.”

Plán Saudskej Arábie rozvíjať 160 kilometrov dlhé piesočnaté pobrežie pri Červenom mori bol jednou z prvých podrobných iniciatív, ktoré vyplynuli z bin Salmanovej vízie známej ako “Vision 2030” čo predstavuje ambiciózny program na ukončenie závislosti kráľovstva voči ropnému sektoru.

Poradcovia opustili mega-mestský projekt

Druhý hlavný projekt – budovanie futuristického mega mesta s nulovými emisiami, známeho pod názvom NEOM – sa tiež dostáva do problémov.

Dan Doctoroff, ktorý je generálnym riaditeľom dcérskej firmy v spoločnosti Alphabet – Sidewalk Labs, Tim Brown – výkonný riaditeľ dizajnérskej firmy IDEO a Ernest Moniz – bývalý americký minister energetiky a CEO Energy Futures Initiative vyhlásili, že nebudú spolupracovať s NEOM-om, aspoň teda pokiaľ sa celá vec nevysvetlí (boli zaradení do zoznamu členov poradného výboru).

NEOM a verejný investičný fond Saudskej Arábie na žiadosti o pripomienky neodpovedali.

Projekt NEOM bol vyhlásený na minuloročnej konferencii v Rijáde, nazvanej “Davos v púšti”.
Avšak udalosti odvtedy dôveru investorov otriasli. Len pár dní po konferencii saudské úrady zatkli desiatky členov kráľovskej rodiny, úradníkov a významných podnikateľov – vrátane miliardára a investora, princa Alwaleeda bin Talala, ktorý bol obvineným z korupcie.

Mnohí z nich boli držaní v luxusnom hotely v Rijáde, Ritz-Carlton, teda predtým ako boli prepustení po tom, čo sa dohodli na odovzdaní hotovosti, nehnuteľností a iných aktív v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. Od februára však saudskí štátni predstavitelia vydali na “roadshow” v snahe upokojiť nervóznych zahraničných investorov.

Odvtedy však čelia sklamania. Plány na realizáciu počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) štátneho ropného gigantu Aramco boli odložené na neurčito. Emisiou by preukázali novú úroveň transparentnosti na saudských trhoch, čo by viedlo k získaniu značných finančných prostriedkov na investície v iných oblastiach.

Dôvera prechádza “k bodu mrazu”

Avšak v súčasnosti nevysvetliteľné zmiznutie Khashoggiho má medzinárodné následky, keďže kráľovstvo sa pripravuje na realizáciu tohtoročnej Rijádskej konferencie, ktorá bude zastrešovať Iniciatívu budúcich investícií.

Neil Quilliam, ktorý je vedúcim výskumu v londýnskej agentúre Chatham House, poznamenal: “Jedná sa o obchodnú dohodu,” … “Nikto si nemyslel, že [Vision 2030] bude absolútne úspešnou, avšak z 50% je ich úspešná trajektória na tom ešte nižšie, keďže dôvera v štátne podniky a vládnych predstaviteľov skutočne upadla.”

Generálny riaditeľ spoločnosti Uber – Dara Khosrowshahi, generálny riaditeľ spoločnosti Viacom – Bob Bakish a Arianna Huffington svoju prítomnosť na konferenciu zrušili.

Oznámenie Khosrowshahiho je mimoriadne dôležité, pretože suverénny fond Saudskej Arábie je veľkým akcionárom firmy Uber. V roku 2016 do tohto startupu investoval 3,5 miliardy dolárov.

Kráľovstvo sa stáva významným investorom globálnych firiem z oblasti technológii. Spoločnosť SoftBank a Saudská Arábia v roku 2016 spojili svoje sily na vytvorenie fondu – SoftBank Vision, ktorý vynaložil takmer 100 miliárd dolárov na technologické podniky. Medzi jeho poslednú investíciu patrí 2,25 miliardy dolárov do samoriadiacej jednotky automobilky GM.

Súvisiace: Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta

Saudská Arábia tiež investovala 1 miliardu dolárov do potenciálneho konkurenta automobilky Tesla – Lucid. Zároveň vlastní takmer 5% podiel výrobcu elektrických automobilov spoločnosti Elona Muska.

Generálny riaditeľ spoločnosti SoftBank, Masayoshi Son je jedným riaditeľom technologickej spoločnosti s celosvetovou pôsobnosťou, s najvyššou účasťou na úsilí Saudskej Arábie pre transformácií svojho hospodárstva.

Až do skorého piatku bol na investičnej konferencii vymenovaný ako rečník, ako aj vedúci medzinárodného obchodu spoločnosti SoftBank a generálny riaditeľ spoločnosti SoftBank Vision Fund. Online Program bol neskôr v priebehu dňa zbavený všetkých názvov a zoznam rečníkov bol z internetových stránok odstránený.

Spoločnosť SoftBank ešte neodpovedala na viaceré požiadavky na komentár ohľadom zmiznutia Khashoggiho.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár