Včera Wall Street zasahlo najväčšia IPO. Počiatočná verejná ponuka akcií spoločnosti Alibaba vytvorila obrovský rozruch.

Akcie obrej čínskej internetovej spoločnosti uzavreli na úrovni 93,89 amerických dolárov, čo je 38% nárast ceny jeho počiatočnej verejnej ponuky (IPO) na úrovni 68 amerických dolárov za jednu akciu.

Tento nárast signalizuje optimizmus medzi investormi ohľadom spoločnosti Alibaba (symbol: BABA) a jej schopnosti pokračovať vo svojom dynamickom rast, ako rastie čínska stredná vrstva a táto firma ďalej expanduje do ďalších častí sveta.

Súvisiace: Porovnanie IPO spoločnosti Facebook s ostatnými technologickými IPO

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti, Jack Ma, chvíľu potom, čo sa akcie začali obchodovať poznamenal: Je mi “cťou” a “pokorou.”

Ma pre CNBC povedal, že chce aby sa za niekoľko rokov Alibaba mohla porovnávať s americkými ikonami, ako je Wal-Mart, Microsoft a IBM. Ľudia budú hovoriť o tom, ako spoločnosť Alibaba “zmenila svet.”

Cena akcií spoločnosti Alibaba sa otvorila na úrovni 92,70 dolárov a potom dosiahla takmer 100 dolárov, než na niekoľko hodín klesla späť pod cenu IPO. Obchodovanie počas počiatočného obchodného dňa u všeobecných akcií je takmer vždy volatilné, ale firma Alibaba to bude vnímať ako víťazstvo.

Na rozdiel od katastrofálneho IPO spoločnosti Facebook na burze Nadaq, počas roka 2012, prvých pár hodín verejnej obchodnej ponuky akcií spoločnosti Alibaba prešlo hladko. To je dobrá správa pre New York Stock Exchange, ktorú si Alibaba vybrala a kde sa bude obchodovať pod burzovým symbolom “BABA”.

Alibaba vo štvrtok večer predala akcie spoločnosti za 21,8 miliardy dolárov. To je vôbec najväčšie IPO pre spoločnosť kótovanú na americkej burze.

To by mohlo byť aj najväčšou IPO ​​na svete. Goldman Sach a ďalšie investičné banky, ktoré by z IPO mohli mať možnosť nákupu ďalších akcií. Ak budú tieto opcie uplatnené tak, ako sa očakávalo Alibaba by mohla získať až 25 miliárd amerických dolárov – čo je celosvetový rekord.

Spoločnosti Alibaba sa podarilo emitovať akcie počas veľkej býčej atmosféry, čo sa týka akcií. Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 počas tohto týždňa dosiahli nové rekordné maximá.

Nebojte sa, ak ste nikdy nepočuli o spoločnosti Alibaba. Neznamená to, že ste žili v jaskyni.

Táto čínska spoločnosť bola založená v roku 1999 bývalým učiteľom angličtiny (Ma) a jej prítomnosť zatiaľ v USA necítiť. Ale po získaní toľkej hotovosti počas IPO by sa to malo zmeniť.

Alibaba sa hlavne zameriava hlavne na explodujúci trh čínskeho internetu, kde sa už táto spoločnosť stala dominantným hráčom v oblasti e-commerce.

Investori boli veľmi nadšení z tejto spoločnosti, keďže objem na platformách firmy Alibaba dosiahol za roku 2013 (poďla IDC) úroveň zhruba 248 miliárd dolárov. To je väčší objem, ktorý dosiahli dokopy firmy, ako Amazon.com, JD.com a japonská spoločnosť Rakute.

Súvisiace: Ktoré technologické spoločnosti vykonali v roku 2013 najviac akvizícií?

Vďaka týmto pôsobivých číslam, sa o spoločnosti Alibaba začína hovoriť, ako určitej elitnej spoločnosti o ktorej väčšina ľudí nepočula. IPO na cene 68 dolárov za akciu ocenilo spoločnosť na úrovni 168 miliardy dolárov. To je viac ako Amazon.com.

Po prvom dni obchodovania, má spoločnosť Alibaba ešte pôsobivejšiu trhovú kapitalizáciu – 231 miliardy dolárov, čo je viac ako Facebook a viac ako polovičná trhová kapitalizácia spoločnoti Google.

Zdroj: FoxBusiness, BusinessWeek

Facebook komentár