Jack Ma zo spoločnosti Alibaba.

Jack Ma zo spoločnosti Alibaba.

Čína začala protimonopolné vyšetrovanie voči spoločnosti Alibaba, keďže stupňuje kontrolu rýchlo rastúcich internetových firiem v krajine.

Najvyšší čínsky regulátor trhu, ktorým je Štátna správa pre reguláciu trhu (SAMR) vo štvrtok uviedla, že bude skúmať údajné monopolné správanie gigantu online nakupovania a cloud computingu – Alibaba, ktorý vlastní známy miliardár Jacka Ma. Firma poskytla niekoľko podrobností, avšak uviedla, že bude skúmaná prax spoločnosti, ktorá požaduje, aby obchodníci podpisovali dohody, ktoré im bránia v predaji produktov na konkurenčných platformách, ktoré sa označujú ako „výber jedného z dvoch“.

V samostatnom vyhlásení, Ľudová banka Číny oznámila, že štyri finančné regulačné orgány danej krajiny v najbližších dňoch plánujú iniciovať stretnutie finančnej časti skupiny Alibaba – Ant Group. Centrálna banka vo svojom vyhlásení uviedla, že schôdzka bude viesť spoločnosť Ant Group k implementácii razantnejšieho finančného dohľadu a regulácii jej služieb.

Intenzívna kontrola prichádza len pár týždňov po tom, čo čínski úradníci prinútili Jacka Ma, aby na poslednú chvíľu zrušil plánovanú počiatočnú verejnú ponuku spoločnosti Ant Group. Jednalo by sa o najväčšiu verejnú emisiu akcií na svete.

Akcie spoločnosti Alibaba sa v Hongkongu prepadli a vo štvrtok v skrátenom obchodovaní uzavreli v strate 8%. Jej akcie sa tak aktuálne nachádzajú v prepade 26% – čo z trhovej hodnoty spoločnosti Alibaba vymazalo viac ako 240 miliárd dolárov – od svojho maxima z konca októbra, čo bolo krátko predtým, ako došlo k zastaveniu IPO spoločnosti Ant Group. (Na Wall Street akcie Alibaba pred riadnym obchodovaním klesli o takmer 7%.)

Regulačné opatrenia sú najnovšími z celého radu opatrení, ktoré Peking prijal s cieľom utiahnuť skrutky proti svojim technologickým „šampiónom“.

Alibaba, ktorá bola založená v roku 1999, sa rýchlo zmenila na rozľahlú technologickú ríšu, ktorá sa dotýka všetkých aspektov čínskeho života. Jej platformy elektronického obchodu sa môžu pochváliť stovkami miliónov používateľov a v čínskom maloobchodnom online sektore jednoznačne dominujú. Ant Group je tiež najväčšou platformou online platieb v krajine a ponúka všetko od investičných účtov a mikro-sporiteľských produktov až po poistenie, úverové hodnotenia a dokonca aj zoznamovacie profily.

Niekoľko dní po tom, čo na začiatku novembra po verejnej kritike čínskych regulačných orgánov došlo k zrušeniu IPO spoločnosti Ant Group Jackom Ma, SAMR odhalila nové pokyny, ktoré podľa nej majú zabrániť internetovým monopolom. Tento krok investorov vystrašil a okamžite vymazal stovky miliárd dolárov z čínskych technologických akcií.

Odvtedy sa tlak len zvyšuje. V stredu SAMR predvolalo šesť internetových gigantov – Alibaba, Tencent, JD.com, Meituan, Pinduoduo a Didi Chuxing – na stretnutie, kde im bolo povedané, že zvyšuje reguláciu obchodných praktík, ktoré umožňujú skupine ľudí v tej istej komunite, aby kupovali hromadný tovar za extrémne nízke ceny.

Model skupinového nákupu si v Číne v posledných rokoch získal popularitu, najmä počas pandémie koronavírusov, keď sa ľudia čoraz viac spoliehali na online nakupovanie tovaru alebo služieb. SAMR v stredu uviedol, že je znepokojený tým, že model umožňuje dumping tovaru za neprimerane nízke ceny, čo poškodzuje zamestnanosť v iných odvetviach hospodárstva.

Spoločnosť Alibaba vo štvrtok uviedla, že od regulačného orgánu dostala oznámenie o začatí „protimonopolného“ vyšetrovania. Vo vyhlásení uviedla: „Alibaba bude pri vyšetrovaní s regulačnými orgánmi aktívne spolupracovať.“

Spoločnosť Ant Group tiež uviedla, že „bude vážne analyzovať a prísne dodržiavať všetky regulačné požiadavky“.

Vo štvrtok boli pod tlakom aj ďalšie čínske technologické akcie, obchodujúce v Hongkongu. Spoločnosti Tencent, JD.com a Meituan klesli o viac ako 2%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár