Cina_do_100_sukromnych_spolocnosti_dosadi_vladnych_radnikov

Podľa miestnych štátnych médií majú byť čínski vládni úradníci dosadení do 100 súkromných spoločností, čím budú pracovať v technologickom centre mesta Chang-čou.

Štátne médiá cez víkend informovali, že miestna vláda mesta Chang-čou presunie 100 zástupcov do „kľúčových podnikov, ako sú Alibaba, Geely Holdings a Wahaha“.

Úplný zoznam 100 spoločností zahrnutých do iniciatívy nebol zverejnený.

Smernica, podľa ktorej médiá uviedli, že je súčasťou „nového plánu okolo výroby“ od politických predstaviteľov mesta Chang-čou, je údajne pokusom o zvýšenie produkcie a posilnenie miestnej ekonomiky vo východnej provincii Če-ťiang.

Jedná sa o najnovšiu stratégiu, ktorá signalizuje úsilie čínskej vlády ohľadom transformácie hospodárstva krajiny. Ich hlavná stratégia s označením “Made in China 2025“ sa zameriava na dobehnutie Číny voči svojim hospodárskym konkurentom vo vysoko hodnotných odvetviach, ako sú robotika a letectvo.

Alibaba vládnych predstaviteľov prijíma

Mesto Chang-čou (Hangzhou), nachádzajúce sa hodinu vlakom zo Šanghaja, je domovom niekoľkých najväčších čínskych spoločností. V meste sa nachádza celosvetové ústredie spoločnosti Alibaba, kde žije 20 000 zamestnancov.

Po kontaktovaní agentúry CNBC, technologický gigant uviedol, že nové smernice jeho fungovanie nenarušia.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Tejto iniciatíve rozumieme … jej cieľom je podporiť lepšie podnikateľské prostredie na podporu podnikov so sídlom v Chang-čou,“ … „Zástupca vlády bude pôsobiť ako most k súkromnému sektoru a nebude zasahovať do fungovania spoločnosti.“

Hovorcovia automobilky Geely a gigantu z oblasti nápojov – Wahaha neboli ohľadom vyjadrenia svojich pripomienok okamžite k dispozícii.

Bezpečnostné obavy

Napriek tvrdeniu, že stratégia mesta Chang-čou nie je nič viac ako „inovatívna“ hospodárska stratégia, dosadenie vládnych úradníkov do súkromných firiem ešte viac vyvoláva obavy z vplyvu štátu na čínske spoločnosti.

Podľa čínskeho práva môžu byť organizácie nútené odovzdať údaje štátu, ak o to budú požiadané.

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei bol v centre medzinárodných diskusií o bezpečnosti kvôli obavám, že tieto zákony by mohli umožniť štátnu špionáž, ak by spoločnosť mala prístup k celosvetovej internetovej infraštruktúre 5G.

Súvisiace: Huawei: Zákaz z USA vyjde na $30 miliárd

Spoločnosť Huawei opakovane popierala tvrdenia, ktoré proti nej boli vznesené, avšak niekoľko krajín vrátane Austrálie, Nového Zélandu a Japonska spoločnosti Huawei zakázalo dodávať komponenty pre 5G siete.

USA, ktoré tlak na zákaz vybavenia zariadení spoločnosti Huawei z rámcov 5G viedli, vyzvali svojich spojencov, aby spoločnosti zakázali dostať sa do ich domácich sietí a varovali ich pred rizikami národnej bezpečnosti.

Čínsky štát poprel tvrdenia, že môže prinútiť spoločnosti, aby zdieľali informácie, ale dosadenie stoviek vládnych úradníkov do súkromných firiem by zahraničné obavy mohlo obnoviť a opäť zvýšiť obavy s vplyvu, ktorú má štát práve nad domácimi podnikmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár