Alibaba_udajne_zvazuje_obchodovanie_akcii_v_Hong_Kongu

Alibaba uvažuje o sekundárnom kótovaní akcií, ktoré by potenciálne zakrylo niektoré z najväčších IPO roka 2019.

Čínsky e-commerce gigant sa údajne snaží získať 20 miliárd dolárov prostredníctvom sekundárnej emisie akcií v Hongkongu. To je viac ako kombinácia počiatočných verejných ponúk startupov Uber, Lyft a Pinterest.

Správy boli prvýkrát oznámené agentúrou Bloomberg.

Osoba oboznámená so situáciou oznámila, že spoločnosť „nevylučuje možnosti akéhokoľvek obchodovania“, pričom poznamenala, že druhotný výpis akcií by spoločnosti pomohol diverzifikovať kanály financovania a zvýšiť likviditu.

Uvedenie v Hong Kongu by dávalo zmysel, keďže tu investori poznajú spoločnosť lepšie ako v iných krajinách.

Alibaba to však odmietla komentovať.

Čínska technologická firma drží rekord vrámci najväčšej IPO na svete, keď v roku 2014 emitovala svoje akcie verejnosti u New York Stock Exchange.

V tom čase bola Alibaba ocenená sumou 168 miliárd dolárov. Dnes je jednou z najväčších kótovaných čínskych spoločností s trhovou kapitalizáciou o hodnote viac ako 400 miliárd dolárov.

Ringo Choi, vedúci IPO pre oblasť Ázie a Tichomoria v poradenskej spoločnosti Ernst & Young poznamenal: “Sekundárne obchodovanie v Hongkongu by bolo “veľkou výhrou” pre mesto.”

Alibaba sa rozhodla umiestniť predaj svojich akcií verejnosti v New Yorku, pretože hongkonská burza mala politiku „jednej akcie, jedného hlasu“, pokiaľ ide o verejne kótované spoločnosti. Zakladateľ spoločnosti Alibaba – Jack Ma a ďalší kľúčoví vedúci riaditelia chceli podľa spoločnosti Ernst & Young zvýšiť kontrolu nad spoločnosťou.

Hongkong v priebehu minulého roka zmenil pravidlá, ktoré umožnili spoločnostiam s veľkými trhovými hodnotami mať rôzne hlasovacie práva pre jednotlivcov, ktorí majú rozhodujúce úlohy.

Choi ďalej poznamenal: “Môže to byť videné ako spôsob, na základe ktorého si Alibaba vie pripraviť cestu ohľadom IPO v Hong Kongu.” Mesto tiež pridalo ďalšiu výhodu lákania masívnych IPO čínskych technologických spoločností Xiaomi a Meituan Dianping, ktoré sa udiali v priebehu minulého roka.

Alibaba sa podľa agentúry Bloomberg snaží podať žiadosť o zápis do zoznamu v Hongkongu až v druhej polovici tohto roka.

Spoločnosť je stále najviac známa tým, že je rozsiahlou v oblasti e-commerce. Vrámci jednodňového sviatku nezadaných jednotlivcov známych ako “Singles Day“, v novembri jej tržby za 24 hodín vzrástli viac ako 30 miliárd dolárov.

(E-commerce alebo elektronické obchodovanie alebo e-komercia alebo eCommerce je nakupovanie a predávanie výrobkov alebo služieb cez elektronické systémy ako napríklad internet alebo podobné počítačové siete.)

Čínski technologickí giganti sa však museli rozšíriť aj mimo svojich kľúčových podnikov, aby zostali konkurencieschopní. Alibaba vo veľmi výraznej miere investuje do oblasti internetových služieb. Jej divízia cloudu (ktorá konkuruje Amazonu, vlastníku služby Google – Alphabet, Microsoft a IBM) oznámila nárast tržieb o 76% za fiškálny rok skončený v marci.

Súvisiace: Investovanie $1000 do akcií Alibaba by Vám zarobilo…

Alibaba sa tiež stala významným investorom v podnikoch po celom svete. Investovala peniaze do spoločností, ako je čínska firma zdieľanej dopravy DiDi Chuxing a indickej platobnej platformy Paytm.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť vykázala zisk za štvrtý štvrťrok a fiškálny rok, ktoré predpovedali prognózy. Ale spomalenie hospodárstva v Číne a pokračujúce napätie v obchode so Spojenými štátmi prinútili investorov, aby Alibaba čelila rozsiahlym negatívam. Akcie v spoločnosti Alibaba sa tento rok nachádzajú zatiaľ v zisku 13%, ale v porovnaní s minulým júnom klesli o viac ako 25%.

Graf: Vývoj akcií spoločnosti Alibaba za posledných 5 rokov
Alibaba_udajne_zvazuje_obchodovanie_akcii_v_Hong_Kongu_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár