Čínsky internetový obchod Alibaba stiahol s predaja 90 miliónov falšovaných položky a od začiatku roka 2013 do novembra tohto roku minul viac ako 1 miliardu čínskych jüanov (160,7 miliónov dolárov) na boj proti falšovaným tovarom.

Oznámenie tejto on-line spoločnosti zdôrazňuje jej masívny problém s takzvanými “nepodarkami” a jej úsilie o ich odpratanie, pred (v septembri) rekordnou počiatočnou verejnou ponukou akcií (IPO) spoločnosti o hodnote 25 miliárd dolárov.

Súvisiace: Deväť najfalšovanejších produktov v Amerike

Generálny riaditeľ spoločnosti, Jonathan Lu vo vyhlásení podľa agentúry Reuters poznamenal: “Z pohľadu Alibaba Group, nesieme veľkú zodpovednosť v tomto boji proti falšovaniu,” povedal .

Alibaba už nejaký čas čelí kontrolám od amerického regulátora. Jeho internetová platforma Taobao.com bola do roku 2013 na Americkom zozname “neslávne známych” stránok, ktoré razantne porušujú duševného vlastníctva.

Ale falošný tovar je v Číne stále hlavným problémom. Počas dňa označovaného za “Cyber Monday”, kedy maloobchodníci spúšťajú výrazné zľavy – Štátna správa priemyslu a obchodu (SAIC) skúmala falšované výrobky. Bolo zistené, že až 10,6 percent predaných výrobkov cez on-line weby boli s označením nižšieho štandardu, alebo falošné. V tento deň Alibaba ohlásila predaje na úrovni 9 miliárd amerických dolárov.

“Boj prehranej bitky”

Analytici ale poznamnenali, že to nie je špecifickým problémom pre Alibaba, ale šíri sa naprieč mnohými internetovými platformamy.

Neil Saunders, generálny riaditeľ maloobchodných analytikov Conlumino: “Je to problém, ktorý je v celom sektore. Na každej veľkej predajnej stránke na internete nájdete veľké množstvo rôznych predajcov z celého sveta a zároveň budete mať problém s falzifikátmi.”

Súvisiace: TOP 20 produktů s astronomickou přirážkou

“Mnoho spoločností, ako je Alibaba a eBay využívajú rôzne spôsoby, ako bojovať s falzifikátmi a snažia sa ich dávať do offline režimu, ale objemy sú tak veľké, že bojujú vopred prehranú bitku.”

Ďalšie spoločnosti urobili kroky na riešenie on-line falšovaného tovaru, keďže eBay a luxusný dom LVMH spolu nedávno podpísali dohodu o boji proti falšovaným položky na tomto predajnom mieste USA.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár