Kým vyzerá tak, že nikomu nevadí, že Titanic sa napĺňa vodou, prečo by sme nemohli navŕtať ďalšiu dieru v ňom? Bernankov štýl je práve taký. Po vyhlásení QE3 (nazývajú ho aj „nekonečné QE“) sa vytvorilo ešte jedno kolo možného oživenia, pretože Výbor otvoreného trhu Fedu sa rozhodol posunúť to „nekonečno“ trochu ďalej. Posledný krok zahŕňal prevrátenie dlhodobých štátnych dlhopisov zakúpené ako súčasť Operácie Twist, čím sa viac ako zdvojnásobil QE3 s mesačným prílevom 85 miliard dolárov falošných peňazí od decembra. Ja som to nazval „QE3 Plus“ – teraz aj s väčšou infláciou!

Inflácia pod iným menom

V prípade, že ste stratili prehľad o všetkých spôsoboch Fedu ako tajne spolupracuje na narušení ekonomiky, tu je doplnenie Operácie Twistu: Fed predáva strednodobé štátne dlhopisy so splatnosťou na tri roky a menej a používa hotovosť na nákup dlhodobých štátnych dlhopisov. Toto by malo znížiť dlhodobé úrokové sadzby, aby americká ekonomika pripadala silnejšia a inflácia nižšia ako sú v skutočnosti.

Fed tvrdí, že Operácia Twist je inflačne neutrálna ako aj súvaha ostáva konštantná. Avšak proces pokračuje posielaním falošných signálov účastníkom trhu, ktorí teraz môžu požičať lacnejšie na financovanie dlhodobých projektov, pre ktoré neexistuje žiadna legitímna podpora. Toto som povedal vlani po oznámení Operácie Twistu, a budem to naďalej hovoriť: nízke úrokové sadzby sú súčasťou problému, nie jeho riešením.

Intervencie nikdy nie sú neutrálne

Rovnako ako Fed používa svoju moc fixovať úrokové sadzby na vytváranie dot-comov a aj bývanie sa zdá byť uskutočniteľnou dlhodobou investíciou, teraz používajú QE3 Plus na ukrytie fiškálneho útesu, ktorému bude musieť americká vláda v blízkej budúcnosti čeliť.

Ak Fed predĺži priemernú splatnosť svojho portfólia, tak naďalej zamyká infláciu zanechanú z roku 2008. Vtedy sľúbili, že Fed uvoľní nový peňažný príliv, keď príde tá správna chvíľa. Dlhšia splatnosť zníži kvalitu a likviditu bilancie Fedu, čím spraví to prízvukované „mäkké pristátie“ tak ťažkým ako sa len dá.

Fed nemôže udržiavať tlačenie peňazí donekonečna bez toho, aby sa spotrebiteľské ceny nestali divokými, ten proces sa už aj začal. Pozrite si ceny na benzínových pumpách alebo ceny hamburgerov. Ak Fed niekedy dúfal, že môže kontrolovať tieto ceny, tento deň nevyhnutne príde, keď bude musieť predať svoje portfólio dlhopisov. Kým krátkodobé cenné papiere sa ľahko predajú, dlhodobé sa budú musieť predať s poriadnou zľavou, čo bude mať devastujúce účinky na krivku výnosov.

Medzitým bude vláda a súkromný sektor plytvať ďalej. Kedy sa Bernanke a spol. konečne rozhodnú, že už prišiel ten správny čas preukázať, že Spojené štáty sú v zásade insolventné? Tento plán dáva silnejší podnet na pokračovanie v udržaní nízkych úrokových sadzieb, kým ich to megakríza núti robiť.

Taktiež, keď úrokové sadzby stúpajú  – zvýšenie je ešte ostrejším zásahom Fedu – Fed zaznamená obrovské straty na svojom portfóliu, ktoré sa vďaka novému federálnemu zákonu stane priamou povinnosťou Štátnej pokladnice Spojených štátov, t. j. vašou, povinnosťou daňových poplatníkov!

Samozrejme Fed odmieta prijať túto skutočnosť. Aj keď bolestivé korekcie sú nutné, lídri nechcú, aby sa to stalo práve vtedy, keď sú pri moci oni. Takže Bernanke sa bude držať svojho dobre nacvičeného štýlu: peniaze budú prúdiť, kým sa podstatne nezlepší miera nezamestnanosti.

Verí tomu vôbec Bernanke?  

Aj Bernanke musí tušiť, že nenastane žiadne podstatné zlepšenie v blízkej budúcnosti. Pred oznámení QE3 som povedal, že nové stimuly môžu zabezpečiť Bernankovu pozíciu, ale špekuluje sa o jeho odstúpení po uplynutí jeho funkčného obdobia. Možno je múdrejší ako som si myslel. Ten, kto ho zastúpi vo funkcii šéfa Fedu, bude musieť pozbierať črepy a pripustiť vinu za krízu, ktorú zapálil Bernanke a jeho predchodca.

Neriskujte svoje úspory kvôli politikom

Pre investorov, ktorí chcú nájsť  bezpečné útočisko pre svoje peniaze, QE3 Plus je silný  signál, že ceny zlata a striebra sú ďaleko od svojich vrcholov. Zlato dosiahlo svoj jedenásťmesačný vrchol na začiatku októbra po vyhlásení QE3, ale reakcia na posledné zasadnutie Fedu bola nevýrazná. Keď Fed oficiálne oznámi QE3 Plus v decembri, nebol by som prekvapený, keby sa organizovalo oveľa väčšie zhromaždenie.

Ostrieľaní čitatelia mojich komentárov vedia, že krátkodobé trendy nie sú dobrým dôvodom pre investovanie do fyzických drahých kovov. QE3 Plus môže iba posilniť dôveru, že ochrana dlhodobého majetku prostredníctvom tvrdých aktív je tá správna vec. Bez ohľadu na to, kto sa ujme úradu v januári, Bernankov štýl bezpečne zasadil semienka na devalváciu dolára.

Zdroj: Euro Pacific Precious Metals

Facebook komentár