Celosvetova_nezamestnanost_v_roku_2017_dosiahne_az_200_milionov_Platy_zastagnuju_2018

Počet ľudí bez práce po celom svete v roku 2017 dosiahne úroveň 200 miliónov, čo bude predstavovať nové rekordné hodnoty. Dokonca tí ktorí budú zamestnanými by nemali čeliť zvýšeniam platov.

Jedná sa o výsledky výskumu vykonávaného od Medzinárodnej organizácie práce (ILO) – agentúra ktorá združuje vlády, zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov zo 187 krajín.

V tohto týždňovej správe agentúra uviedla, že celosvetová nezamestnanosť by sa mala v roku 2017 zvýšiť o 3,4 milióna a v roku 2018 o 2,7 milióna, keďže pracovná sila rastie rýchlejšie, ako sa zvládajú vytvárať pracovné miesta.

Guy Ryder, ktorý je generálnym riaditeľom agentúry poznamenal: “Hospodársky rast je aj naďalej sklamaním,” … “To maľuje znepokojujúci obraz pre globálnu ekonomiku a jej schopnosti pre vytváranie dostatku pracovných miest. Už vôbec nie pre tvorbu kvalitných pracovných miest.”

Agentúra má však aj negatívnu správu pre zamestnaných ľudí.

V samostatnom vyhlásení agentúra uviedla, že rast celosvetových miezd (po započítaní inflácie) v roku 2015 klesol na svoje najpomalšie tempo za posledné štyri roky (2015 je posledný rok, pre ktorý sú údaje k dispozícii).

Rastúce platy v niektorých vyspelých ekonomikách, vrátane Spojených štátov a Nemecka, neboli dostatočné k tomu, aby vyrovnali pokles inde vo svete.

Ale počet pracujúcich ľudí, ktorí stále žijú v chudobe zostáva na vysokej úrovni: polovica pracovníkov v južnej Ázii a takmer dve tretiny pracovníkov v subsaharskej Afrike žije v extrémnej chudobe alebo strednej chudobe.

Súvisiace:
Dokonca aj mladé ženy už zarábajú menej ako muži
Problém 6 hodínového pracovného dňa – veľké náklady

Podľa Medzinárodnej organizácie práce, rozvojové ekonomiky – najmä v Latinskej Amerike – budú počas roka 2017 čeliť najväčšiemu nárastu nezamestnanosti. A zatiaľ čo nezamestnanosť v Európe, Spojených štátoch a Kanade bude pravdepodobne klesať, toto zníženie bude pomalé a nerovnomerné.

ILO taktiež varovala, že dlhodobá nezamestnanosť v Európe a Severnej Amerike zostáva veľkým problémom. Takmer polovica nezamestnaných ľudí v Európe a štvrtina v USA si stále hľadá prácu dlhšie ako šesť mesiacov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BusinessDay

Facebook komentár