India_buduje_mesto_od_zaciatku_aby_pritiahlo_zahranicnych_investorov

India vytvára nové mesto, ktoré pre celosvetových investorov predstavuje jednoduchú cestu do jej rozkvitajúcej ekonomiky.

Postupne sa tak na jednom pozemku o rozlohe 886 akrov v Gudžaráte – domovskom štáte predsedu vlády Narendru Modiho – buduje menšie zoskupenie budov, v ktoré India dúfa, že jedného dňa bude konkurovať s finančnými centrami, ako sú Singapur, Dubaj a Hongkong.

Nazýva sa Gujarat International Finance-Tec City alebo GIFT City.

Generálny riaditeľ mesta, Ajay Pandey poznamenal: “Okrem toho, že nie sme v Singapure a GIFT City má od Singapuru zatiaľ ďaleko, myslím, že z podnikateľského hľadiska máme všetko, čo je potrebné.”

V minulom roku boli v meste založené dve burzy a vďaka vládnym výnimkám sa nedávno obchodovalo prakticky bez daní. Toto mesto bude mať dokonca aj svojho vlastného finančného regulátora, ktorý bude súčasťou úsilia o zníženie byrokracie, ktorému zahraniční investori čelia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Bombay Stock Exchange – Ashishkumar Chauhan uviedol: “Nakoniec sa mesto GIFT stalo miestom pre ľudí z celej Indie, napríklad Hongkong konal za Čínu v období posledných 30 alebo 40 rokov.”

Dodal: “Domnievame sa, že naša indická burza poskytne platformu podnikateľom a investorom zo zahraničia, kde sa vedia obchodovať a investovať do príbehu o raste Indie.”

Investori berú na vedomie, že keď obchodovanie pred 15 mesiacmi začalo, burza mala denné obchodovanie v hodnote približne 1 milióna dolárov. V pondelok tento objem prvýkrát prekročil 500 miliónov dolárov.

Pandey ďalej poznamenal: “V momente, keď dosiahnete na objem vo výške takmer pol miliardy dolárov, začnú mať záujem o vstup aj niektoré mená veľkého sveta – JP Morgan, Morgan Stanley a iní,” … “Veci sa začínajú hýbať omnoho rýchlejšie.”

Čo je ďalej na programe? Získať tam ľudí, aby tam aj reálne žili.

Mesto v súčasnosti pozostáva len z niekoľkých štruktúr – troch veľkých kancelárskych budov, v ktorých sa nachádzajú zamestnanci z okolitých oblastí, škola a dátové centrum. Prvé rezidencie budú pripravené do mája a očakáva sa, že v nasledujúcich dvoch rokoch bude dokončený komplex podobný World Trade Center so štyrmi vežami.

Dopravné spojenia je na tom taktiež pozitívne: letisko Ahmedabad je vzdialené len 25 minút jazdy.

Mesto GIFT už pritiahlo investície do nehnuteľností o hodnote takmer 2 miliárd dolárov a Pandey očakáva, že tento objem by mohol nakoniec vzrásť takmer na 11 miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ pripúšťa, že konkurencia so Singapurom alebo Hongkongom je stále ďaleko.

Nakoniec poznamenal: “Tieto mestá neboli postavené cez noc … máme čo dobiehať,” … “Ak sa na to pozriete, sme na dobrej ceste.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, CNN

Facebook komentár