Vlada_zachranila_jednu_z_najvacsich_indickych_bank

Indická vláda bola nútená zachrániť jednu z najväčších bánk v krajine, aby posilnila dôveru vo finančný systém.

Indická rezervná banka ku koncu pracovného týždňa vyhlásila, že prevzala kontrolu nad Yes Bank s odvolaním sa na „vážne zhoršenie“ jej finančnej situácie. Centrálna banka uviedla, že musí rýchlo konať, aby obnovila dôveru klientov spoločnosti Yes Bank, ktorí začali s realizáciou výberu svojich vkladov.

Akcie spoločnosti Yes Bank, ktorá sa označuje za štvrtého najväčšieho súkromného veriteľa v Indii, sa po oznámení zrútili. Akcie spoločnosti prepadli až o 56%.

RBI v piatok oznámila návrh plánu obnovy Yes Bank, čo zahŕňa zapojenie State Bank of India, ktorá je najväčším poskytovateľom pôžičiek v krajine, pričom tá získa 49% podiel.

Nejedná sa o prvýkrát, kedy indická centrálna banka musela v Yes Bank zasiahnuť. V roku 2018 RBI prinútila svojho zakladateľa Ranu Kapoora, aby odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa, ktorý bol pri kormidle už 14 rokov. Kapoor bol minulý rok nahradený bývalým vedúcim predstaviteľom Deutsche Bank India – Ravneet Gill.

Táto záchrana banky prichádza vo veľmi chúlostivom okamihu pre indickú ekonomiku, ktorá v posledných troch mesiacoch roku 2019 zaznamenala rast len o 4,7%. To predstavuje len polovicu miery expanzie krajiny, ktorú dosiahla pred tromi rokmi.

Domáci dopyt v Indii sa výrazne spomalil v dôsledku stresu vo finančnom sektore a nižšieho rastu úverov. RBI uviedla, že banka nebola schopná získať kapitál potrebný na krytie „potenciálnych strát z pôžičiek a následnom znížení hodnoty“.

Zlý dlh predstavoval riziko pre indickú ekonomiku ešte predtým, ako zasiahlo vypuknutie koronavírusu a tieto problémy sa v súčasnosti môžu rozšíriť vzhľadom na očakávaný pokles rastu.

India potvrdila 31 prípadov nového koronavírusu, čo vyvolalo obavy , že druhá najľudnatejšia krajina na svete by mohla čeliť prudkému nárastu infekcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár