Google_zacina_vyuzivat_online_boom_v_Indii

Spoločnosť Google spustila službu nákupných agregátorov v Indii, aby využila prevratnú oblasť rastúcej digitálnej ekonomiky v krajine.

Technologický gigant na konci tohto týždňa poznamenal, že indickí zákazníci budú môcť prehliadať obchody na svojej domovskej stránke cez službu s názvom “Nákupy Google“ – webovej aplikácie, priateľskej pre mobilné zariadenia, ako aj novú kartu “nákupy” vo svojom vyhľadávacom nástroji a aplikácii Google Lens na rozpoznávanie obrázkov.

Nákupný nástroj spoločnosti Google umožňuje používateľom vyhľadávať ponuky na rôzne produkty od mnohých predajcov. Podľa informácií, Amazon a Walmart ako aj indický internetový obor – Flipkart budú medzi predajcami, ktorých ponuky sú uvedené v službe “Nákupy Google“ v Indii.

Surojit Chatterjee, viceprezident produktového manažmentu pre službu Nákupy Google, v blogu uviedol: “India má druhú najväčšiu populáciu užívateľov internetu na celom svete a neustále sa zväčšuje,” … “Zatiaľ čo v súčasnosti je online 400 miliónov Indov, online nákupy z nich realizuje len menej ako jeden z troch.”

Spoločnosť Google uviedla, že používatelia budú môcť vyhľadávať položky v angličtine aj hindčine. Firma dosahuje výnosy z nakupovania prostredníctvom reklamných nákladov od obchodníkov.

S počtom obyvateľov na úrovni viac ako 1,3 miliardy India v oblasti onlinu zaznamenala rýchly rast. Technologické firmy ako Flipkart, Snapdeal a Paytm otriasli scénou elektronického obchodu v krajine. Výskum softvérového lobistu – Nasscom a konzultantskej spoločnosti PwC odhaduje, že trh s elektronickým obchodom v Indii by sa mohol do roku 2022 dostať na hodnotu 150 miliárd dolárov.

Medzitým Amazon sa taktiež pokúša v tomto trende využiť svoj majetok a to najmä kúpou spoločností. V priebehu minulého roka kúpila podiel v miestnom konkurenčnom podniku – Shoppers Stop a údajne sa približuje k dohode ohľadom kúpy podielu v spoločnosti Future Retail. Rovnako údajne spolupracovala s firmou privátneho kapitálu – Samara Capital, aby v septembri zakúpila reťazec maloobchodnej skupiny Aditya Birla Group – More.

Flipkart, ktorý v máji kúpila firma Walmart, je dominantným online predajcom v Indii, keďže na svojej platforme má 100 miliónov používateľov a 100 000 predajcov. Rozšírenie signalizuje, že spoločnosť Google sa presúva hlbšie do sveta elektronického obchodu tejto krajiny a označuje najnovší krok od veľkej americkej technologickej firmy na rozšírenie svojej pôsobnosti na trhu v Indií.

Súvisiace: Google: Juhovýchodná Ázia patrí medzi najrýchlejšie rastúce internetové regióny sveta

Nákupná služba Google čelí regulačnému tlaku zo strany Európskej únie, ktorá v minulom roku bola pokutovanou 2,4 miliardami eur (2,7 miliardy dolárov) za porušenie antitrustových pravidiel. EÚ namietala, že spoločnosť Google zamietla ponúknuť zákazníkom výber služieb tým, že nasmerovala používateľov svojho vyhľadávacieho nástroja na nákupnú platformu.

Je však k tomu treba pridať rekordnú sumu vo výške 4,34 miliárd eur, ktorú EÚ udelila začiatkom tohto roka, z dôvodu zneužitia dominantného postavenia operačného systému Android pre mobilné zariadenia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár