Miera_hospodarskeho_rastu_Indie_sa_za_tri_roky_znizila_na_polovicu

Pred tromi rokmi zaznamenala India ekonomický rast na hodnote okolo 9%. Aktuálne však miera ekonomickej expanzie klesla na polovicu.

Hrubý domáci produkt krajiny v kvartále medzi mesiacmi júl až september vzrástol len o 4,5%, čo je najnižšia úroveň od začiatku roka 2013. Rast HDP dosiahol 7% v rovnakom období minulého roka a 5% v predchádzajúcom štvrťroku.

Hospodársky rast v súčasnosti klesá už šesť po sebe nasledujúcich štvrťrokov, čo možno čiastočne pripísať nedávnej slabosti v rámci indických tovární. V poslednom štvrťroku sa priemysel okolo výroby znížil o 1% v porovnaní s rastom v rovnakom období minulého roka o 6,9%. Tempo rastu v poľnohospodárstve kleslo o viac ako polovicu.

Údaj o HDP je najslabším zaznamenaným za predsedu vlády Narendru Modiho, ktorý sa k moci dostal pred piatimi rokmi a sľuboval, že indické hospodárstvo prinesie do nových výšok a každý rok vytvorí milióny pracovných miest.

V treťom najväčšom ázijskom hospodárstve sa však za posledný rok vyskytli problémy. Automobilový priemysel krajiny prepustil stovky tisíc pracovných miest a spoločnosti zaoberajúce sa spotrebným tovarom, ako je Unilever, údajne začali kvôli znižovaniu dopytu znižovať aj ceny.

Súvisiace: India buduje mesto od začiatku, aby pritiahlo zahraničných investorov

Vzhľadom k tomu, že v máji bol Moodi opätovne znovuzvoleným, pomocou drvivej väčšiny, spoločne s jeho vládou sa snažil o podporu ekonomiky. Uvoľnili reguláciu, odhalili daňové úľavy pre startupy a okrem iného ponúkli lacnejšie úvery na bývanie a automobily.

Indická centrálna banka taktiež znižuje úrokové sadzby a je pravdepodobné, že tak čoskoro opäť urobí.

Analytici v prieskume spoločnosti Capital Economics poznamenali: „Vzhľadom na to, že v blízkej budúcnosti je výrazný odraz nepravdepodobný, existuje rastúca pravdepodobnosť, že po znížení sadzieb v priebehu budúceho týždňa, ktoré je takmer isté, bude vo februári nasledovať ďalšie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár