Centralne_banky_nikdy_neboli_na_tak_tenkom_lade_2016

Globálna finančná elita prišla s kritikou politiky celosvetových centrálnych bánk, keďže veria, že aktuálne je skôr kontraproduktívnou a robia viac škody ako úžitku.

To bol odkaz na okraj výročného zasadnutia Medzinárodného menového fondu vo Washingtone, kde v neformálnom prieskume spomedzi viac ako 100 bankárov bolo nájdených viac ako 70%, ktorí poznamenali, že aktuálne menové politiky sú súčasťou problémov, namiesto riešení.

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Paul Tucker, ktorý je bývalým členom Centrálnej Banky Anglicka a je profesorom na Harvard University uviedol: “Najväčším problémom, že tvorcovia menovej politiky čelia domnienkam … že nikdy neboli silnejšími a prestížnejšími,” … “Ich pohľady sú naozaj mimo našich životov, vôbec nevedia o tom, čo sa deje v reálnej ekonomike a preto sa nachádzajú na tenkom ľade.”

Tucker ďalej povedal, že vlády sú mimo toho všetkého, keďže si myslia, že centrálni bankári sa budú snažiť povzbudiť ekonomiku prostredníctvom opatrení, ako sú nastavenia úrokových sadzieb a program nákupov dlhopisov.

Tucker na paneli sponzorovanom Institute of International Finance poznamenal: “Nálada tohto výročného stretnutia sa do značnej miery zameriavala na túto tému, čo myslím, že je naozaj najvhodnejší čas,” … “Tento fakt je pozitívom.”

Bývalý vedúci predstaviteľ Centrálnej Banky Izraela – Jacob Frankel s týmito vyjadreniami súhlasil a uviedol, že táto “hra” môže byť veľmi nebezpečnou. Udržiavanie úrokových sadzieb na príliš nízkej úrovni, príliš dlho, “môže vytvoriť veľké problémy a môžu sa v budúcnosti ukázať ako veľké negatívum.”

Frankel uviedol: “Nízke úrokové sadzby vedú k oslabeniu finančného sektora, posilňujú sektory s nízkou produktivitu a poškodzujú celkový výstup za odpracovanú hodinu. Vyzval Federálny rezervný systém k zvyšovaniu úrokových sadzieb čo najskôr: “Nie je pochýb o tom, že do všetkých kritérií zapadá Fed a tak by mal vykonať ďalšie sprísňovanie menovej politiky.”

Avšak podľa Frankela sa menová politika nemôže vysporiadať s hlavnými problémami dňa – produktivitou, otvorenosťou trhov a imigráciou.

Hlavný ekonomický poradca pre Allianz Global Investors, Mohamed El-Erian v samostatnom paneli poznamenal:”Menová politiky Centrálnej Banky Japonska sa aktuálne nachádza niekde medzi neefektívnou a kontraproduktívnou, zatiaľ čo politika Európskej centrálnej banky je niekde medzi menej efektívnou a neefektívnou.”

Kým Federálny rezervný dosahuje podľa neho “najlepšie skóre” – nazval jeho politiku menej efektívnou – americká centrálna banka sa obáva, a “nechce vykonať” zvyšovanie sadzieb v prípade, že by tak nevykonali aj ostatné dve centrálne banky.

Súvisiace: MMF sa obáva o svetový dlh v hodnote $ 152 biliónov

El-Erian dodal: “Stále viac rešpektovaných ekonómov uvádza, že prostriedky k pomalému rastu “idú ďaleko nad rámec politiky centrálnych bánk”, ale politický systém je príliš polarizovaným.” Centrálne banky, podľa neho “od pacienta neodídu” a budú aj naďalej poskytovať lieky bez ohľadu na vedľajšie účinky.

Centrálne banky sa zdajú byť vedomé potreby pomoci. Prezident ECB Mario Draghi počas minulého mesiaca požiadal vládu o pomoc so stimuláciou pre európske hospodárstvao.

Tucker povedal, že centrálne banky musia “pokojne a vytrvalo” poukázať na to, čo ostatní členovia vlád a odvetví musia urobiť.

Tucker dodal: “Je to veľký krok, pretože je vnímaný ako krok smerom k politike,” … “Ale my sme vo fáze, kedy je to potreba.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár