Sankcie-proti-ruskej-rope-maju-podla-IEA-zamyslany-ucinok

Podľa Torili Bosoni z Medzinárodnej energetickej agentúry (EIA) obmedzenia a cenové limity zamerané na ruskú ropu majú “zamýšľaný účinok” napriek prekvapivo pružnej produkcii a vývozu v posledných mesiacoch.

Embargo Európskej únie na ruské ropné produkty vstúpilo do platnosti 5. februára a nadviazalo na obmedzenie cien ropy na úrovni 60 dolárov za barel, ktoré 5. decembra zaviedla skupina siedmich najväčších ekonomík sveta (G-7).

Bosoni, ktorá je vedúcim oddelenia ropného priemyslu a trhov v IEA, v stredu pre agentúru CNBC uviedla, že ruská produkcia a vývoz ropy sa v posledných mesiacoch zostali na tom “oveľa lepšie, ako sa očakávalo“. Moskva totiž dokázala presmerovať veľkú časť ropy, ktorá predtým smerovala do Európy, na nové trhy v Ázii.

Podľa správy IEA o stave trhu s ropou zverejnenej v stredu nákupy zvýšili najmä Čína, India a Turecko, aby čiastočne kompenzovali januárový pokles ruského vývozu ropy do Európy o 400 000 barelov denne. Časť ruskej ropy sa do Európy stále dostáva aj cez ropovod Družba a Bulharsko, na ktoré sa embargo EÚ nevzťahuje.

Čistá produkcia ropy v Rusku tak v januári oproti predvojnovej úrovni podľa IEA klesla len o 160 000 barelov denne, pričom na trhy vo svete sa dodalo 8,2 miliónov barelov ropy. Agentúra dodala, že k podpore ruského vývozu môžu do určitej miery prispieť aj cenové limity krajín G-7, keďže Moskva je nútená predávať svoju uralskú ropu za nižšiu cenu tým krajinám, ktoré limity dodržiavajú, čo ju potenciálne robí atraktívnejšou než iné zdroje ropy.

Napriek značnému objemu ruského vývozu Bosoni poznamenal, že to neznamená, že sankcie zlyhali.

Bosoni ďalej uviedla: “Cenový strop bol zavedený s cieľom umožniť ďalší prísun ruskej ropy na trh, ale zároveň znížiť príjmy Ruska. Aj keď produkcia z Ruska prichádza na trh, vidíme, že príjmy, ktoré Rusko dostáva z ropy a plynu, sa skutočne znížili.”

“Napríklad v januári príjmy vývozu z Ruska predstavovali približne 13 miliárd dolárov, čo je o 36 % menej, ako pred rokom,” … “Ruské daňové príjmy z ropného priemyslu sa za rok prepadli o 48 %, takže v tomto zmysle môžeme povedať, že cenový strop má svoj zamýšľaný účinok.”

Zdôraznila taktiež rastúci rozdiel medzi cenami ruskej uralskej ropy a medzinárodnou referenčnou cenou ropy Brent. Tá podľa ruského ministerstva financií v januári dosiahla v priemere 49,48 dolárov za barel, zatiaľ čo Brent sa vo štvrtok predávala za viac ako 85 dolárov za barel.

Dôležité je, že rozpočet Ruska na rok 2023 vychádza z priemernej ceny uralskej ropy na úrovni 70,10 dolárov za barel, takže medziročne klesajúce fiškálne príjmy z ropných operácií spôsobujú vo verejných financiách značný deficit.

Bosoni taktiež poznamenala, že náznaky poukazujú, že Moskva možno nebude schopná prerozdeliť obchod s ropnými produktmi rovnakým spôsobom ako vývoz ropy, preto IEA očakáva, že vývoz a ťažba v nasledujúcich mesiacoch ďalej klesnú.

Ďalej uviedla: “Teraz vidíme určité prerozdelenie obchodu s produktmi, ale nezaznamenali sme takú zmenu, akú sme videli v prípade ropy, a preto očakávame, že ruský vývoz bude klesať a produkcia sa bude znižovať.”

Zníženie produkcie Ruska

Rusko minulý týždeň oznámilo, že v marci v reakcii na posledné kolo západných zákazov zníži ťažbu o 500 000 barelov denne, čo predstavuje približne 5 % jeho poslednej produkcie ropy.

Bosoniová však uviedla, že je to v súlade s očakávaniami Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).

Nakoniec uviedla: “Je to zahrnuté v našich bilanciách, podľa ktorých sú trhy v prvej polovici roka stále relatívne dobre zásobené, takže tento pokles nás príliš neznepokojuje, myslíme si, že je dostatok ponuky na uspokojenie dopytu v nasledujúcich mesiacoch.”

“Otázkou bude, či ke’d príde leto, aktivita rafinérií sa zvýši, aby sa uspokojili letné dovolenky, a oživenie v Číne sa skutočne rozbehne, vtedy môžeme vidieť, že trh sa do konca roka skutočne obmedzí.”

 

Zdroj. CNBC

Facebook komentár