Ukoncenie-zavislosti-EU-od-ruskych-energii-bude-stat-€-300-miliard

Európska únia má v úmysle zmobilizovať do roku 2030 až 300 miliárd eur vo forme investícií, aby ukončila svoju závislosť od ruskej ropy a plynu, ako v dnešnom dni uviedla predsedníčka Európskej komisie – Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová pred novinármi uviedla, že investície budú zahŕňať 10 miliárd eur na plynárenskú infraštruktúru, 2 miliardy eur na ropu a zvyšok na čistú energiu a dodala, že Brusel tiež navrhuje vyššie právne záväzné ciele EÚ pre obnoviteľnú energiu a energetické úspory do roku 2030.

Ďalej poznamenala: „RePowerEU nám pomôže ušetriť viac energií na urýchlenie vyraďovania fosílnych palív a, čo je najdôležitejšie, naštartovať investície v novom rozsahu,“ … “Takže by som povedala, že sa bude jednať o financovanie našej európskej zelenej dohody.”

Keďže koniec ruskej vojny na Ukrajine a európska energetická bezpečnosť je v nedohľadne, EÚ sa ponáhľa zosúladiť svoje geopolitické a klimatické záujmy na nadchádzajúce desaťročia. Tieto kroky prichádzajú uprostred znepokojivých signálov, ktoré vyvolali obavy z energetických dodávok, na ktoré sa EÚ spolieha a ktoré nemajú rýchle náhrady, vrátane toho keď Rusko pristúpilo k odrezaniu jej členských krajín – Poľska a Bulharska po tom, čo odmietli vyhovieť požiadavke platby za zemný plyn v rubľoch.

Súvisiace: Rusko potrebuje predávať ropu. Dochádzajú mu možnosti

Úsilie bloku zbaviť sa ruskej energie pramení z kombinácie dobrovoľných a povinných akcií. Obe odrážajú politické nepohodlie spojené s pomocou pri financovaní ruskej vojenskej kampane v krajine, ktorá susedí s EÚ a chce sa pripojiť k bloku.

Zákaz dovozu uhlia z Ruska do EÚ má začať platiť v auguste a blok sa zaviazal, že sa do konca roka pokúsi znížiť dopyt po ruskom plyne o dve tretiny. Medzitým navrhované ropné embargo EÚ je zablokované z Maďarska a ďalších vnútrozemských krajín, ktoré sa obávajú nákladov ohľadom prechodu na alternatívne zdroje.

V snahe posunúť názor Maďarska za postupné ukončenie ťažby ropy, balík REPowerEU očakáva financovanie ropných investícií vo výške približne 2 miliárd eur pre členské štáty, ktoré sú vysoko závislé od ruskej ropy.

Úspory energie a obnoviteľné zdroje tvoria základné kamene balíka, ktorý by bol financovaný najmä z programu ekonomických stimulov zavedeného s cieľom pomôcť členským krajinám prekonať prepad spôsobený pandémiou koronavírusu.

Európska komisia uviedla, že cena za úplné opustenie ruských fosílnych palív do cieľového dátumu do roku 2027 je 210 miliárd eur. Jej balík zahŕňa 56 miliárd eur na energetickú efektívnosť a 86 miliárd eur na obnoviteľné zdroje.

Von der Leyenová uviedla, že celkový objem finančných prostriedkov vo výške 72 miliárd eur vo forme grantov a 225 miliárd eur na pôžičky.

Európska komisia tiež navrhla spôsoby, ako zefektívniť schvaľovacie procesy v krajinách EÚ pre projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov, ktoré môžu trvať až desať rokov, kým sa dostanú cez byrokraciu. Komisia uviedla, že časy schvaľovania sa musia skrátiť na rok alebo menej.

Predložila konkrétny plán pre solárnu energiu, ktorý sa snaží zdvojnásobiť fotovoltaickú kapacitu do roku 2025 a presadzuje povinnosť postupne zavádzať solárne panely na nové budovy.

Simone Tagliapietra, expertka na energetiku z bruselského think-tanku Bruegel, nazvala REPowerEU tzv. „jumbo balíkom“, ktorého úspech bude v konečnom dôsledku závisieť od politickej vôle v hlavných mestách štátov bloku.

Tagliapietra ďalej poznamenala: „Väčšina opatrení, ktoré plán obsahuje, si vyžaduje buď národnú implementáciu, alebo rozsiahlu koordináciu medzi členskými štátmi,“ … “To, do akej miery sa krajiny skutočne zapoja, bude celý plán definovať.”

Súvisiace: Rusko denne stojí vojna na Ukrajine odhadovaných $900 mil.

Nemecký energetický think-tank Agora Energiewende uviedol, že plán EÚ „venuje príliš málo pozornosti konkrétnym iniciatívam, ktoré z krátkodobého hľadiska znižujú dopyt po fosílnych palivách, a tým premeškajú príležitosť súčasne zvýšiť energetickú bezpečnosť Európy a splniť európske klimatické ciele“.

Matthias Buck, jej riaditeľ pre Európu poznamenal, že výskum skupiny ukazuje, že rýchlo sa rozširujúce solárne, veterné parky a využitie tepelných čerpadiel v priemysle a budovách by sa dali urobiť rýchlejšie ako výstavba nových terminálov na skvapalnený zemný plyn alebo plynárenskej infraštruktúry.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár