Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Nahradí Čína Spojené štáty, ako popredná svetová superveľmoc a najlepší hráč vo svetovom hospodárstve?

Nový prieskum od agentúry Pew Research Center u 38 000 ľudí v 39. krajinách zistil rozšírený názor, že Čína je na dobrej ceste.

Všeobecne vzaté – väčšina alebo množstvo respondentov v iba šiestich skúmaných krajinách verí, že USA zostanú na vrchole.

Pew uviedla: “Verejnosť po celom svete verí, že celosvetová rovnováha síl sa posúva,” … “Čínska hospodárska sila je na vzostupe, a mnohí si myslia, že nakoniec nahradí Spojené štáty, ako dominantnú svetovú superveľmoc.”

U respondentov v Spojených štátov a Číne je zvyšujúci sa počet, ktorí súhlasia s touto tézou.

Dvaja z troch Číňanov aktuálne predvídajú, že ich krajina predbehne USA, čo je zvýšenie o osem percentuálnych bodov od roku 2008. Počet Američanov, ktorí súhlasia s týmto tvrdením, vyskočil o 11 percentuálnych bodov na 47%.

Pokiaľ ide čisto o ekonomiku, z prieskumu vyplýva, že niektorí ľudia si dokonca myslia, že Čína je už pred USA.

Podľa všeobecných štatistických výsledkov, americká ekonomika je stále najlepšou na svete. Ale predstava, že Čína je top ekonomiku na svete odráža obrovský ekonomický rozmach, ktoré vyplynul z trvalého 10% rastu HDP v posledných troch desaťročiach.

( Podobný článok: Čína aktuálne spomaľuje, ale počet nových nákupných centier stále rastie )

Prieskum taktiež ukazuje, že krajiny po celom svete majú rozdielne názory na USA a Čínu.

USA si udržuje vyššie celkové Top hodnotenia, ako 63% ľudí na celom svete ma priaznivý pohľad na Ameriku. Čínska hodnotenie je o niečo nižšie – na úrovni 50%.

Zatiaľ čo výsledky sa od krajiny ku krajine líšia, správa uvádza, že “rastúca sila Číny neviedla k pozitívnejším hodnotenia pre Čínsku ľudovú republiku.”

( Podobný článok: Čína bude po celom svete investovať 1 bilión dolárov. Koľko získa USA? )

Pew nie je jediná skupina, ktorú zaujímajú dôsledky rastúcej moci Číny. Zvyšovanie vplyvu čínskej ríše priťahuje taktiež veľa predpovedí z Washingtonu.

Americká Národná spravodajská rada v minulom roku vydala správu, ktorá ponúkla rad predpoveďami o tom, ako by sa svet mohol v nadchádzajúcich desaťročiach zmeniť.

Jedna z jej predpovedí získala veľkú celosvetovú pozornosť: „Čínska ekonomika do roku 2030 prekoná USA“.

V správe sa ďalej píše: “Čína samotná bude mať pravdepodobne najväčšiu ekonomiku a prekoná Spojené štáty v niekoľkých rokov, pred rokom 2030“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár