Nemecký ústavný súd.

Nemecký ústavný súd.

Predseda spoločnosti Societe Generale poznamenal, že rozhodnutie najvyššieho nemeckého súdu, že ECB musí vykonať „posúdenie primeranosti“ pred nákupom štátneho dlhu, je „smiešne“ a ohrozuje nezávislosť centrálnej banky.

Nemecký ústavný súd v utorok pohrozil, že zablokuje nové nákupy nemeckých dlhopisov prostredníctvom programu nákupu verejného sektora od Európskej centrálnej banky (PSPP), ktoré je stimulačným balíkom implementovaným bankou pre nákup vládneho dlhu a udržanie nízkych nákladov na pôžičky v celej eurozóne.

Na základe súdneho rozhodnutia, ktoré nariadilo nemeckej vláde zabezpečiť, aby ECB vykonala posúdenie okolo svojich nákupov štátneho dlhu, nemecká Bundesbanka (Centrálna Banka Nemecka) by mohla byť vyňatá zo systému.

Posúdenie proporcionality by zahŕňalo preukázanie, že PSPP od ECB je ekonomicky nevyhnutné a nepresiahlo mandát centrálnej banky týkajúci sa stability cien.

Lorenzo Bini Smaghi, ktorý je predsedom Societe Generale a bývalý člen výkonnej rady ECB, v piatok poznamenal: “Súd žiada centrálnu banku, aby preukázala, že pri svojom rozhodovaní prijala zásadu proporcionality.”

„Úprimne povedané, myslieť si, že ECB to neurobila, je smiešne – existuje veľa výskumov, správ, vyhlásení, ktoré jasne ukazujú, že ECB sa nestretne len na päť sekúnd a povedia si: „Poďme zvýšiť sadzby alebo znížiť sadzby z ničoho nič – bez podkladov. Existujú veľmi hlboké analýzy, diskusie, argumenty a niekedy aj nezhody.“

Podľa utorkového rozhodnutia súdu, ECB „nevykonala potrebné opatrenia na vyrovnanie cieľa menovej politiky s účinkami hospodárskej politiky vyplývajúcimi z programu“ a rozhodnutia, ktoré centrálna banka prijala v súvislosti s PSPP, prekročili jej mandát v oblasti menovej politiky.

Súvisiace:
Nemci nekupujú, aj keď sú obchody otvorené – odborníci vysvetľujú prečo
Hospodárska reakcia Nemecka na korona-krízu je príkladom pre svet

Bini Smaghi poznamenal, že prezident Bundesbank – Jens Weidmann niekoľkokrát vysvetlil, že zatiaľ čo program nákupu aktív od ECB má niekoľko ekonomických vplyvov, celkový vplyv na cenovú stabilitu bol v súlade s jej cieľom.

“Ak niekto vykoná takto vážne obvinenie, je to trochu znepokojujúce, pretože ak by sa ECB skutočne musela zaoberať všetkými kladmi a zápormi … bude musieť vyrovnať svoj mandát v oblasti cenovej stability s dopadom na niektorých ľudí, ale aj niektorých dlžníkov?” … „Nakoniec by to porušilo nezávislosť ECB. Nie som si teda istý, či je to smiešne alebo vážne, ale určite je to pre nezávislosť ECB nebezpečné.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár