Menová politika ECB.

Menová politika ECB.

Očakáva sa, že Európska centrálna banka v dohľadnej budúcnosti, po znížení svojich vlastných inflačných predpovedí do roku 2022 bude aj naďalej nakupovať štátne dlhopisy.

Infláciu možno charakterizovať ako všeobecné zvýšenie spotrebiteľských cien a jej úlohou je zabezpečiť, aby zostala „pod, ale okolo hodnoty 2%“. Táto úloha bola v dôsledku krízy štátneho dlhu v roku 2011 o niečo ťažšia a nedávny šok z koronavírusu ešte vo väčšej miere poškodil dosiahnutie týchto úrovní inflácie.

Vo svojom nedávnom oznámení Marco Valli, vedúci analýz v banke UniCredit, poznamenal: “Núdzové nákupy budú pokračovať veľmi dlhé obdobie.”

ECB v marci oznámila núdzový program na zmiernenie hospodárskeho dopadu krízy koronavírusov. Odvtedy centrálna banka nakupuje štátne dlhopisy za uvoľnenejších podmienok ako predtým, aby pomohla podporiť eurozónu.

Vo štvrtok ECB rozšírila tento program, nazvaný PEPP (program núdzového nákupu v prípade pandémie), na celkovú sumu 1,35 bilióna eur (1,53 bilióna dolárov) a jeho trvanie sa predĺžilo do júna 2021.

Valli z UniCredit uviedol, že očakáva ukončenie tohto dátumu, v období kedy je naplánovaný koniec. Ďalší analytici sú tiež toho názoru, že ECB bude aj po júni 2021 naďalej nakupovať vládny dlh.

Hlavný analytik spoločnosti ING Germany – Carsten Brzeski, uviedol: „Pri prognóze inflácie jasne pod 2% v roku 2022 by sa nemal vylúčiť väčší objem menových stimulov, ktoré bude potreba v rámci ďalšieho vývoja.“

Medzitým analytici Bank of America v poznámke tiež uviedli, že „celkovo si myslíme, že ECB s oznámeným balíkom pravdepodobne v dlhšom časovom horizonte ciele nedosiahne. Myslíme si, že najneskôr v decembri bude potrebné prijať ráznejšie opatrenia zo strany ECB.“

Tento názor má dva hlavné dôvody: inflačné očakávania sa zhoršili a úroveň denných nákupov je príliš vysoká v porovnaní s celkovým objemom programu PEPP.

ECB vo štvrtok uviedla, že eurozóna skončí rok 2020 s mierou inflácie na hodnote 0,3%. Odhaduje, že v rokoch 2021 a 2022 porastie o 0,8% a 1,3%. V porovnaní s tým centrálna banka v marci odhadovala mieru inflácie na hodnote 1,1%, 1,4% a 1,6% pre rok 2020, 2021 a 2022.

Súvisiace:
Euro je voči doláru na ceste k najdlhším ziskom od roku 2013
Masívny plán EÚ voči pandémií čelí 3 zásadným prekážkam

Frederik Ducrozet, hlavný analytik spoločnosti Pictet Wealth Management, uviedol, že revízia smerom nadol pre rok 2022 „je najnižšou strednodobou projekciou inflácie od zamestnancov ECB, odkedy boli štvrťročné projekcie prvýkrát zverejnené pred šiestimi rokmi a rovnako ako aj od decembra 2014 pred spustením QE (kvantitatívneho uvoľňovania). “

ECB začala nakupovať vládne dlhopisy v roku 2015 po tom, ako kríza štátneho dlhu vyvolala hospodársky šok v regióne. Tento druh stimulu bol zastavený v roku 2018, keď sa inflácia priblížila mandátu banky, ale na konci roku 2019 sa opäť obnovil po výsledkoch ktoré boli sklamaním.

Ducrozet tiež uviedol, že ak ECB bude naďalej nakupovať štátne dlhopisy v rámci programu PEPP pri súčasnom tempe – okolo 6 miliárd eur za deň – dosiahne limit 1,35 bilióna eur už vo februári 2021.

Nakoniec poznamenal: „Aby ECB udržala stabilné tempo nákupu alebo približne 6 miliárd eur za deň do júna 2021, očakávame že v septembri sa prijme rozhodnutie o zvýšení balíka PEPP o 500 miliárd na 1,85 bilióna eur.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, BBC

Facebook komentár