Nový varinat dostal názov Deltakron.

Nový varinat dostal názov Deltakron.

  • Výskumník na Cypre objavil kmeň koronavírusu, ktorý kombinuje variant delta a omikrón.
  • Leondios Kostrikis, profesor biologických vied na Cyperskej univerzite, nazval kmeň „deltakron“.
  • Je ešte príliš skoro povedať, či existuje viac prípadov kmeňa alebo aké dôsledky by mohol mať.

Podľa informácií renomovanej agentúry Bloomberg, výskumník na Cypre objavil kmeň koronavírusu, ktorý kombinuje variant delta a omikrón.

Leondios Kostrikis, profesor biologických vied z Cyperskej univerzity, nazval kmeň „deltakron“, kvôli jeho genetickým podpisom podobným omikrónom v delta genómoch.

Podľa správy Kostrikis a jeho tím doteraz našli 25 prípadov vírusu. Je ešte príliš skoro povedať, či existuje viac prípadov kmeňa alebo aké dôsledky by mohol mať.

Variant bol identifikovaný v spomínaných 25 vzorkách odobratých na Cypre, z ktorých 11 pochádzalo od ľudí hospitalizovaných pre COVID-19 a 14 od bežnej populácie.

“V budúcnosti uvidíme, či je tento kmeň viac patologický alebo nákazlivejší, alebo či bude prevládať” proti dvom dominantným kmeňom, delta a omikrón, poznamenal Kostrikis v piatkovom rozhovore pre Sigma TV. Verí, že omikron predbehne aj deltakron.

Výskumníci poslali svoje zistenia tento týždeň do medzinárodnej databázy GISAID, ktorá sleduje vírusy.

Korelácia medzi deltakronom a hospitalizáciami

Dr Kostrikis povedal, že „frekvencia mutácií bola vyššia medzi pacientmi v nemocnici, čo by mohlo znamenať, že existuje korelácia medzi deltakronom a hospitalizáciami“.

Keďže konkrétny variant nebol identifikovaný nikde inde na svete, podľa jeho slov, tento objav by mohol byť celosvetovo zaujímavý, ako uvádza správa z Cyprus Mail.

Súvisiace:
Citigroup ukončí pomer neočkovaných zamestnancov do 31. januára
Omikron “nie je to isté ochorenie” ako predchádzajúce varianty Covid

Variant deltakron prichádza v čase, keď sa omikrón naďalej rýchlo šíri po celom svete, čo spôsobuje prudký nárast prípadov ochorenia Covid-19. Podľa piatkovej analýzy agentúry CNBC z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa USA hlásia v priemere za sedem dní viac ako 600 000 nových prípadov denne. To je 72% nárast oproti predchádzajúcemu týždňu a pandemický rekord.

Viac informácií o novom variante plánuje cyperské ministerstvo zdravotníctva oznámiť začiatkom týždňa na tlačovej konferencii. Vedecký názov nového variantu zatiaľ nezverejnili.

Oznámenie o novom variante prichádza len týždeň po tom, čo bol vo Francúzsku objavený nový variant koronavírusu B.1.640.2 . Odborníci uviedli, že zrejme obavy nevyvoláva.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Bloomberg, Greekreporter

Facebook komentár