Londynske-bary-a-restauracie-sa-zatvaraju-ked-Omikron-prenika-Britaniou

Zatiaľ čo variant Omikron sa šíri Britániou a posúva denné infekcie koronavírusom na najvyššiu úroveň v histórii, britské podniky opäť zatvárajú svoje brány – avšak nie kvôli vládnym nariadeniam.

Reštaurácie a iné podniky sa namiesto toho rozhodli, že nemajú inú možnosť, ako predčasne zatvoriť na Vianoce, kvôli záplave zrušených rezervácií a obavám o zdravie zamestnancov.

Ferhat Dirik, ktorý je spolumajiteľom reštaurácie Mangal 2 z východného Londýna, povedal, že sa rozhodol zatvoriť o týždeň skôr, ako bolo plánované, kvôli zrušeným rezerváciám a „všeobecnej neistote vo vzduchu“.

Dirik ďalej poznamenal: “Ovplyvňuje to morálku zamestnancov a ovplyvňuje nás to, keďže sa snažíme plánovať všetky výdavky a zároveň je otázna aj podpora.”

Zatvorenie je novou hrozbou pre ekonomiku a predstavuje trápenia pre vládu, v období už takmer dva roky od vypuknutia pandémie. Je vidno rozsiahle obavy, keďže sú odhalené prípady nákazy naozaj vysoké, ľudia sú stále ochotní vyhýbať sa chodeniu von, napriek rozšírenej pandemickej únave.

Zatiaľ čo vláda prestala obmedzovať sociálne aktivity, hlavný epidemiológ – Chris Whitty odporučil ľuďom, aby sa nestretávali s ostatnými, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné.

Na rozdiel od predchádzajúcich vĺn ochorenia Covid sa však štátna podpora pre podniky zmenšila a sektor pohostinstva zostal v rozhodujúcom období napospas. Lobistická skupina UKHospitality odhaduje, že jej členovia cez Vianoce zarábali štvrtinu ročného zisku.

Kate Nichollsová, vedúca UKHospitality, vo vyhlásení poznamenala: “Podniky sa v tak veľkom rozsahu spomínajú najmä na toto decembrové obdobie, ktoré sa už tak potáca pod bremenom dlhov spôsobených pandémiou a čelia všeobecne rastúcim nákladom,” … “Ak nebudú schopní dosahovať rozsiahle zisky, ktoré sú charakteristické počas nasledujúceho mesiaca, mnohí jednoducho neprežijú.”

Uzavretie reštaurácií a barov bez podpory

Britský minister financií Rishi Sunak vo štvrtok prerušil cestu do Spojených štátov pre zhoršujúcu sa situáciu v domácej krajiny.

Richard Quest poznamenal: “Chápem momentálne obavy podnikov vzhľadom na všetko, čo sa deje. Preto som dnes v kontakte s lídrami sektoru barov a reštaurácií, môj tím organizuje okrúhle stoly a diskutuje s nimi.” Sunak však neponúkol ani náznak podpory pre pohostinský priemysel nad rámec existujúcich opatrení, ako sú znížené objemy predaja a miestne firemné dane.

Sunak ďalej poznamenal: “Myslím si, že je dôležité uznať, ako dnes povedal premiér, že situácia je veľmi odlišná od toho, ktorú sme zažívali predtým. Vláda nehovorí ľuďom, aby podniky zatvárali. Neprichádza s nariadeniami pre zatváranie podnikov.”

Načasovanie zhoršuje situáciu pre všetkých. Ľudia, ktorí si naplánovali večeru alebo drink v podnikoch, to v súčasnosti menia, pretože nechcú riskovať, že Vianoce strávia chorí alebo v izolácii, pretože ich chcú stráviť so svojimi rodinami.

Podľa údajov ohľadom rezervácií z platformy OpenTable v porovnaní s rokom 2019 sa rezervácie v Británií v utorok prepadli o 24 % a v stredu o 22 %. Celosvetový počet rezervácií v utorok poklesol o 18 % a v stredu o 15 %.

Zamestnanci, ktorí pracujú v sektore barov a reštaurácií, sú podobne znepokojení rastúcou úrovňou infekcií medzi kolegami.

Bash Redford, spolumajiteľ juho-londýnskej Forza Wine: “Hlavným dôvodom bol tím. Nechceli sme, aby niekto iný ochorel.”

Povedal, že v nedeľu večer mali 2 ľudia v jeho 31-člennom tíme koronavírus. V stredu ráno sa ním nakazilo už 8 členov a Redford sa tak rozhodol, že je potrebné obmedziť riziká pre zvyšok personálu. Forza Wine oznámila, že bude zatvorená od stredy až do Vianoc.

Reštaurácie nie sú jediné, ktoré čelia kríze. Vo štvrtkovom vyhlásení divadlo – Society of London varovalo pred “náročnou situáciou” v celej krajine.

Priemyselná skupina uviedla: „Zatiaľ čo predaj vstupeniek zostáva počas vianočného obdobia silný, zrušenie predstavení z dôvodu chorôb hercov a štábu – spojené s vrátením peňazí a žiadosťami o výmen v súvislosti s ochorením Covid – vytvára čoraz pochmúrnejšie vyhliadky pre miesta konania v najbližších niekoľkých kľúčových týždňoch.“

Spojené kráľovstvo vo štvrtok oznámilo historické maximum 88 376 prípadov nákazy koronavírusom, keďže predstavitelia verejného zdravotníctva varujú, že prípady variantu Delta „zostávajú relatívne stabilné v počte“, zatiaľ čo Omikron „veľmi rýchlo rastie“. V Londýne sa už stal dominantným kmeňom.

Premiér Boris Johnson sa doteraz vyhýbal zavedeniu prísnejších obmedzení, namiesto toho povzbudzoval ľudí, aby pracovali z domu, keď je to možné, nariaďoval nosenie respirátorov a pri vstupe do klubov a na veľké športové podujatia vyžadoval dôkaz o očkovaní alebo negatívny test voči ochoreniu Covid-19.

Johnson, ktorého strana práve utrpela veľmi nepríjemnú porážku vo voľbách v polovici volebného obdobia, vo štvrtok povedal, že vláda Británie namiesto „uzatvorenia podnikov“ žiada ľudí, aby boli „obozretní“ a „premýšľali o svojich aktivitách v období pred Vianocami“.

Čelí však kritike zo strany pohostinského priemyslu, že tento prístup sa rovná uvaleniu tzv, „skrytosti“ – tentoraz bez akejkoľvek finančnej podpory.

Dirik z reštaurácie Mangal 2, poznamenal: “Jedná sa o ďalší masívny zásah do odvetvia vysielaním týchto zmiešaných signálov – tým, že ľuďom hovoríte, aby nevečerali, ale tiež neponúkajú žiadne záruky pre podniky.“

Ďalší ekonomický zásah

Paul Donovan, hlavný ekonóm z UBS Global Wealth Management, uviedol, že tento „dobrovoľný kolaps v oblasti zábavy a služieb“ pred Vianocami by mohol mať veľký vplyv na ekonomické oživenie, ktoré sa už zastavilo v dôsledku prudkého nárastu inflácie. Hrubý domáci produkt Británie v októbri vzrástol len o 0,1 %, pričom produkcia bola stále 0,5 % pod úrovňou nachádzajúcej sa pred pandémiou.

Donovan poznamenal: “Tentoraz nejde o žiadnu vládnu pomoc, takže to má jednoznačný vplyv.”

Jednou z veľkých otázok v blízkej budúcnosti je, či reštaurácie, ktoré sa rozhodnú zatvoriť skôr, ako bolo plánované, budú stále platiť zamestnancov. Donovan poznamenal, že ak nie, zamestnanci „náhle budú čeliť poklesu príjmu.“

Reštaurácia Mangal 2 stále “zvažuje možnosti”, pretože sa rozhoduje, “čo je morálne správne, ako aj finančne životaschopné.” Redford povedal, že zamestnanci Forza Wine dostanú výplatu tento mesiac a je k dispozícii dostatok hotovosti na zabezpečenie výplaty aj v januári a februári. Potom sa však výhľad zhorší.

Donovan poznamenal, že v konečnom dôsledku bude rozsah ekonomického zásahu do značnej miery závisieť od toho, ako dlho ľudia budú obmedzovať svoje výdavky pre stolovanie. To bude závisieť od krokov, ktoré vláda podnikne, a od priebehu vírusu.

Dobrou správou podľa neho je, že podniky si tým už prešli a majú procesy na predaj za sebou a doručovanie jednotlivých súprav jedál. Ak budú musieť ísť znova touto cestou, reštaurácie a krčmy budú mať nižšie náklady.

Ale zatiaľ s prudkým nárastom prípadov koronavírusu a ďalšou vianočnou sezónou, zasiahnutou pandémiou je nálada pochmúrna.

Redford, ktorý plánoval otvoriť dve nové lokality v roku 2022, poznamenal: “Ľudia sú naozaj vystrašení,” … “Ale naozaj, naozaj vystrašený.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj? WSJ, CNBC

Facebook komentár