Omikron-nie je-to-iste-ochorenie-ako-predchádzajuce-varianty-Covid

Hrôzostrašné scény, ktoré sme videli v predchádzajúcich vlnách pandémie Covid-19, sú „pre súčasnosť históriou“, ako poznamenal John Bell, profesor medicíny na Oxfordskej univerzite a poradca britskej vlády pre biologické vedy.

Bell pre BBC Radio 4 analyzoval údaje zo Veľkej Británie, kde prípady lámu rekordy a počet hospitalizácií je najvyšší od marca. Povedal, že počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ktorí sú zaočkovaní, zostáva „veľmi, veľmi nízky“.

Pre BBC ďalej poznamenal: „Výskyt závažných ochorení a úmrtí na túto chorobu [Covid] sa v podstate zmenil, od obdobia kedy sme boli prevažná časť zaočkovaná, a to je naozaj dôležité si zapamätať.“

„Hrôzostrašné scény, ktoré sme videli pred rokom – plné jednotky intenzívnej starostlivosti, veľa ľudí s predčasným úmrtím – to je už z môjho pohľadu minulosť a myslím si, že by sme mali byť uistení, že to bude pravdepodobne pokračovať.“

V diskusii o novom omikrónovom variante dodal: „Ochorenie sa zdá byť menej závažné a mnohí ľudia strávia relatívne krátky čas v nemocnici, nepotrebujú vysoký prietok kyslíka, priemerná dĺžka pobytu je zrejme na úrovni 3 dní. Čiže nie je tou istou chorobou, akú sme videli pred rokom.”

Vládna štúdia Británie zverejnená vo štvrtok uviedla, že ľudia s omikrónovým variantom Covid v porovnaní s predchádzajúcim kmeňom delta budú s oveľa menšou pravdepodobnosťou prijatí do nemocnice.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť uviedla, že u jedincov s omikrónom sa odhaduje o 31 % až 45 % nižšia pravdepodobnosť návštevy pohotovostných oddelení v porovnaní s pacientmi pri delte a o 50 % až 70 % menšia pravdepodobnosť, že budú vyžadovať prijatie do nemocnice.

Analýza je „predbežná a veľmi neistá“ vzhľadom na malý počet prípadov variantu omikrón, ktoré sú v súčasnosti v nemocniciach, ale zhoduje sa s podobnými zisteniami u vedcov z Južnej Afriky a výskumných tímov na Imperial College London a University of Edinburgh.

Hoci počet denných úmrtí zostáva nízky a počiatočný výskum naznačuje, že omikrónový variant nie je taký závažný ako iné kmene ochorenia Covid, zdravotní experti opakovane varovali, že obrovský počet infekcií môže viesť k narastajúcim úmrtiam a preťaženému systému zdravotnej starostlivosti.

Danny Altmann, profesor imunológie na Imperial College London, počas minulého týždňa prostredníctvom e-mailu poznamenal, že aj keď sa omikron ukáže ako „miernejší“ než iné kmene, potenciálny počet prípadov by mohol zdvojnásobiť alebo strojnásobiť počet ľudí, ktorí v Británií potrebujú hospitalizáciu, kde vírus je nekontrolovateľný – s osobitným rizikom pre neočkovaných.

Pri pohľade konkrétne na veľkú Britániu poznamenal: „V čase, keď je NHS (National Health Service) a) masívne vyčerpaný omikrónom b) masívne vyčerpaný a vyťažený po dvoch nevďačných rokoch v prvej línii, sa jedná o jednoznačnú neudržateľnosť,“ pričom dodal, že “zatiaľ nie sú vidno žiadne žiarivé svetlá na konci tunela, čo sa týka zdravotníkov.”

Britský líder Boris Johnson v pondelok odložil zavedenie akýchkoľvek nových obmedzení voči ochoreniu COVID-19 pre Anglicko, prinajmenšom do konca tohto roka.

Škótsko, Wales a Severné Írsko už začali so zavádzaním nových obmedzení, aby zamedzili šírenie omikrónového variantu, ale Anglicko zostalo pri súčasných nariadeniach s cieľom zostať doma a častejšieho nosenia respirátorov.

Bell v utorok poznamenal, že Johnsonova nečinnosť v pondelok bola “pravdepodobne v poriadku” a poznamenal, že správanie ľudí v Anglicku sa aj tak zmenilo, pričom mnohí sú “naozaj veľmi zodpovední”. Počet hospitalizácií v Londýne je stále pod hranicou 400 za deň, čo je pre vládu rozhodujúca hranica.

Veľká Británia od vypuknutia pandémie zo začiatku roku 2020 oznámila viac ako 12,4 milióna infekcií (s ďalšími 129 471 v utorok) a najmenej 148 488 úmrtí (podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár