Najnovsi-variant-Covid-je-15-krat-nakazlivejsi-ako-omikron-a-je-uz-v-polovici-statov-USA

V takmer polovici USA už existujú desiatky prípadov nového podvariantu Covid, ktorý je ešte nákazlivejší, ako už aj tak vysoko prenosný omikrónový variant.

Podľa celosvetovej databázy, ktorá sleduje varianty ochorenia Covid, takmer polovica štátov USA potvrdila prítomnosť subvariantu omikrónu BA.2 s najmenej 127 známymi prípadmi v celej krajine (k piatku). Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatkovom vyhlásení uviedli, že hoci BA.2 sa v niektorých krajinách rozšíril úmerne k pôvodnému kmeňu omikrónu, v súčasnosti sa v USA zatiaľ nachádza na nízkej úrovni.

Podľa Statens Serum Institut, ktorý pre Dánsko vykonáva dohľad nad infekčnými chorobami, subvariant je 1,5-násobne viac prenosný, ako pôvodný kmeň omikrónu, ktorý vedci označujú ako BA.1.

Zároveň podľa Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (CDC) Spojeného kráľovstva sa zdá, že nový subvariant omikrónu ďalej neznižuje účinnosť vakcín proti symptomatickej infekcii.

Hovorkyňa CDC Kristen Nordlund, poznamenala: “V súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz, že subvariant omikrónu BA.2 je závažnejším ako pôvodný variant omikrónu BA.1.”

Troels Lillebaek, predseda škandinávskeho národného výboru, ktorý vykonáva dohľad nad variantmi Covid, poznamenal že subvariant BA.2 predbehol pôvodný omikrón, ako dominantný variant v Dánsku v priebehu niekoľkých týždňov.

BA.1 a BA.2 majú veľa rozdielov vo svojich mutáciách v najdôležitejších oblastiach. V skutočnosti je rozdiel medzi BA.1 a BA.2 väčší ako rozdiel medzi pôvodným „divokým kmeňom“ a variantom Alpha, ktorý bol prvou veľkou mutáciou, ktorý sa dominantne rozšíril po celom svete.

Lillebaek ďalej poznamenal, že variant BA.2 má päť jedinečných mutácií v rámci kľúčovej časti spike proteínu, ktorý vírus používa na prichytenie sa k ľudským bunkám a ich napadnutiu. Mutácie na tejto časti hrotu, známeho ako viažuci receptor, sú často spojené s vyššou prenosnosťou.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť v piatok uviedla, že BA.2 má „podstatnú“ rozširujúcu sa výhodu oproti pôvodnému omikrónu. Subvariant sa podľa agentúry rozšíril rýchlejšie ako pôvodný omikrón vo všetkých regiónoch Anglicka, kde bolo dosť prípadov na vykonanie analýzy.

Súvisiace: Budeme liečiť Covid ako chrípku? Európa to pomaly začína zvažovať

Predbežné hodnotenie však zistilo, že BA.2 neznižuje účinnosť vakcín o nič viac ako pôvodný omikrón. Posilňovacia dávka bola zo 70 % účinná pri prevencii symptomatického ochorenia z BA.2 už dva týždne po podaní injekcie, v porovnaní so 63 % účinnosťou v rámci pôvodného kmeňa omikrónu.

Svetová zdravotnícka organizácia neoznačila BA.2 za variant vyvolávajúci obavy. Predstavitelia WHO však opakovane varovali, že vzniknú nové varianty, keď sa omikrón bude šíriť po celom svete bezprecedentnou rýchlosťou. Maria Van Kerkhove, členka WHO v súvislosti s Covid-19, v utorok varovala, že ďalší variant Covidu bude prenosnejší.

Van Kerkhove poznamenal: „Existujú obavy, že ďalší variant bude prispôsobivejší a myslíme tým, že bude prenosnejší, pretože bude musieť predbehnúť to, čo sa v súčasnosti nachádza v obehu,“ … “Veľkou otázkou je, či budúce varianty budú viac alebo menej závažné.”

Lillebaek povedal, že zatiaľ nie je dostatok údajov na to, aby bolo možné určiť, či je BA.2 schopná reinfikovať ľudí, ktorí boli infikovaní pôvodným omikrónom. Predchádzajúca infekcia by však pravdepodobne poskytla určitú skríženú imunitu voči BA.2.

Spoločnosti Pfizer a Moderna začali v priebehu tohto týždňa s klinickými skúškami omikrónovo špecifických injekcií v dôsledku rastúcich obáv, že sa objavia nové varianty, keďže imunita vyvolaná pôvodnými vakcínami sa znižuje.

Nové prípady ochorenia Covid v Dánsku pribúdajú, pričom v piatok podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva bolo v krajine s 5,8 miliónmi obyvateľov hlásených viac ako 50 000 nových infekcií. Lillebaek povedal, že je bezpečné predpokladať, že BA.2 práve teraz vedie k nárastu nových infekcií v Dánsku.

Počet nových hospitalizácií v Dánsku vzrástol o 12 na celkovo 967 pacientov, ktorí sú pozitívni na Covid. Lillebaek poznamenal, že tento nárast je pravdepodobne v medziach toho, čo zdravotný systém dokáže zvládnuť. Poznamenal však, že 80 % Dánov je plne zaočkovaných a 60 % z nich dostalo posilňujúcu dávku.

Ďalej uviedol: „Ak ste v komunite alebo žijete v krajine, kde máte nízku mieru zaočkovanosť, potom budete mať určite väčší počet hospitalizácií a závažnejších prípadov a potom viac návštev na JIS.“

Podľa údajov CDC je v USA približne 67 % oprávnených osôb plne zaočkovaných.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár