Bill-Ackman-Omikronovy-variant-Covid-by-mohol-byt-pre-trhy-optimisticky

Investor Bill Ackman povedal, že nový omikrónový variant koronavírusu by v skutočnosti mohol americkým akciovým trhom poskytnúť podporu, ak sa príznaky ukážu ako menej závažné.

Ackman nedávno na sociálnej sieti Twitter poznamenal: „Aj keď je ešte príliš skoro na to, aby sme mali definitívne údaje, skoré hlásenia naznačujú, že vírus Omikrón spôsobuje ‚mierne až stredne závažné’ symptómy (menšiu závažnosť) a je viac prenosný,“ … “Ak sa ukáže, že je to pravda, je to pre trhy býčie, nie medvedie znamenie.” (optimistické, nie pesimistické)

Zakladateľ a generálny riaditeľ investičnej skupiny – Pershing Square Capital Management dodal, že by to bolo býčie (opotimistické) pre akciový trh a medvedie (pesimistické) pre dlhopisový trh.

Nový variant Covid, ktorý bol prvýkrát zistený v Južnej Afrike, bol pár dňoch už zistení aj vo viac ako desiatke krajín, čo spôsobilo, že mnohé z nich cestovanie z Južnej Afriky obmedzili. Svetová zdravotnícka organizácia v piatok označila omikrónový kmeň za „znepokojivý variant“, keď akciový index Dow Jones Industrial Average prepadol o 900 bodov a utrpel najhorší deň od októbra 2020.

Súvisiace: Akciové trhy majú za sebou najhorší deň v roku

Symptómy ochorenia COVID, spojené s omikrónovým variantom označil juhoafrický lekár, ktorý prvýkrát vyvolal poplach ohľadom nového kmeňa, ako „extrémne nákazlivý, ale mierny“.

Napriek tomu WHO uviedla, že bude trvať týždne, kým pochopíme, ako môže variant ovplyvniť diagnostiku, terapiu a vakcíny.

Ackmanove komentáre boli široko sledované počas zdravotníckej krízy a turbulentnej jazdy na trhu za posledné dva roky. Na vrchole krízy COVID-19 v marci 2020 prišiel Ackman do agentúry CNBC, aby varoval investorov, že „prichádza peklo“ a naliehal na prezidenta Donalda Trumpa a korporátnu Ameriku, aby na 30 dní uzavreli krajinu, čím by zabránili prepuknutiu choroby – čo podľa neho bola jediná možnosť pre záchranu ekonomiky.

Niekoľko dní po rozhovore Ackman odhalil, že jeho firma opustila krátke pozície (zamerané na pokles) práve vtedy, keď index S&P 500 dosiahol dno, pričom v priebehu tohto mesiaca v stávkach proti trhom získal viac ako 2 miliardy dolárov.

Súvisiace: Svet čaká na reakcie výrobcov vakcín pre prípravu voči Omikronu

V júli, keď Wall Street čelil variantu delta, Ackman povedal, že to nepredstavuje významnú hrozbu pre opätovné otvorenie ekonomiky a očakáva rast úrokových sadzieb, v dôsledku veľkého návratu.

Nedávno, koncom októbra manažér hedžového fondu vyzval Federálny rezervný systém, aby začal kontrolovať podporu, ktorú poskytol ekonomike počas pandémie. Povedal, že centrálna banka by mala „okamžite obmedziť a začať zvyšovať sadzby, čo najskôr“.

Podľa vyhlásení spoločnosti, jeho skupina – Pershing Square spravuje aktíva v hodnote približne 13 miliárd dolárov a hedžový fond do októbra dosiahol výnos na úrovni 27,2 % a o 21,6 % (po započítaní poplatkov). Čo predstavuje mierne zníženie z roku 2020, počas ktorého fond svojím investorom v čistom zarobil neuveriteľných 70,2%.

Ackman vo veľkom vsádza na oživenie v oblasti reštaurácií, maloobchodu a hotelierstve. Medzi jeho top akcie na konci tretieho štvrťroka patrili mená ako Lowe’s, Hilton, Restaurant Brands a Chipotle. Začiatkom tohto roka po prepade získal akcie spoločnosti Domino’s Pizzad.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár