Spotify-konecne-reaguje-na-odchod-umelcov-Bude-to-stacit

Gigant v oblasti streamovania hudby – Spotify v nedeľu uviedol, že k akémukoľvek materiálu spomínajúcemu ochorenie COVID-19 pridá upozornenia na obsah a nasmeruje svojich používateľov na stránky verejného zdravia, kde získajú ďalšie informácie.

Spotify čelí odporu za svoje rozhodnutie pokračovať vo vysielaní obľúbeného podcastu „The Joe Rogan Experience“ napriek obavám, že šíri dezinformácie o Covide. Moderátor Joe Rogan viedol rozhovor s Dr. Robertom Maloneom, špecialistom na infekčné choroby, ktorý sa stal známym medzi Američanmi z dôvodu jeho postoja proti očkovaniu. Malone bol už na inej sociálnej sieti Twitter zakázaný.

V sobotu sa gitarista Nils Lofgren, člen Rock and Roll Hall of Fame a E Street Band – Brucea Springsteena, stal najnovším hudobníkom, ktorý stiahol skladby z aplikácie Spotify na protest proti streamovacej službe nesúcej Roganov podcast.

Vyjadrenie generálneho riaditeľa Spotify – Daniela Eka zverejnené na jej webovej stránke uvádza, že streamovacia služba zahŕňa tvorcov s rôznymi názormi, vrátane tých „jednotlivcov a názorov na Spotify, s ktorými jednoznačne nesúhlasím“. Meno Rogana však nespomenul.

Ek ďalej poznamenal: „Vieme, že musíme zohrávať kľúčovú úlohu pri podpore vyjadrovania tvorcov a zároveň ho vyvažovať s bezpečnosťou našich používateľov,“ … “V tejto úlohe je pre mňa dôležité, aby sme nezaujali pozíciu cenzora obsahu a zároveň zabezpečili, že existujú pravidlá a dôsledky pre tých, ktorí ich porušujú.”

Ek povedal, že spoločnosť plánujú pridať upozornenia na obsah ku každej epizóde podcastu, v ktorej sa spomína ochorenie Covid-19. Podľa jeho vyjadrení, Nasmerujú poslucháčov na centrum informácií od odborníkov na verejné zdravie, vedcov a lekárov. Zverejnili aj aktualizované pravidlá platformy.

Neil Young začal bojkot aplikácie Spotify a trval na tom, aby spoločnosť odstránila jeho hudbu. Známa hudobníčka Joni Mitchell v piatok uviedla, že sa pripojí k protestu a stiahne aj svoju hudbu.

Mitchell v piatok v správe zverejnenej na svojej webovej stránke, uviedla: “Nezodpovední ľudia šíria klamstvá, ktoré stoja ľudí životy,” … “Som v tejto otázke solidárna s Neilom Youngom a celosvetovými vedeckými a lekárskymi komunitami.”

Vo vyhlásení v sobotu Lofgren vyzval ostatných, aby sa postavili za „stovky zdravotníckych expertov, vedcov, lekárov a sestier a označili Spotify za propagovanie klamstiev a dezinformácií, ktoré ubližujú a zabíjajú ľudí“.

Lofgren povedal, že zo Spotify vykonal stiahnutie jeho hudobnej tvorby za obdobie posledných 27 rokov a spolupracuje s hudobnými vydavateľstvami na odstránení starších skladieb.

Najpredávanejšia autorka – Brene Brownová v sobotu na sociálnej sieti Twitter uviedla, že „nebude zverejňovať žiadne podcasty až do odvolania“. Stojí za populárnymi podcastmi „Unlocking Us“ a „Dare to Lead“.

Agentúra CNBC nemohla okamžite kontaktovať Brownovú, aby sa vyjadrila k rozhodnutiu.

Okrem toho, princ Harry a jeho manželka Meghan vyjadrili spoločnosti Spotify obavy z dezinformácií o Covide, ale podľa nedeľnej správy agentúry Reuters uviedli, že so spoločnosťou budú naďalej spolupracovať. Správa citovala hovorcu nadácie páru s názvom Archewell. Pár v roku 2020 podpísal exkluzívnu zmluvu o streamovaní so Spotify.

Akcie spoločnosti Spotify v piatok uzavreli na hodnote 172,98 dolárov, čo predstavuje nárast približne o 1 %. Akcie Spotify v roku 2022 zatiaľ klesli približne o 26 %. Akcie spoločnosti v piatok dosiahli 52-týždňové minimum na hodnote 164,41 dolárov, uprostred turbulencií na trhu a kontroverzie okolo Spotify.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár