Dostane sa COVID do fázy kedy bude len chrípkou?

Dostane sa COVID do fázy kedy bude len chrípkou?

V Európe sa stále viac volá po tom, aby sa ochorenie Covid-19 liečilo podobne ako endemická choroba, akou je chrípka, a to aj napriek dôrazným varovaniam svetových zdravotníckych predstaviteľov, že pandémia sa ani zďaleka neskončila.

Španielsky premiér Pedro Sánchez je najnovším európskym lídrom, ktorý s týmto vyjadrením prišiel a naznačil, že je načase prehodnotiť ochorenie Covid. Vyzval EÚ, aby diskutovala o možnosti liečby vírusu ako endemického ochorenia.

“Situácia nie je taká, akej sme čelili pred rokom,” povedal Sánchez v pondelkovom rozhlasovom rozhovore pre španielske rádio Cadena SER, keď sa španielski školáci po prázdninách vrátili do svojich tried.

Dodal: „Myslím si, že musíme zhodnotiť vývoj Covidu k endemickej chorobe, od pandémie, ktorej sme čelili až doteraz.“ Sanchez povedal, že je čas otvoriť diskusiu o postupnom prehodnocovaní pandémie „na technickej úrovni a na úrovni zdravotníkov, ale aj na európskej úrovni“.

Sanchezove komentáre znamenajú niečo, ako odklon od ostatných vedúcich predstaviteľov na kontinente, pričom väčšina z nich sa sústredila na bezprostrednú výzvu ohľadom riešenia alarmujúceho počet prípadov Covid spôsobených omikrónovým variantom, ktorý je vysoko infekčný, ale zdá sa, že spôsobuje menej závažné ochorenie a viac sa podobá na prechladnutie, so slabšími príznakmi chrípky pozorovaných u skorších variantov.

Napríklad, agentúra Reuters uviedla, že Francúzsko v posledných dňoch hlásilo viac ako 300 000 nových prípadov denne a Nemecko v stredu ohlásilo 80 430 nových infekcií, čo je najviac zaznamenaných, za jediný deň od začiatku pandémie.

Súvisiace: Omikron “nie je to isté ochorenie” ako predchádzajúce varianty Covid

Sanchezove komentáre odzrkadľujú tie, ktoré v Spojenom kráľovstve poznamenali politici v priebehu minulého roka, keď premiér Boris Johnson britskej verejnosti povedal, že sa budú musieť „naučiť žiť s vírusom“.

S ohľadom na to musela britská vláda v posledných týždňoch byť v obavách tým, že nepristúpila k zavedeniu nových obmedzení pre verejnosť, napriek tomu, čo Johnson opísal ako „prílivovú vlnu“ prípadov spôsobených omikronom.

Minister školstva Spojeného kráľovstva – Nadhim Zahawi v nedeľu pre agentúru BBC povedal, že krajina je na ceste „od pandémie k endemickej chorobe“, keďže vláda uviedla, že by mohla skrátiť obdobie izolácie pre očkovaných ľudí, ktorí majú pozitívny test na Covid, zo 7 na 5 dní (ako v prípade najnovších usmernení v USA).

Keďže sa zdá, že prípady omikrónových hospitalizácií v Spojenom kráľovstve klesá (napriek počtu infekcií, ktoré zostávajú na vysokej úrovni), britská stratégia by tak mohla pomôcť prekonať omikrónový vrchol skôr ako neskôr, pričom jeden odborník na verejné zdravie povedal, že Spojené kráľovstvo bude jednou z prvých krajín, kde bude vidno ako sa svet dostal z pandémie.

Profesor David Heymann z London School of Hygiene and Tropical Medicine na pondelkovom seminári povedal, že „Spojené kráľovstvo je najbližšie ako akákoľvek iná krajina v tom, aby sa dostala z pandémie, teda dostane sa mimo pandémie a táto choroba sa skôr premení na endemickú.”

WHO zatiaľ varuje pred „endemicitou“

Budeme-liecit-Covid-ako-chripku-Europa-to-pomaly-zacina-zvazovat-1

Mnoho epidemiológov a virológov uviedlo, že ochorenie Covid – ktorý sa prvýkrát objavil v Číne koncom roka 2019 predtým, ako sa rozšíril po celom svete a doteraz spôsobil viac ako 313 miliónov prípadov a viac ako 5 miliónov úmrtí – tu zostane a nakoniec sa stane endemickou chorobou.

To znamená, že v budúcnosti budú pretrvávajúce, nízke až stredné úrovne ochorenia Covid v akejkoľvek danej populácii, ale vírus by nemal spôsobovať nadmernú úroveň infekcie alebo by sa nemal šíriť z krajiny do krajiny (čo by z neho opäť mohlo urobiť pandémiu).

Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že je príliš skoro považovať Covid za endemické ochorenie. V utorok varovala, že celosvetové prepuknutie nie je ani zďaleka v endemickom štádiu, keďže sa odhaduje, že viac ako polovica ľudí v Európe a Strednej Ázii by sa mohla nakaziť Covidom v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch, keď sa omikrón rozšíri.

Na tlačovom brífingu v utorok doktorka Catherine Smallwoodová, vedúca pohotovostná analytička WHO pre Európu, povedala, že je príliš skoro na to, aby sme naznačovali, že svet prechádza do endemickej fázy Covidu.

Smallwood ďalej uviedla: “Pokiaľ ide o endemickosť, sme stále ďaleko a viem, že sa o tom práve teraz vo veľkom diskutuje.”

“Endemicita predpokladá, že existuje stabilná cirkulácia vírusu na predvídateľných úrovniach a potenciálne známych a predvídateľných vlnách epidémie.”

„Ale to, čo v súčasnosti v roku 2022 vidíme, sa tomu ani zďaleka nepribližuje, stále máme obrovské množstvo neistoty, stále tu máme vírus, ktorý sa vyvíja pomerne rýchlo a predstavuje nové výzvy, takže určite nie sme v bode kedy by sme ho vedeli nazvať endemickým. V pravý čas by sa to mohlo stať endemickým, ale určiť to v roku 2022 je v tejto fáze veľmi náročné.”

Smallwood poznamenala, že rozšírené pokrytie očkovaním by bolo kľúčom k prechodu na takýto scenár, ale zatiaľ nie sú splnené podmienky pre endemickosť.

Marco Cavaleri, vedúci oddelenia biologických zdravotných hrozieb a stratégie vakcín v Európskej liekovej agentúre (regulátore EÚ pre lieky) v utorok poznamenal, že „nikto nevie, kedy presne budeme na konci tunela“, pokiaľ ide o to, že sa pandémia stane endemickou, ale dodal, že sa dosahuje pokrok.

Na tlačovom brífingu, poznamenal: „Dôležité je, že smerujeme k tomu, aby sa vírus stal endemickým, ale nemôžem povedať, že sme tento stav už dosiahli, takže vírus sa stále správa ako pandémia.“

“Napriek tomu, s nárastom imunity v populácii a s omikrónom, že popri očkovaní bude prebiehať veľa prirodzenej imunity, budeme rýchlo smerovať k scenáru, ktorý bude bližšie k endemicite.”

Hlavolam okolo boosteru

Očkovanie proti Covidu zostáva na celom svete nejednotné. Zatiaľ čo bohaté krajiny zavádzajú posilňovacie injekcie a dokonca diskutujú o možnosti štvrtého očkovania Covidom, chudobnejšie krajiny stále zavádzajú svoje počiatočné dávky a mnoho ľudí zostáva nechránených vakcínami, ktoré preukázateľne znižujú riziko závažnej infekcie, hospitalizácie a smrti.

Podľa Our World in Data zhruba 59,2 % svetovej populácie dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti Covid, ale v krajinách s nízkymi príjmami dostalo jednu dávku len 8,9 % ľudí.

Súvisiace: Citigroup ukončí pomer neočkovaných zamestnancov do 31. januára

Posilňovacie dávky však nie sú bezproblémové, vedci z WHO a ďalších organizácií varujú, že kontinuálne posilňovacie dávky nie sú životaschopnou stratégiou.

Cavaleri z EMA v utorok poznamenal, že „opakované očkovania v krátkych intervaloch nebudú predstavovať udržateľnú dlhodobú stratégiu“.

Poznamenal: “Ak máme stratégiu, v ktorej budeme podávať posilňovacie dávky každé štyri mesiace, skončíme potenciálne s problémami ohľadom imunitnej odpovede… takže by sme mali byť opatrní a nepreťažovať imunitný systém opakovanou imunizáciou.”

“A po druhé, samozrejme, existuje riziko únavy v populácii s nepretržitým podávaním boosterov.” V ideálnom prípade, povedal Cavaleri, „ak sa chcete posunúť smerom k endemickému scenáru, potom by takéto posilňovacie dávky mali byť synchronizované s príchodom chladného obdobia“ a mali by byť načasované tak, aby boli podané spolu s vakcínami proti chrípke.

Nakoniec poznamenal: “Budeme musieť premýšľať o tom, ako môžeme prejsť zo súčasného stavu pandémie, k endemickejšiemu prostrediu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, WSJ

Facebook komentár