Denník The Wall Street Journal prišiel s informáciami, že Deutsche Bank čelí dvom veľkým problémom, čím pravdepodobne nebude vedieť prejsť cez záťažový test FEDu.

Čo sa uvádza v denníku The Wall Street Journal:

Podľa ľudí oboznámených s vecou, veľké európske banky vrátane Deutsche Bank a Banco Santander pravdepodobne neprejdú cez záťažový test amerického Federálneho rezervného systému, keďže je vidno veľké nedostatky v tom, ako by vedeli zmerať a predvídať potenciálne straty a riziká. Nesplnenie záťažových testov pravdepodobne povedie k tomu, aby americké jednotky Deutsche Bank a Banco Santander pristúpili k obmedzeniu výplaty dividend pre svoje európske materské spoločnosti a ostatným akcionárom.

Súvisiace: 5 najväčších amerických bánk: Aktíva vs. Deriváty – 2012

Prečo je to problém?

No, prvý problém je, že Deutsche Bank v poslednej dobe prešla záťažovým testom ECB s odretými ušami. Potom znova, a to aj cez to, že tento “test” ani v najhoršom prípade nemapuje vplyv rozsiahlej deflácie (ako pripomienka: Európa zažila rekordnú najhoršiu defláciu v histórii, v rovnakom rozsahu, ako počas Veľkej finančné krízy), čím v súčasnosti docela ostro odmieta všetky súčasné, alebo budúce analytické, regulačné a výkonné úlohy vykonávané ECB. Skúsme ignorovať skutočnosť, že bezradná Európska centrálna banka pracuje na najväčšom svetovom programe nákupov dlhopisov. Budeme taktiež ignorovať ďalšiu skutočnosť, ako by na zlyhanie v záťažovom teste reagoval FDIC (fond na ochranu vkladov) ohľadom banky Santander, ktorá je ktorá v súčasnej dobe najväčším subprime veriteľom pre lízing automobilov: príliš veľa irónie na jednu tému.

WSJ predsa poskytuje symbolické vysvetlenie konkrétneho “dohľadu” ECB:

Podľa ľudí oboznámených s touto situáciou: Očakáva sa, že Deutsche Bank Trust by mohla dostatočne splniť otázky (FEDu) ohľadom kapitalizácie, ale pravdepodobne dostane upozornenia ohľadom kvalitatívnych nedostatkov.

Deutsche Bank a Santander v októbri prešli záťažovými testami Európskej centrálnej banky. Tieto testy však boli zamerané iba na to, či banky mali dostatok kapitálu, aby vydržali dva roky trvajúcu recesiu, ale neposudzovali sa také oblasti ako správa riadenia rizík a ďalšie omnoho viac subjektívne faktory, ako test od Fedu.

V skutočnosti toto vysvetlenie je docela slabé, najmä ak Deutsche Bank chýba “riadenie rizík”, najmä keď vezmeme do úvahy druhý veľký problém. Potom to však technicky nie je len ďalší problém: Je to zhruba 62,2 biliónov problémov, čo je v dolárovom vyjadrení hrubá nominálna expozície na všetky deriváty v súvahe Deutsche Bank. (Už nám to raz banka Lehman ukázala ako to funguje, teda funguje to, ak je všetko v poriadku, teda v svete kde nie je ani jeden problém na protistrane.

Súvisiace: Ako je 9 svetových bánk vystavených derivátom o hodnote 200 biliónov dolárov (infografika)

Takže banka, ktorá má vo finančných derivátoch 54,7 biliónov eur, čo je niečo málo cez 62 biliónov dolárov v aktuálnom dnešnom kurze a toto číslo je 20-krát väčšie ako HDP Nemecka, by vedela zlyhať v ktoromkoľvek záťažovom teste, samozrejme jeho súčasťou by musela byť správa a riadenia rizík. Takže uvidíme…

Zdroj: Zerohedge

Facebook komentár