Bohatí Rusi v minulom roku naliali svoje peniaze do nehnuteľností v Monaku, čo potvrdzuje povesť tohto malého mestského štátu, ako jedného zo svetovo najvyhľadávanejších adries.

Rezidenčné nehnuteľnosti v tomto európskom kniežatstve – kde je takmer jeden z každých troch ľudí milionárom – dosiahli v roku 2014 svoj najlepší rok v zázname.

Konzultáčná spoločnosť v oblasti nehnuteľností – Savills uviedla, že celkové predaje v oblasti realít v minulom roku dosiahli úroveň 2,4 miliardy eur (2,7 miliardy amerických dolárov), čím porazili predchádzajúci vrchol v roku 2007.

Súvisiace: Monako: výzvy lákadla pre bohatých ľudí tohto sveta

Slabšie euro pomohlo prilákať investorov tým, že Monako sa stalo vo väčšej miere cenovo dostupným pre zákazníkov, ktorí platili v amerických dolároch, britských librách alebo švajčiarskych frankoch.

Časť hotovosti, ktorá opúšťala Rusko, si taktiež našla svoju cestu do Monaka.  Savills v správe uviedla, že ruskí kupci boli v minulom roku obzvlášť aktívnymi.

Investori, ktorí platili v amerických dolárov tak z dôvodu oslabujúceho eura zarobili 20%. Dvoj-miliónová (eur) nehnuteľnosť v Monaku teraz stojí 2,2 milióny dolárov, čo je medziročný pokles z 2,8 miliónov dolárov pred rokom.

Monako sa v rebričku najdrahších nehnuteľností vo svete radí za Hong Kong. Štvorcová stopa (0,09 m2) v nehnuteľnostiach je na úrovni 10 700 dolárov pokiaľ sa jedná o Hong Kongu, nasledované 9 000 dolármi v Monaku a 6 100 dolármi v New Yorku.

Monako je magnetom pre najbohatších ľudí na svete. Je o veľkosti iba 6% Manhattanu, čiže sa toto mesto môže pochváliť najvyššou koncentráciu ultra bohatých jednotlivcov, ktorých láka svojou nulovou sadzbou dane z príjmu a jeho celosvetovou prítažlivosťou.

Súvisiace: Najdrahší a najluxusnejší byt na svete je v Monaku

Toto stredomorské mesto je ihriskom pre bohatých a slávných jednotlivcov, kde vedľa seba nahusto kotvia luxusné jachty, čo je opäť ďalšou známkou luxusnej adresy v oblasti realít. Spoločnosť Savills uvádza, že super bohatí jednotlivci zvyčajne vlastnia nehnutelnosti v Monaku s inými realitami v Londýne , New Yorku alebo Moskve.

Savills uvádza, že výhľad cien v tomto kniežatstve zostáva stabilný, čím sa vzpiera širšiemu trendu ochladzovania primárných trhov nehnuteľností v mestách po celom svete.

Extrémne nízka zásoba nehnutelností tejto krajiny spolu s monackým puncom by mali podľa očakávaní byť podporiu trhu.

Správa nakoniec uvádza: “História a dedičstvo Monaka sú niečim, čo nevidno v iných konkurenčných mestách po celom svete.”

Preložila: Miroslava Dugová – Realitná maklérka

Zdroj: Savills

Facebook komentár