V posledných piatich rokoch bridlice, plyn a štiepenie prišli, aby ovládli ducha doby Americkej energie.

Možno by ste očakávali, že zemný plyn v budúcnosti zatieni všetky ostatné zdroje energie.

Ale nie!

Pravdou však je, že obnoviteľné zdroje, najmä solárna a veterná energia, sú na pokraji vzostupu, vďaka ktorému by mohli súperiť s roponosnou bridlicou a plynom. A tak ako štiepenie urobilo z farmárov milionárov, znížilo cenu zemného plynu a dramaticky premenilo geopolitickú krajinu, tak aj prichádzajúci vzostup obnoviteľnej energie tiež pretvorí naše energetické hospodárstvo.

Vo svojej advokátskej praxi, kde pracujeme s energetickými investormi, užitočnými zdrojmi, súkromnými kapitálovými fondmi, a nezávislými výrobcami energie, som ja a moji kolegovia realizovali projekty fosílnych palív pred takmer piatimi rokmi. Obnoviteľné zdroje predstavovali menej ako 10 % našich klientov. Od tej doby sa projekty obnoviteľných zdrojov stali našimi najčastejšími obchodmi.

( Súvisiace: Obnoviteľné zdroje sa v roku 2016 stanú 2. najväčším zdrojom energie )

Čo je „driving the deals“? Je to nová technológia, ktorá na začiatku znižuje náklady na obnoviteľné zdroje energie. Pridajte k tomu rozhodujúce Wall street financovanie, ktoré nie je vyschnuté aj napriek vzostupu zemného plynu. Snáď najviac dôležite je, že myslenie vyhľadávateľov sa zmenilo. My to vidíme na našich klientoch, ľudia, ktorý niekedy zháňali práva pre ropu, plyn a tradičné energie, teraz zháňajú solárne práva.

Dajme všetky tieto faktory dohromady a solárna, a veterná energia konečne majú ten správny impulz, aby sa pripojili k zásobám ropy ako energetické zlaté bane Ameriky.

Stačí sa pozrieť na solárnu energiu dnes v porovnaní z obdobia pred piatich rokov. V roku 2008 sa zdalo, že solárna energia je výlučne oblasť bohatých ľudí a možno povrchne zástancov zelenej energie. Nebola to technológia, ktorá by mohla vyhrať na základe svojej ekonomickej stránky, bol to 150 000 dolárový odznak pýchy, ktorý ľudia malí prilepený na stranách ich domov, aby preukázali ich obyvateľom eko-doklad.

To už neplatí. Solárne panely stoja o 60% menej ako stáli pre dvomi rokmi. Náklady na domovú inštaláciu solárnych panelov v Kalifornii sú teraz okolo 4,25 $ za Watt. Americký správny úrad pre energetické informácie (EIA) hovorí, že do troch rokov to bude 2,88 $ za Watt (my veríme, že to číslo dosiahneme skôr). Náklady na inštaláciu solárnych panelov v solárnych elektrárňach za posledných päť rokov klesli rovnako drasticky, spadli z 7,00 $ za Watt na 2,50$ za Watt. Celkovo Americké solárne systémy teraz produkujú 14 gigawattov elektriny, čo predstavuje päť-násobný nárast oproti roku 2010. To je rovnaké množstvo ako 23 uhoľných elektrárni. V roku 2015 je očakávaný príchod ďalších 10 gigawattov.

Tieto zmeny cien sprístupnili solárne panely majiteľom domov strednej vrstvy, ktorí sa viac zaujímajú o zníženie svojich účtov za elektrinu ako o predvádzanie sa pred susedmi. Obyvatelia v Kalifornii, New Jersey a niekoľkých ďalších štátoch si teraz môžu nainštalovať solárne panely bez toho, aby za nich museli zaplatiť vopred, čo by bolo pre nich obrovskou prekážkou na niekoľko rokov. Napríklad majitelia domov v Kalifornii môžu podpísať „nulové“ 20-ročné zmluvy so SunPower a platiť mesačne menej za elektrinu, akoby platili obvyklému zdroju.

Ako u väčšiny vecí, tak aj tu bude internet hrať úlohu pri rozširovaní tejto technológie. Washingtonom založený Geostellar.com, spustený v roku 2010, si kladie za cieľ byť Expedia alebo Orbitz pre solárnu energiu. V roku 2012 získal 12 miliónov $ a práve minulý mesiac spustili novú výkonnú webstránku, ktorá umožňuje spotrebiteľom vidieť solárne možnosti ich strechy cez letecký pohľad v Google mapách.

( Súvisiace: Nová turbína, ktorá produkuje čistú vodu zo vzduchu )

Možnosti financovania, ktoré sa v poslednej dobe stali dostupné pre solárne zariadenia, môžu prispieť k ich úspechu viac, než akékoľvek iné technológie. V novembri Credit Suisse a SolarCity dokončili prvú sekuritizáciu distribuovaných solárnych energetických aktív, predávaných za 54 miliónov $ v dlhopisoch. S úrokovou sadzbou 4,8 % a dátumom splatnosti 12. 2026, cenné papiere obdŕžali rating investičného stupňa BBB + od Standard & Poors.

Keď sa financovanie v štýle Wall Street otvorilo hlboko do vreciek investorov, preteky o strechy krajiny začali rýchlo naberať rýchlosť. Viac než 82 000 zákazníkov už podpísalo zmluvy so SolarCity a spoločnosť očakáva dvojnásobné zvýšenie v roku 2014.

Potom je tu veterná energia, ktorej účinnosť postupovala ešte rýchlejšie ako to bolo u solárnej energie. Do roku 2018 sa bude inštalácia veterných energie stavať a prevádzkovať lacnejšie, ako nové uhlie, jadrové elektrárne a niektoré formy plynových zariadení, v súlade s EIA. Tieto náklady nezahŕňajú žiadne federálne dotácie. Náklady veterného systému sa znížil o 43 % od roku 2009. Ak ceny zemného plynu pôjdu hore rýchlejšie, veterná energia môže dokonca znížiť ceny všetkých hlavných zdrojov do roku 2018.

Veterná energia prešla z drahej zelenej energie opretej o legislatívnu podporu na dobrého hráča, ktorý konkuruje bok po boku s plynom a uhlím pre veľké projekty. Nehľadajte nič iné, než krajinu, ktorá je srdcom ropy a zemného plynu, Texas. 25 % zo všetkých zákaziek veterných elektrární v USA v tomto roku bolo v štáte Lone Star, a mnoho z nich vyrábalo elektrinu iba za 25 $ za megawatt-hodinu, a $ 10 zľava na prevládajúce veľkoobchodné Texaské ceny elektrickej energie.

( Súvisiace: Investori si do investičného portfólia pridávajú zelenú )

Obnoviteľné zdroje energie sú už viac pokročilé, ako si väčšina z nás uvedomuje, a v tomto roku budú generovať 14 % Americkej elektriny, zatiaľ čo celá jadrová flotila bude chrliť 19 %. Videli sme ako lacný plyn mení energiu topograficky, ale aktuálne zvýšené ceny plynu sú príjemné k obnoviteľným zdrojom energie.  Obnoviteľné zdroje energie sa nemôžu niekedy vyhnúť nevyhnutnej odstávke, pretože vietor nemusí vždy fúkať, a ani slnko nemusí  stále svietiť a zemný plyn je jediným konvenčným zdrojom energie, ktorý možno ľahko a efektívne prepínať hore a dole. Kombináciou obnoviteľných zdrojov energie s Americkými zásobami zemného plynu prispieva k bezpečnej a lacnej energetickej budúcnosti, čo bolo niečo nepochopiteľné pred piatimi rokmi.

Preložil: Ivan Ihnát

Zdroj: Fooley.com

Facebook komentár