Najvacsia-pobrezna-veterna-farma-sveta-je-teraz-plne-funkcna

Zariadenie, ktoré dánska energetická firma Orsted označila za „najväčšiu svetovú veternú farmu na mori“, je teraz plne funkčné so 165 turbínami nastavenými na zásobovanie energiou viac ako 1,4 milióna domácností v Spojenom kráľovstve.

Hornsea 2 sa nachádza približne 89 kilometrov (55 míľ) od pobrežia anglického grófstva Yorkshire a má značný rozsah.

Podľa spoločnosti Orsted má kapacitu viac ako 1,3 gigawattu a rozprestiera sa na ploche 462 kilometrov štvorcových, čo je viac ako polovica veľkosti New Yorku. Projekt Hornsea 2 využíva turbíny skupiny Siemens Gamesa s lopatkami merajúcimi 81 metrov, alebo viac ako 265 stôp.

Firma vo vyhlásení uvádza: „Jedno otočenie lopatiek veternej turbíny dokáže poháňať priemerný dom v Spojenom kráľovstve až 24 hodín.“

Je to najnovší krok vpred pre projekt Hornsea 2, ktorý svoju prvú elektráreň vytvoril v decembri 2021.

Najvacsia-pobrezna-veterna-farma-sveta-je-teraz-plne-funkcna-1

Tento vývoj prichádza v čase, keď sa európske krajiny po februárovej invázii Kremľa na Ukrajinu pokúšajú odstaviť sa od ruských fosílnych palív, vrátane plynu.

Duncan Clark, vedúci regiónu Spojeného kráľovstva vo firme Orsted, uviedol: „Súčasné celosvetové udalosti viac ako kedykoľvek predtým zdôrazňujú dôležitosť významných projektov obnoviteľnej energie, ako je Hornsea 2, ktoré Spojenému kráľovstvu pomáhajú zvýšiť bezpečnosť a odolnosť jeho dodávok energie a znížiť náklady pre spotrebiteľov znížením závislosti od drahých fosílnych palív.“

Súvisiace: Cena elektriny dnes na novom rekorde – až 1000 eur/MWh

Spojené kráľovstvo je domovom vyspelého sektora veternej energie na mori, ktorý sa podľa všetkého bude v nadchádzajúcich rokoch rozširovať, pričom úrady plánujú do roku 2030 kapacitu až na úrovni 50 GW.

Európska únia, ktorú Spojené kráľovstvo opustilo v januári 2020, už predtým stanovila cieľ 300 GW pre veternú energiu na mori, do polovice tohto storočia.

Za Atlantikom majú USA pred sebou ešte dlhú cestu, aby Európu dobehli. Prvé americké veterné zariadenie na mori, 30 megawattová veterná farma Block Island Wind Farm, spustila komerčnú prevádzku až koncom roka 2016.

Prichádza však zmena a v novembri 2021 sa prelomili základy projektu označovaného za „prvú komerčnú veternú farma na mori v USA“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár