Vlada_USA_meni_ekonomiku_a_moze_to_viest_k_turbulenciam_na_Wall_Street

  • Ethan Harris, šéf oddelenia globálnej ekonomiky Bank of America Merrill Lynch, povedal, že u amerických politikov je nezvyčajné používať politiku na posilnenie ekonomiky tesne pred voľbami avšak zdá sa, že Trump to presne robí.
  • Zníženia daní a zvýšené vládne výdavky sú spôsoby, ktoré sú typicky prijaté na pomoc hospodárstvu, ktoré sa zotavuje.
  • Trump tiež prelomil precedens tým, že povzbudil FED (Federálny rezervný systém), aby udržal úrokové sadzby nízke.
  • Harris povedal, že očakáva návaly nervozity na trhoch, keď komentáre proti politike FED-u dosiahnu vrchol.

Zvolenie Donalda Trumpa vyvolalo dôveru na Wall Street a Main Street, pretože vedúci predstavitelia podnikov očakávali nižšie dane, nižšiu reguláciu a vyššie vládne výdavky.

Ethan Harris, šéf oddelenia globálnej ekonomiky Bank of America Merrill Lynch sa vyjadril, že tieto kroky predstavujú najkoordinovanejšie politické úsilie o formovanie ekonomiky od 60. rokov 20. storočia. Zdá sa, že predstavujú návrat tzv. Politického ekonomického cyklu, ktorý opisuje, čo sa stane, keď sa politici snažia oživiť hospodárstvo tesne pred voľbami.

Harris povedal, že Washington mal tendenciu prijímať fiškálne stimuly, vrátane znižovania daní, počas ekonomického cyklu oveľa skôr ako je tomu dnes, aby dokázal čeliť trendom, ktoré už v ekonomike existovali.

Poznamenal tiež, že FED (Federálny rezervný systém), ktorý riadi peňažnú zásobu a úrokové miery, sa v priebehu rokov od Bieleho domu stáva čoraz viac nezávislým.

Vláda Trumpa sa však snaží využiť fiškálne stimuly a politiku FED-u na predĺženie ekonomického cyklu, nie na boj proti recesií. A je to prvý takzvaný procyklický posun politiky od 60. rokov.

Harris povedal: „V posledných rokoch politika a volebné cykly v americkom ekonomickom cykle zohrali malú úlohu.”

Harris taktiež poznamenal, že najvýznamnejšiu paralelu v moderných dejinách si možno pamätať v roku 1966, keď inflácia začala narastať. FED najprv zvýšil sadzby na boj proti inflácii, ale pod tlakom

Washingtonu sa stiahol, čo viedlo k tzv. veľkej inflácii v 70. rokoch.

Následné snahy FED-u o potlačenie inflácie boli neefektívne, až kým na stoličku FED-u nezasadol v roku 1979 Paul Volcker.

Čo to znamená pre investorov?

Podľa denníku The Wall Street Journal, Donald Trump počas prvých týždňov vo funkcii, bývalej predsedníčke FED-u Janet Yellenovej povedal, že ju považuje, tak ako seba, za osobu uznávajúcu nízke úrokové sadzby. Stretnutie bolo súkromné, ale viedlo k verejným a priamym komentárom, že Trump vydrží vo funkcií viac ako rok a urobí aspoň šesť zásahov do úrokových sadzieb.

Trump sa v júlovom rozhovore pre CNBC vyjadril: „Nie som spokojný s vyššími sadzbami.“

Trump však zároveň dodal: “Ale zároveň ich nechám robiť to, čo považujú za najlepšie,”. Hovorca Bieleho domu povedal, že Trump rešpektoval nezávislosť FED-u.

Súvisiace:
Trump sa vyjadril k politike Centrálnej banky USA
Infografika: Ekonomiky štátov USA voči iným krajinám sveta

Napriek tomu jeho komentáre prelomili dlhodobý precedens prezidentov, ktorí sa k politike FED-u nevyjadrovali. Pritvrdil nasledujúci deň Tweetom, že politika FED-u “kazí všetko, čo sme urobili.” Dodal, že: “Čas na splatenie dlhu sa kráti a my zvyšujeme sadzby, naozaj?”

Podľa Harrisa by sa tlak na Fed mohol zintenzívniť. Pravdepodobnou odpoveďou centrálnej banky bude to, že sa má viac hovoriť o jej poverení namiesto zmien politiky. Ale aj to, že vyšší tlak na FED by mohol znížiť nervozitu investorov.

Harris ďalej poznamenal: “Rastúce rozpočtové deficity v kombinácii s pokusmi FED-u ochladiť potenciálne vážne prehriatie ekonomiky znamenajú vyššie úrokové sadzby, silnejší dolár a sínusoidový model kapitálového trhu, keďže krivka rastu najprv stúpa a následne klesá.”

„Očakávame návaly nervozity na trhoch, keď komentáre proti politike FED-u dosiahnu vrchol, čo sa v rámci trhov odrazí na cenách a riziku výrazne vyššej inflácie. To by malo vytvoriť určitý tlak na toho, kto výšku inflácie riadi.“

Dole uvedená tabuľka obsahuje rôzne prognózy hospodárskeho rastu, ktoré ukazujú očakávania, že rast USA dosiahne vrchol v roku 2019.

Vlada_USA_meni_ekonomiku_a_moze_to_viest_k_turbulenciam_na_Wall_Street_graf

Preložil: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj : WSJ, MarketWatch

Facebook komentár