Eu_varuje_Trumpa_pre_ovplyvnenie_vyvozu_v_hodnote_300_miliard

Ak sa vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodne penalizovať dovoz automobilov z celého sveta, podľa Európskej únie odvetnými tarifami bude postihnutý vývoz o hodnote takmer 300 miliárd dolárov.

Jasné varovanie bolo zahrnuté do písomnej odpovede Európskej komisie v prešetrení Trumpovej administratívy okolo dovozu automobilov a automobilových súčiastok. Tieto pripomienky boli v piatok zaslané americkému ministerstvu obchodu a uverejnené v pondelok.

Komisia uviedla, že celosvetové odvetné opatrenia proti americkým sadzbám na dovoz automobilov by mal oveľa väčší vplyv na americkú ekonomiku ako reakcia, ktorú v tomto roku vyvolali tarify udelené Trumpom na oceľ a hliník.

Odhaduje sa, že by mohlo dôjsť k ovplyvneniu tovaru v hodnote 294 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 19% celkového vývozu z USA.

Prezident Donald Trump sa vyhrážal tým, že udelí 20% sadzbu na všetky európske automobily prichádzajúce do Spojených štátov, ak Európska únia neodstráni svoje vlastné obchodné bariéry.

V máji vláda USA začala vyšetrovanie dovozu automobilov, vrátane SUV, ľahkých nákladných automobilov a automobilových súčiastok.

Druh vyšetrovania, známy ako odsek 232 má určiť, či dovozy poškodzujú národnú bezpečnosť USA. Je to ten istý prístup, ktorý použila vláda Donalda Trumpa predtým, ako začiatkom tohto roka udelila zvýšené tarify na dovoz ocele a hliníka.

Komisia ďalej uviedla, že Trumpove sadzby by boli v rozpore s pravidlami medzinárodného obchodu a dodala, že dovoz európskych automobilov do Spojených štátov nepredstavuje hrozbu pre americký automobilový priemysel.

Tieto opatrenia mali za cieľ vypracovanie odvetných taríf v hodnote tovaru pre miliardy amerických dolárov od hlavných obchodných partnerov, vrátane Číny, Európskej únie, Kanady a Mexika.

Európska komisia uviedla, že americké vyšetrovanie dovozu automobilov “nemá legitímnosť, faktický základ a porušuje pravidlá medzinárodného obchodu”.

Súvisiace:
Veľkí investori, vrátane Buffetta sa obchodnej vojny s Čínou neobávajú
Kríza svetovej ekonomiky môže nastať skôr, ako sme čakali

Európski výrobcovia automobilov v Spojených štátoch vyvážajú 60% svojich automobilov, čo pomáha americkej obchodnej bilancii – to je to na čo je Trump zameraný.

Komisia tiež poukázala na to, že európske automobilové spoločnosti v Spojených štátoch vo výrobných závodoch zamestnávajú 120 000 Američanov.

General Motors zaujíma podobnú pozíciu ako Európska komisia. V piatok varovali Trumpa, že jeho tarify by ho mohli mať vplyv na znižovanie počtu pracovných miest a zvyšovanie ceny automobilov, možno o tisíce dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár