Europski_clenovia_NATO_navysili_vydavky_na_obranu_2017

Európski členovia NATO počas minulého roka zvýšil výdavky na obranu, čo bolo prvýkrát od roku 2009, avšak stále nedosiahli tú úroveň, ktorú od nich vyžaduje americký prezident Donald Trump.

Vo výročnej správe, vojenská aliancia potvrdila, že celkové výdavky na obranu sa v roku 2016 navýšili o 30 bázických bodov na 2,43 percenta, na čele s príspevkom od USA, o rozsahu 3,61 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Medzitým európski členovia NATO krok za krokom dosiahly kombinovanú úroveň 1,47 percenta ekonomickej produkcie, čo stále predstavuje podstatne menšiu hodnotu, ako štandardné 2 percentá, ktoré požaduje americký prezident Donald Trump.

Podľa agentúry Bloomberg, Nemecko v roku 2016 navýšilo svoje obranné výdavky o 20 bázických bodov na 1,20 percenta, zatiaľ čo Španielsko a Francúzsko vykonali mierne zníženie svojich rozpočtov na 0,90 percenta a 1,79 percenta. To znamená, že len Estónsko, Grécko, Poľsko a Veľká Británia počas minulého roka splnili kritériá vlády Spojených štátov, k hodnote 2 percent.

Súvisiace: USA míňa na obranu viac než ktorákoľvek iná krajina

Jens Stoltenberg, ktorý je generálny tajomníkom NATO uviedol .”Došlo k určitému pokroku, ale práca nie je zďaleka hotová, stále nedosahujeme spravodlivé rozdelenie záťaže v rámci našej aliancie,” … “Je reálne, že všetci spojenci by vedeli dosiahnuť cieľ 2 percent.”

Prezident Trump od európskych partnerov očakáva viac

Počas minulého mesiaca, minister obrany James Mattis členov NATO varoval, že americká vláda bude musieť “znížiť svoje záväzky” voči aliancii, pokiaľ si nezačnú ctiť svoje vojenské povinnosti, okolo výdavkov. Mnoho európskych politikov v poslednom období poukázali na svoju podporu okolo požiadaviek pre výdavky na obranu, najmä s ohľadom na nedávny rast geopolitického napätia. Avšak úsporné opatrenia, ktoré zaviedli na celom kontinente znamenajú, že nie všetky krajiny sú si isté, že Trumpov cieľ je dosiahnuteľný.

USA tlačí členov NATO aby míňali viac, avšak pohybujú sa na tenkom ľade, keďže európske krajiny vo veľkej miere spolupracujú s americkými zbrojárskymi spoločnosťami, ako sú Raytheon a Lockheed Martin. Napríklad ich názvy sú najviac spomínané v rámci plánov na ďalšiu generáciu systémov protiraketovej obrany kontinentu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár