Facebook-ukazal-zaklady-ako-bude-zarabat-na-WhatsApp

Keďže spoločnosť Facebook v roku 2014 zaplatila neuveriteľných 19 miliárd dolárov za nákup aplikácie WhatsApp, investori sa pýtali, ako na tejto akvizícii bude zarábať najmä potom, čo sa spoločnosť vzdala kontroverzného plánu predaja reklám v aplikácii.

Na konci minulého týždňa spoločnosť konečne poskytla niekoľko podrobností o tom, ako využíva WhatsApp na podporu predaja reklám v rámci svojich ďalších platforiem – Facebook a Instagram.

Firmy, ktoré používajú WhatsApp na komunikáciu so zákazníkmi a vykonávanie transakcií – oblasť považovaná za kľúčovú k budúcnosti aplikácie – si od roku 2017 môžu kupovať reklamy na Facebooku a Instagrame, ktoré obsahujú tlačidlo umožňujúce používateľom prejsť na WhatsApp a zahájiť s týmto podnikom konverzáciu. Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg uviedol, že v súčasnosti využíva tieto reklamy typu „click to WhatsApp“ zatiaľ 1 milión firiem.

Taktiež zavádza novú funkciu: firemní používatelia v súčasnosti budú môcť začať vytvárať takéto reklamy priamo z aplikácie WhatsApp Business, čo predtým nebolo možné, vďaka čomu bude proces nákupu reklamy plynulejší.

Zuckerberg to oznámil počas výsledkov spoločnosti Facebook za prvý štvrťrok 2021. Spoločnosť vykázala celkové štvrťročné tržby z reklamy vo výške 25,4 miliárd dolárov, čo oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka predstavuje nárast o 46%. Zisk na akciu dosiahol 3,30 dolára, čo je medziročné navýšenie o 93%, pri tržbách na hodnote takmer 26,2 miliárd dolárov. Analytici z Wall Street predpokladali dosiahnutie tržieb na úrovni 23,7 miliárd dolárov.

Silné výsledky prichádzajú napriek množstvu problémov, ktorými spoločnosť Facebook počas štvrťroka čelila, vrátane obáv z incidentu v Kapitolu zo 6. januára a otázok ohľadom dezinformácií, pokračujúceho protimonopolného skúmania a obáv okolo ochrany súkromia po tom, čo na hackerských stránkach boli zverejnené informácie používateľov.

Akcie spoločnosti Facebook po týchto oznámeniach vzrástli o takmer 6%.

Nová funkcia WhatsApp

Nová funkcia využíva tzv. „katalógy“ v rámci WhatsApp Business – v podstate virtuálne výkladné skrinky alebo ponuky v profile firmy, kde si zákazníci môžu pozrieť ich ponuky. Firemní používatelia si teraz budú môcť vybrať položku zo svojho katalógu a rýchlo ju premeniť na reklamu na Facebooku alebo Instagrame pomocou tlačidla, ktoré nasmeruje užívateľov späť na ich profil v rámci WhatsApp.

Predtým vlastníci firiem museli zahájiť proces nákupu reklamy na Facebooku alebo Instagrame.

Zuckerberg uviedol: „Pre veľa ľudí nie je online obchod len o webových stránkach a nakupovaní, ale aj o komunikácií v rámci zasielania správ,“ … „Ďalším krokom je uľahčiť podnikom prijatie všetkých týchto služieb a poskytnúť im nástroje, ktoré zvládnu správy a vzťahy so zákazníkmi.

Nová funkcia umožní majiteľom firiem začať vytvárať reklamy typu „klikni na WhatsApp“, ktoré sa budú zobrazovať na Facebooku a Instagrame priamo z aplikácie WhatsApp Business.

Nová funkcia umožní majiteľom firiem začať vytvárať reklamy typu „klikni na WhatsApp“, ktoré sa budú zobrazovať na Facebooku a Instagrame priamo z aplikácie WhatsApp Business.

Nová funkcia je známkou toho, že Facebook zintenzívňuje svoj plán pre nepovolenie reklám priamo na WhatsApp. Budúci potenciál výnosov aplikácie namiesto toho pravdepodobne bude pochádzať z ponúk, ako sú platby a elektronický obchod.

Zuckerberg ďalej uviedol: „Chcem mať jasno – čaká nás ešte dlhá cesta k vybudovaniu plnohodnotnej obchodnej platformy pre naše služby. Jedná sa o cestu trvajúcu viacerých rokov, ale som veľmi odhodlaný sa tam dostať.“

Pri vývoji týchto nových obchodných modelov spoločnosť využíva WhatsApp na podporu svojho hlavného reklamného podnikania.

Stále nie je jasné, aký veľký má vplyv. Spoločnosť nezverejnila tržby z reklám “klikni-na-WhatsApp a 1 milión firiem, ktoré ich používajú predstavuje zlomok z 50 miliónov firemných používateľov WhatsApp. (V rámci všetkých služieb Facebooku jeho obchodné nástroje využíva viac ako 200 miliónov spoločností).

Vedúci analytik spoločnosti Neuberger Berman – Daniel Flax, pred oznámením o príjmoch, uviedol: „Z dlhodobého hľadiska existuje potenciál na to, aby realizovali monetizáciu platformy WhatsApp, bude však nejaký čas trvať, kým sa stane významnejšou hnacou silou (výnosov), ale zostane atraktívnou platformou.“

Ďalšie podrobnosti o výsledkoch

Prvé tri mesiace roku 2021 boli pre reklamný biznis Facebooku pozitívne, keďže mnoho ľudí stále muselo zostať doma, čím sa mobilná reklama stala obľúbenou cestou k zákazníkom.

Finančný riaditeľ David Wehner, počas oznámenia výsledkov uviedol, že rast predaja reklamy na Facebooku bol spôsobený medziročným zvýšením priemernej ceny za reklamu o 30% a zvýšením počtu dodaných reklám o 12%.

Wehner ďalej poznamenal: „Očakávame, že rast výnosov z reklamy bude aj naďalej primárne ovplyvňovaný cenou počas zvyšku roku 2021.“

Spoločnosť tiež uviedla, že k 31. marcu mesačne v priemerne používa takmer 3,5 miliárd ľudí, ktorí používajú jej rodinu aplikácií vrátane Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, čo predstavuje medziročný nárast o 15%.

V súčasnom štvrťroku by Facebook mohol čeliť protivetru, keďže nová politika ochrany osobných údajov od spoločnosti Apple je súčasťou aktualizácie operačného systému iOS s označením 14.5.

Wehner k výsledkom nakoniec poznamenal: „Dopad na naše vlastné podnikanie bude zvládnuteľný,“ … „Naďalej očakávame, že budeme po zvyšku roka čeliť protivetru, ale robíme dobrý pokrok … v oblasti našich vlastných riešení, ktoré majú inzerentom pomôcť tieto zmeny zvládnuť, a to zahŕňa aj pomoc inzerentom pri práci s rozhraním API od Apple, ako aj náš vlastný prístup k používaniu agregovaných údajov na zacielenie a meranie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet

Facebook komentár