Zuckerberg_vysvetlil_ako_blizko_su_Messenger_a_WhatsApp_k_zarabaniu_2016

Investori majú na Facebook jednu veľkú otázku a to je kedy začne zarábať peniaze zo svojich samostatných aplikácií.

Aplikácia zdieľania fotografií – Instagram, ktorú kúpil Facebook v roku 2012 za 1 miliardu amerických dolárov, už významne prispieva k príjmom z reklám spoločnosti, ale firma zatiaľ pomaly postupuje smerom k speňaženiu svojich dvoch ďalších aplikácií pre zasielanie správ.

Súvisiace: Facebook už dosahuje 1 miliardu mobilných denných užívateľov

CEO Mark Zuckerberg počas zverejnenia výsledkov Facebooku v treťom štvrťroku poukázal na stratégie, ohľadom speňaženia týchto produktov a to v troch fázach:

1) Vybudovať skvelé spotrebiteľské skúsenosti a dostať ich medzi rozsiahle publikum (toto sa Facebooku naozaj veľmi dobre darí).

2) Dať ľuďom spôsob, ako “organicky” komunikovať s firmami.

3) Poskytnúť podnikom “nástroje na dosiahnutie týchto ľudí.”

Zuckerberg vysvetlil, že Instagram je na tom pozitívne pred vstupom do tretej etapy – aplikácia má viac ako miliardu firemných účtov, ponúka reklamy a začína poskytovať nástroje pre nákup. Hoci Facebook z Instagramu zatiaľ nedosahuje rozsiahle príjmy, analytici sa domnievajú, že k výsledkom už pozitívne prispieva.

Zarábanie z aplikácií správ

Zuckerberg povedal, že Messenger je ešte v začiatkoch druhého stupňa, o čom svedčia tisícky chatovacích botov od firiem, ktoré už komunikujú s ľuďmi. Facebook povedal, že v súčasnosti existuje 33 000 robotov – ktoré umožňujú užívateľom aplikácie Messenger kúpiť čokoľvek od kvetov po letenky, čím sa jedná o nárast z 11 000 v júli. Facebook taktiež experimentuje s rôznymi typmi reklám, ktoré generujú príjmy a zároveň prepájajú používateľov s robotmi a podnikmi.

Súvisiace: Aplikácie pre posielanie správ sú väčšie ako sociálne siete

WhatsApp, ktorú Facebook získal v roku 2014 za 22 miliárd dolárov sa stále nachádza v prvej fáze. Aplikácia začína prejavovať prvé známky potenciálu po nedávnej aktualizácii svojich zásad, ohľadom ochrany osobných údajov, ktorá prvýkrát spojila účty WhatsApp a Facebook, ale zatiaľ nezavádzajú žiadne konverzačné roboty pre firmy, ako je tomu u aplikácie Messenger.

Zuckerberg povedal, že pre aplikáciu WhatsApp “skutočne začnú pracovať na ďalšej fáze už v budúcom roku”, čo znamená že pravdepodobne na výročnej konferencii vývojárov Facebooku (na jar) prídeme s aktualizáciu okolo konverzačných robotov pre WhatsApp.

Zuckerberg: “Kedy Messenger a WhatsApp budú zarábať?”

Zdroj: TheVerge, Bloomberg

Facebook komentár