Tieto_bankove_akcie_by_sa_mohli_rozdrvit_ak_Fed_bude_naďalej_znizovat_urokove_sadzby

Voľnejšia menová politika Federálneho rezervného systému neuspokojuje zisky bánk. Nová správa analytika Fredericka Cannona od spoločnosti Keefe, Bruyette & Woods vykresľuje oveľa škaredší scenár, ak sa USA priblížia k prostrediu negatívnych úrokových sadzieb iných rozvinutých ekonomík.

Cannonova správa bola zverejnená 25. septembra a zahŕňala pomer ceny k zisku (P/E), na základe odhadov ziskov spoločnosti KBW na rok 2021, ako aj ďalší súbor ukazovateľov P/E založený na scenári, v ktorom sa sadzba federálnych fondov posunie do konca roku 2020 k 0% až 0,25% a výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov v treťom štvrťroku 2020 „klesne do záporných“ hodnôt.

Aj keď sa môže zdať, že v USA už negatívny výnosy sú, je dôležité pamätať na to, že cieľová sadzba federálnych fondov bola v rámci siedmich rokov do 16. decembra 2015 v rozsahu 0 až 0,25%. A ak bude dopyt po amerických dolároch naďalej silný, môže byť dokonca pravdepodobný aj negatívny výnos z desaťročných dlhopisov, pokiaľ výrazné posilnenie ekonomiky neprinúti Fed opäť zmeniť smer.

Cannon tiež analyzoval ďalší scenár, ktorý kombinuje nízke sadzby s recesiou. V tomto článku sa však len pozeráme na čísla získané zo scenára negatívnych sadzieb bez recesie.

Súvisiace:

Záporné úrokové sadzby by nemali mať vplyv iba na banky, ale mohli by tiež uškodiť väčšine spoločností poskytujúcich finančné služby, ktorých zisky závisia od rozpätia medzi tým, čo platia za financovanie, a tým, čo zarobia na pôžičkách. Prvým príkladom je Charles Schwab, priekopnícky diskontný broker, ktorý je z technického hľadiska poskytovateľom úverov a poistenia. Spoločnosť tento mesiac oznámila, že jej aktuálny generálny riaditeľ – Waltom Bettingerom prepustí 600 pracovných miest, z dôvodu poklesu úrokových sadzieb.

Podľa výkazu ziskov a strát spoločnosti Schwab v druhom štvrťroku dosiahli čisté úrokové výnosy 1,61 miliardy dolárov, čo predstavuje 60% celkových čistých výnosov. Akcie spoločnosti Schwab sa obchodujú na 16,2-násobok súčasného odhadu zisku na akciu spoločnosti KBW s odhadom na rok 2021, ale na 41,8-násobku odhadu EPS na 2021 v rámci „scenára negatívnych úrokových sadzieb“. Podľa tohto scenára odhad zisku KB pre rok 2021 Schwab klesne o 61% z 2,58 dolárov na 1 dolár za akciu.

Tieto_bankove_akcie_by_sa_mohli_rozdrvit_ak_Fed_bude_naďalej_znizovat_urokove_sadzby_graf

Oveľa vyššie ukazovatele P/E pre mnohé z týchto spoločností zdôrazňujú, aký hrozný by mohol byť scenár negatívnych úrokových sadzieb. A tieto výsledky neodrážajú ani možnosť recesie, ktorá by bola spojená s negatívnymi hodnotami.

Toto sú rovnaké údaje pre „veľkých šesť“ amerických bánk:

Tieto_bankove_akcie_by_sa_mohli_rozdrvit_ak_Fed_bude_naďalej_znizovat_urokove_sadzby_graf_1

Je zaujímavé vidieť, že ani v prípade scenára negatívnych úrokových sadzieb by ocenenia P/E najväčších bánk neboli oveľa nižšie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár