Financne_rady_ak_zijete_s_niekym_kto_rad_mina_financna_gramotnost

Nemusíte byť psychológom Freudom na to, aby ste si uvedomili, že finančné problémy vo vzťahu sú zriedka len o peniazoch. Často pramenia z rozdielov v základných hodnotách partnerov, z ich rastúcich skúseností a ich najhlbších neistôt.

Takže, ak ste vo vzťahu s niekým, kto neustále peniaze utráca, vedzte, že vyriešenie problému bude vyžadovať nielen finančnú zmenu, ale aj otestovanie psychiky u oboch.

NY Times oslovil Dona Clouda, prezidenta a zakladateľa Cloud Financial Inc., ktorý sa vyslovil, že často pracuje s klientmi, ktorí čelia tomuto problému.

Nedávno radil páru, v ktorom manžel ako samostatne zárobkovo činný a úspešný podnikateľ mal problém s manželkou, ktorá zostala doma, aby mu pomáhala, avšak nadmerne utrácala. Nakoniec im Cloud pomohol nájsť príčinu: Manželka žiarlila na úspech svojho manžela a kompenzovala si to utrácaním peňazí.

Súvisiace: 7 vecí o peniazoch, ktoré by mal každý pochopiť 

Keď si to uvedomili, pár bol ochotný vytvoriť nový rozpočet a nastaviť spotrebný účet pre manželku podľa vlastného uváženia, aby tým ušetrili ďalších 2500 dolárov za mesiac.

Ak vy a váš partner čelíte podobným problémom, pozrite si plán v 5 krokoch podľa Clouda:

1) Zdieľajte svoju mienku o peniazoch

Cloud povedal: „Bez vzájomnej komunikácie nič nevyriešite.“ Prvá vec čo treba urobiť je, pýtať sa.

„Zistiť presne, čo si váš partner myslí o peniazoch. Niektorí ľudia sa domnievajú, že by mali byť použité ako zdroj šťastia, zatiaľ čo iní veria, že by mali byť použité pre potreby, aj pre zábavu ale aj odložené na daždivé dni.“

Zdieľajte vlastné pocity a názory. Čokoľvek robíte, neobviňujte sa, povedal Cloud. „Váš problém s utrácaním je dôvod, že žijeme v tomto finančnom štáte.“

Vediac o vzájomných názoroch a pocitoch, ktoré riadia vaše finančné správanie, budete na lepšej ceste ku kompromisu.

2) Zostavte si rozpočet

Podľa Clauda „častokrát môžeme ušetriť nejaké peniaze v domácnosti zostavením rozpočtu“.
Dvojica tak môže spoločne zabrániť akýmkoľvek neopodstatneným výdavkom.

Tento krok zvyčajne pomáha partnerom cítiť sa lepšie, pretože zrazu začínajú šetriť viac, povedal Cloud.

Pokiaľ ide o partnera, čo „rád utráca“, v niektorých prípadoch by si mohol zaobstarať výdavkový účet podľa vlastného uváženia – finančné prostriedky určené výhradne pre osobné nákupy – rovnako ako vo vyššie uvedenom príklade.

3) Regulujte svoje výdavky

Tento krok zahŕňa zníženie nepotrebných výdavkov – nie je nevyhnutné odstrániť ich úplne. Môže to znamenať o jednu večeru mimo domu menej, ako zvyčajne alebo zníženie výdavkov na konkrétne hobby.

Vedomie, že ste sa zmestili do rozpočtu, keď robíte nákupy znamená, „že sa ľudia cítia lepšie, keď míňajú peniaze“ hovorí Cloud.

4) Sledujte svoje dlhodobé finančné ciele

Podľa Clouda, dodržaním krokov 1-3, si zvyčajne viete vybudovať prebytok príjmov. To je čas na pridelenie týchto penazí ku konkrétnemu cieľu, napr. na dôchodok alebo na štúdium.

Súvisiace:
8 najhorších finančných chýb, ktoré robia novomanželia
Veľa ľudí predstiera, že sú bohatí

Cloud uvádza: „Ten, kto v minulosti utrácal, bude nadšený, pretože začína myslieť na inej úrovni.“ Inými slovami, už to nie je o zákazoch kúpiť si nový štýlový kabát, ale o schopnosti môcť financovať svoje túžby a sny.

5) Sledujte svoje výdavky

Vylaďte svoj rozpočet podľa toho, ako sa vaše príjmy a priority vyvíjajú. Je dôležité, aby ste aj naďalej komunikovali so svojím partnerom a boli si istí, že myslíte na rovnakej úrovni.

Preložila: Sylvia Rendekova

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTImes, Yahoo

Facebook komentár