7_veci_o_peniazoch_ktore_by_mal_kazdy_pochopit_2017

Apríl je oficiálnym Mesiacom Finančnej Gramotnosti. Samozrejme, zdôrazniť  finančnú gramotnosť je dôležité vždy, bez ohľadu na ročné obdobie a bez ohľadu na vašu súčasnú finančnú situáciu. Finančná gramotnosť je dôležitá, pretože peniaze sú jedna z životných nevyhnutností, a aj  napriek tomu, veľa ľudí má s nimi pretrvávajúce a zbytočné ťažkosti.

Existuje veľmi veľa rád a overených spôsobov ako byť finančne gramotným: Nemíňajte príliš veľa. Nemajte príliš veľký dlh na kreditnej karte. Šetrite viacej. Pokúste sa porozumieť tomu, ako fungujú úrokové sadzby. Žite pod vašimi pomermi. A zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Väčšina z tých rád sú v podstate celkom dobré, ale nepomôžu vám zbohatnúť.

Súvisiace: 11 zlozvykov, kvôli ktorým ľudia nevedia zbohatnúť

V tento mesiac finančnej gramotnosti sa pokúste rozšíriť si vaše vedomie a úroveň poznania o peniazoch pomocou pohľadu milionárov, ktorí sa na svoju pozíciu vypracovali vlastnými silami.

Pozorujte rozdiely v spôsobe myslenia strednej triedy a vrchnej vrstvy

Pozorujte, akým spôsobom rozmýšľajú o peniazoch samo-vypracovaní milionári a nasledujte ich príklad. Pozorujte, akým spôsobom o nich rozmýšľa stredná trieda a vyhnite sa ich chybám. Buďte však opatrný: v strednej triede existuje veľa ľudí, čo majú dobré úmysly a ktorí si myslia, že vedia čo-to o peniazoch, a zatiaľ čo robia všetko vo vašom najlepšom záujme, pokiaľ ide o vytváranie bohatstva, nemajú o ňom najmenšieho poňatia.

Staňte sa posadnutí úspechom, nie peniazmi

Väčšina ľudí si myslí, že bohatí sú posadnutí peniazmi. Môže to byť niekedy tak, ale väčšina boháčov sú posadnutí úspechom. Peniaze sú len mierka, ktorú bohatí používajú na to, aby zistili, či dosiahli svoj posledný cieľ. Business aj život sú jednoducho hra a pravdou je, že samo-vypracovaní milionári sú naozaj závislí na vyhrávaní.

Pozerajte sa na peniaze, ako na nevyčerpateľný zdroj

Priemerný človek verí, že existuje len určité množstvo peňazí a musia bojovať o svoj podiel skôr ako sa dostane niekomu inému. Žijú vo svete strachu a nedostatku, ktorý im hovorí, že peniaze sa ťažko zarábajú a oveľa ťažšie udržia. Bohatí vidia peniaze ako nekonečný zdroj. Ak potrebujú peniaze, jednoducho použijú svoj mozog na ich vytvorenie. Svet boháčov je svetom nekonečnej hojnosti.

Vyriešte problém

Najrýchlejší spôsob ako zarobiť peniaze je vyriešiť problém. Čím väčší problém vyriešite, tým viacej peňazí zarobíte. Čo sú najväčšie problémy vo vašom odvetví alebo oblasti? Viete nájsť spôsob na vyriešenie týchto problémov, alebo ich aspoň zmierniť? Kreatívne myslenie ktoré rieši problémy je najlepšie platenou schopnosťou na svete. Čím viacej problémov vyriešite, tým bohatším sa stanete.

Mali by ste vedieť, keď použiť logiku vs. emóciu

Problém, s ktorým sa ľudia stretávajú v spojení s peniazmi najčastejšie je ten, že miešajú logické myslenie s emóciami. Logiku, by ste mali používať vždy vtedy, keď ide o finančné rozhodnutia. Emóciu by ste mali použiť na namotivovanie sa. Logika znamená, že nekúpite toho drahého športiaka. Emócia je, keď máte stále pred sebou vízu drahého auta, ktorá vám pomáha pracovať o to usilovnejšie.

Zvyknite si na nepohodlie

Väčšina ľudí prahne po pohodlí, či už ide o fyzické, psychologické alebo emočné. Stať sa milionárom nie je jednoduché a potreba pohodlia môže byť devastujúca. Za zbohatnutie sa platí vysoká cena, ale ak ste mentálne dosť tvrdý na to, aby ste vydržali dočasnú bolesť, môžete žať úrodu hojnosti a bohatstva.

Verte v samostatnosť

Myslíte si, že by vás mal finančne podporovať niekto iný? Milionári si myslia, že by ste mali byť samostatní. Veria, že to, že zbohatnete, je vaše rozhodnutie. Veria, že každý občan žijúci v trhovej ekonomike má možnosť stať sa bohatým. Robte rozhodnutia vedúce k zvýšeniu vašej samostatnosti v každej oblasti vášho života. Je to jediná cesta k skutočnej slobode, finančnej alebo akejkoľvek inej.

Súvisiace: Bývalý bankár zdieľa 5 tipov na budovanie bohatstva

Nikdy sa neprestaňte učiť

Bohatí síce rešpektujú moc formálneho vzdelávania sa, ale väčšinou ho nespájajú s budovaním finančného impéria. Mnohí z milionárov, ktorí k bohatstvu prišli vlastnou prácou zbohatli vďaka nadobudnutiu a následnému predaju špecifických poznatkov. Už dnes sa rozhodnite, že sa stanete celoživotným študentom  zoberte svoje sebavzdelávanie do vlastných rúk.

Bol som bohatý, bol som aj chudobný a môžem vám povedať, že život s peniazmi je oveľa lepší ako život bez nich. Peniaze dozaista neznamenajú šťastie ale určite robia život jednoduchší. V tento Mesiac Finančnej Gramotnosti spravte rozhodnutie spejúce k prevzatiu kontroly nad vašimi financiami, zvýšte svoje čisté imania a zmeňte svoj život navždy.

Preložila: Katarína Dobrotinová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár