Ako_napravit_zle_navyky_a_usetrit_viac_penazi_2017

Aplikácie okolo rozpočtu a rozpočtových tabuliek môžu ľuďom pomôcť aby ich financie vedeli dať do poriadku, ale neurobiológ Moran Cerf poznamenal, že existuje jednoduchší spôsob, ako ušetriť viac peňazí: Žiť život na jednej finančnej časovej osi.

Zoberme si príklad typického spotrebiteľa, ktorý je platený dvakrát mesačne, účty platí raz mesačne, potraviny nakupuje štyrikrát mesačne, konzumuje tri jedlá denne a spláca pôžičku z vysokej školy viac ako 20 rokov.

Cerf, ktorý je zároveň aj profesorom marketingu na Northwestern University poznamenal: “Všetky tieto metriky náš mozog mätú.”

Súvisiace: 11 zlozvykov, kvôli ktorým ľudia nevedia zbohatnúť

Cerfovým riešením je aby ľudia experimentovali s rôznymi časovými obdobiami – dňami, mesiacmi, štvrťrokmi, aj rokmi a mali by si nakoniec nájsť len jeden, ktorý vie v pozitívnom svetle ovplyvniť väčšinu výdavkov.

Jedna osoba sa napríklad môže rozhodnúť, že potrebuje minúť denný objem finančných prostriedkov a na základe toho zistí veľmi dôležitú informáciu. Akonáhle si vyhradí peniaze, ktoré potrebuje na fixné náklady, ako sú účty a pôžičky, zvyšok rozdelí na ďalší časový horizont. Každý nákup sa tak prefiltruje cez objektív s označením – “Môžem to dnes kúpiť?” Ak je odpoveď konzistentne áno, nikdy neprekročí mesačný rozpočet.

Niekto iný by mohol zistiť, že musí myslieť podľa požiadaviek jednotlivých mesiacov alebo štvrťrokov. Možno má ťažké obdobie, kde bude musieť zvoliť varenie vlastných jedál. Pokiaľ sa v priebehu tohto mesiaca (alebo troch mesiacov) dostane do vhodného zladenia rozpočtu ohľadom nákladov na stravu, systém funguje. Náklady na každé jednotlivé jedlo sú irelevantné.

Cerf uznal, že po zvyknutí na túto metódu, povedie k povzbudeniu ľudí, aby premýšľali ako vedci a experimentovali s rôznymi časovými horizontmi.

Metóda pochádza z výskumu neurovedy, ktorý ukazuje, že rozhodovanie môže byť vyčerpávajúce. Dospelí každým dňom robia desiatky tisíc rozhodnutí, z ktorých zhruba 200 z nich zahŕňa len jedlo. Cerf tvrdí, že najlepším spôsobom, ako maximalizovať šťastie, je robiť inteligentnejšie rozhodnutia na vysokej úrovni, ktoré eliminujú potrebu menších rozhodnutí. (Práve z tohto dôvodu si Cerf vždy objednáva až druhé jedlo na zozname špecialít reštaurácie.)

Jednou stratégiou je, aby ste uvažovali s kým nakoniec budete tráviť čas. Cerfov výskum ukázal, že mozgová aktivita dvoch ľudí sa stáva podobnejšou, pri prítomnosti druhej. Zistenia naznačujú, že ľudia môžu ľahšie dosiahnuť svoje ciele tým, že trávia viac času s ľuďmi, ktorí sa nachádza práve v tomto okruhu.

Súvisiace: Bývalý bankár zdieľa 5 tipov na budovanie bohatstva

Keďže peniaze sú pre ľudí často takou frustráciou, Cerf si uvedomil, že ľudia potrebujú spôsob, ako prijímať menej finančných rozhodnutí.

Stanovenie štandardnej lehoty na výdavky, povedie k tomu, že príde k odstráneniu menších rozhodnutí. Namiesto toho, aby ste mohli diskutovať o tom, či si môžete dovoliť niečo na dennej báze (alebo dokonca aj hodinovej), Cerf prišiel s návrhom, aby ste uvažovali v predstihu a tým budete žiť s omnoho menšími finančnými obavami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheEconomist

Facebook komentár