Nike_prvykrat_v_27_stvrtrokoch_nedosiahla_ocakavania_Wall_Streetu

Akcie spoločnosti Nike po vyhlásení výsledkov klesli, keď obria spoločnosť z oblasti tenisiek oznámila zisk štvrtého štvrťroka, ktorý nedosiahol očakávania Wall Street – prvýkrát za sedem rokov. Analytici boli optimistickí aj po výsledkov, ako aj po neuspokojivých odhadoch tretieho štvrťroku.

Tu sú výsledky spoločnosti Nike, v porovnaní s tým, čo očakávali analytici v prieskume agentúry Bloomberg:

Príjmy: 10,2 miliardy dolárov oproti 10,16 miliardy dolárom.
Upravený zisk na akciu (EPS): 0,62 dolára oproti očakávaným 0,66 dolára.

Zisk spoločnosti Nike, ktorý bol sklamaním pre Wall Street, bol prvým takýmto výsledkom od štvrťroka končiaceho v júni 2012.

Obavy investorov zo spomalenia rastu v Číne sa už niekoľko mesiacov okolo spoločnosti Nike objavovali, pretože tato skupina je voči tejto ekonomike naozaj vystavenou. Spoločnosť a prevažne optimistickí (býči) analytici sa snažili dať tieto obavy do kľudu, najmä uprostred napätia medzi USA a Čínou.

Predaj tenisiek spoločnosti Nike vo Veľkej Číne vzrástol o 16%, zatiaľ čo jej celkové tržby vzrástli o rovnakú hodnotu. Príjmy zo Severnej Ameriky – výsledok ktorý bol pozorne sledovaný – zaznamenali navýšenie o 7%.

Medzičasom, predaje značky Coverse na základe minimálnych menových výkyvov bol podľa vyjadrenia spoločnosti neutrálny, aj keď bol poháňaný dvojciferným rastom v Ázii a online predajom, prišlo ku kompenzácií z poklesu zaznamenaného v USA a Európe.

Lauren Casselová, ktorá je analytičkou v banke Morgan Stanley, začiatkom tohto mesiaca v poznámke pre investorov napísala: “Sme pozitívne naklonení voči tejto firme, pretože sme presvedčení, že tieto obavy, rovnako ako obavy z Číny sú prehnané,” … “Spoločnosť Nike zostáva naším najväčším odporúčaním.”

Casselová vo svojom výhľade ani zďaleka nie je sama, keďže väčšina analytikov investičných firiem a správcovia fondov majú podobný pohľad. Z analytikov oslovených agentúrou Bloomberg, 26 ohodnotilo firmu Nike investičným ratingom „buy“, 8 s ratingom „hold“ a dvaja „buy“.

Sam Poser, ktorý je jedným z optimistických analytikov, zo spoločnosti Susquehanne, investorom pred výsledkami skupiny Nike poznamenal: “Obavy z taríf sú prehnané.”

Poser uviedol, že Nike v Číne vyrába približne 25% svojich tenisiek a oblečenia, ale zistil, že menej ako 10% z týchto výrobkov sa naozaj dováža do USA. Poser znížil svoje odhady príjmov pre roky 2020 aj 2021 v dôsledku pohybov devízových kurzov.

Súvisiace:
Nike víťazí u nových zákazníkov a mohla by aj “dramaticky zvyšovať ceny”
Amazon a Nike hľadajú cestu k predajniam budúcnosti

Prieskum spoločnosti Citi uverejnený na začiatku tohto mesiaca ukázal, že zo známkami spomalenia v Číne si spoločnosť bude vedieť poradiť.

Paul Lejuez, ktorý je analytikom spoločnosti a zostáva aj pozitívne hodnotený na akcie spoločnosti, poznamenal: “Či to bude mať vplyv na výsledky skupiny Nike je nejasné (často to prichádza s oneskorením), ale náš prieskum naznačuje, že oslabenie makro prostredia v Číne je problémom skôr pre maloobchodníkov s produktami značky Nike, avšak v iných regiónoch sveta sa tejto firme naozaj darí.“

Spoločnosť Nike so sídlom v Oregone v posledných mesiacoch naozaj vyjadrila obavy z obchodnej vojny. V máji skupina Nike a 172 ďalších výrobcov obuvi vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa v liste, aby odstránil topánky zo zoznamu produktov, ktoré čelia tarifám.

Akcie spoločnosti Nike v tomto roku vzrástli o 13%, čo je menej ako 17% zisk všeobecného amerického akciového indexu S&P 500.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSj, BBC

Facebook komentár