• Mauritánia bola minulý mesiac offline dva dni po tom čo bol preseknutný podmorský internetový kábel.
  • Nikto nevie prečo a ako bol preseknutý, ale zdá sa, že vláda Sierra Leone zasahovala do prístupu k internetu pre svojich obyvateľov počas toho času
  • Podmorské káble sú cieľom pre sabotáž
  • Vojenský úradnici Britániec a USA predtým naznačili, že Rusko je schopné skúšať niečo podobné, hoci nič nenaznačuje že boli zapojení aj v tomto prípade.

Po dobu viacerých rokov sa krajiny obávaju, že nepriateľská zahraničná moc môže zapríčiniť zastavenie internetových služieb, preseknutím podmorských internetových káblov.

Minulý mesiac, sme mali možnosť vidieť ako to vyzerá v skutočnosti. Celá Mauritánia bola offline po dobu dvoch dní po tom čo bol preseknutý podmorský internetový kábel.

17 000 kilometrov dlhý kábel vedúci z Afrického pobrežia až do Európy, ktorý spája 22 krajín od Francúzska až po Južnú Afriku bol preseknutý 30. marca, čím bol znemožnený prístup na internet čiastočne alebo úplne pre obyvateľov Mauritánie a Sierra Leone.

Podľa spoločnosti Dyn, ktorú vlastní Oracle, taktiež boli zasiahnuté internetové služby na Pobreží slonoviny, Senegale, Rovníkovej Guinei, Guinei, Guinejsko-bissauskej republike, Libérií, Gambií a Benine.

Najhorsi_scenar_internetu_sa_udial_v_realnom_zivote_1
Nie je jasné ako bol kábel preseknutý. Avšak zdá sa, že vláda Sierra Leone mohla zapríčiniť výpadok internetu v noci 31. marca, ako pokus ovplyvniť miestne voľby.

Počas posledných piatich rokoch nebolo zaznamenané žiadne značné poškodenie internetových káblov.

Ako ukazuje graf, výpadok služby v Mauritánii bol obzvlášť závažný.

Dawid Belson v Dyn blogu, napísal: “Najzávažnejší a najdlhší výpadok bol zaznamenaný v Mauritánii, kde bolo 48 hodín úplnej nefunkčnosti nasledovaných iba čiastočným obnovením funkčnosti.”

Najhorsi_scenar_internetu_sa_udial_v_realnom_zivote_2

Medzinárodný multi-levelový internetový káblový systém poskytuje možnosť obnovenia služby v prípade výpadku. Zabezpečujú to poskytovatelia – Africell, Orange, Sierra Leone Cable, Sierratel.
Podľa Asia-Pacific Economic Cooperation forum je okolo 97% dát prenášaných káblovými systémami.

Mapa internetových káblov Európy od analytickej spoločnosti TeleGeography:

Najhorsi_scenar_internetu_sa_udial_v_realnom_zivote_3

Mapa internetových káblov Európy spojených z USA od analytickej spoločnosti TeleGeography:

 

Najhorsi_scenar_internetu_sa_udial_v_realnom_zivote_4

Vojenskí úradníci Británie a USA viackrát varovali, že úroveň bezpečnosti podmorských káblov je relatívne slabé a že Ruské námorníctvo neustále podniká aktivity v ich blízkosti.

V roku 2013, boli zadržaný traja potápači, ktorý sa pokúšali poškodiť podmorské káble.
“V najhoršom prípade, plného útoku na podmorské káble nepriateľské jednotky môžu spôsobiť katastrofické následky odpojením internetových služieb, ale aj relatívne limitovaná sabotáž môže spôsobiť značné narušenie ekonomiky a fungovanie vojenskej komunikácie” vyjadril sa US Navy admirál James Stavridis v roku 2017.

Dodal: “Ruské námorné zložky podnikli detailné monitorovanie a ďalšie aktivity v blízkosti Severného Atlantiku, kde sa nachádza podmorská infraštruktúra internetových káblov.”

Nič nenaznačuje, že bolo Rusko zapojené v prerušení internetových služieb v Mauritánii. Ale vojenskí stratégovia plánujú študovať tento zásah ako príklad ako môže poškodenie podmorských káblov narušiť fungovanie zasiahnutých krajín.

Preložil: Jakub Bombar

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TeleGeography, Independent

Facebook komentár