11_veci_v_ktorych_sa_svet_za_poslednych_20_rokov_zmenil

• Pokrok a inovácie nesmierne zmenili svet za posledných 20 rokov
• Posledné dve desaťročia boli poznačené zmenami v technológii, politike aj demografii
• Nie vždy sú však tieto zmeny priaznivé

Posledné dve dekády boli poznačené úžasným pokrokom a inováciami.

V roku 1998 boli telefóny ešte len raritou, ľudia iba snívali o autách s autopilotom a mnohí sa s internetom iba zoznamovali.

O 20 rokov neskôr je jasne vidieť, ako sa svet zmenil.

Poďme sa pozrieť na najdramatickejšie zmeny, ktoré svet podstúpil za 20 rokov.

1. Populačná explózia

V roku 1998 sa svet blížil k prekonaniu významného míľniku. Populáciu tvorilo 5,9 miliardy jedincov a nasledujúci rok malo toto číslo prekročiť hranicu 6 miliárd.

20 rokov neskôr a globálna populácia sa odhaduje na 7,6 miliardy ľudí. Samotná populácia USA sa zvýšila z 276 miliónov na 327 miliónov jedincov.

2. Urbanizácia

11_veci_v_ktorych_sa_svet_za_poslednych_20_rokov_zmenil_1

Opäť sa stretávame s presunom obyvateľstva do miest. Podľa Svetovej banky, pred 20 rokmi žila menej ako polovica obyvateľstva v mestách alebo prímestských častiach.

Ale v roku 2007, populácia v mestách prekročila hranicu 50% a dnes sa toto číslo rovná 55%. Podľa správy firmy UN, sa môže toto číslo do roku 2050 vyšplhať až na hodnotu 66%, čo môže spôsobiť preťaženie miest, ktoré sú už teraz na hrane.

3. Budovy dosahujú predtým nepredstaviteľné výšky

V roku 1998 sa stali dvojičky Petronas Towers v Malajzii najvyššími budovami sveta s výškou 452 metrov. Predbehli tak Chicágsku Willis Tower o 10 metrov.

Od toho momentu sa začala explózia v počte postavených mrakodrapov, ktoré sú stále vyššie a vyššie. Momentálnym šampiónom je Burj Khalifa, ktorá má o 376 metrov viac ako Petronas Towers, ktoré sa prepadli až na 15. priečku.

Momentálne je vo výstavbe ďalších 7 mrakodrapov. Všetky sa nachádzajú v ázií a budú dosahovať vrchol vo výške najmenej 490 metrov. Najvyššia z nich, Saudsko-arabská Jeddah Tower, bude prvou budovou na svete, ktorá prekročí hranicu 915 metrov. Podľa New York Times, je nárast množstva mrakodrapov symbolom ázijského zapojenia sa do medzinárodnej scény obchodu.

4. Internet zmenil spôsob, akým pracujeme

Dnes je už ťažké predstaviť si svet bez internetu, avšak 20 rokov dozadu to nepredstavovalo problém. V roku 1998, bolo online iba 41% dospelákov v USA. Podľa Pew Research Center, sa toto číslo dnes rovná 89%.

V roku 1998 taktiež vznikla malá spoločnosť zvaná Google, avšak vtedy vyzerala odlišne.

V súčasnosti internet zmenil všetky aspekty nášho života. Od spôsobu akým komunikujeme až po to ako prijímame správy, nakupujeme, navigujeme či sa zabávame.

5. Sociálne média

11_veci_v_ktorych_sa_svet_za_poslednych_20_rokov_zmenil_3

Jedným z najvplyvnejších využití internetu sú sociálne média. Momentálne, využívajú viac ako dve tretiny všetkých Američanov Facebook, najpopulárnejšiu sociálnu sieť, a očakáva sa, že do troch rokov bude mať Facebook viac ako 3 miliardy užívateľov po celom svete.

To je ďaleko od toho, ako boli veci pred dvadsiatimi rokmi, kedy najbližšia vec, ktorú mali moderné sociálne médiá, boli AOL Instant Messenger a webové stránky Geocities.

6. Telefóny sú potrebou a takmer každý ich má

Podobne ako iné formy technológií, mobilné telefóny sa za posledných 20 rokov stali čoraz viac všadeprítomnými – len sa pozrite na to, ako sa v priebehu rokov vyvíjali.

Vlastníctvo mobilného telefónu je v Spojených štátoch v porovnaní s rokom 1998, kedy bolo na úrovni 60%, na svojom maxime 95%. Medzičasom 77% Američanov vlastní smartfóny, ktoré premenili telefóny z jednoduchých komunikačných zariadení na plnohodnotné ručné osobné počítače.

7. 11. september mal významný vplyv na našu spoločnosť

Je ťažké podceňovať efekt útokov 11. septembra 2001 na svet.

Jeden z nich viedol k odporu voči arabom a moslimom v západnom svete, ktorý sa v posledných rokoch vôbec nezmenil. Útoky boli aj príčinou vojny v Iraku a Afganistane, ktorých dopady ešte stále pretrvávajú. Poškodili reputáciu Ameriky v zahraničí. Aj v leteckej doprave došlo k dramatickým zmenám v dôsledku útokov a 9. september dokonca zmenil spôsob, akým hovoríme.

Ale možno najväčšou zmenou vo svete je, spôsob akým ľudia vnímajú samotný terorizmus. Pred útokmi americká vláda stíhala podozrivých z terorizmu na civilných trestných súdoch, nie na vojenských súdoch a terorizmus určite nebol hlavným bodom politických kampaní a spravodajstva.
Dopady z 11. septembra sa stále rozuzlujú, ale už dnes majú obrovský význam v mnohých aspektoch života.

8. Ľudia už neveria bankám

11_veci_v_ktorych_sa_svet_za_poslednych_20_rokov_zmenil_4

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia zaznamenali najväčší ekonomický rozmach v americkej histórii, ktorý trval od roku 1991 do roku 2001.

K dnešnému dňu dôvera vo finančné inštitúcie nikdy nebola nižšia, pričom iba 8% Američanov uviedlo, že im v roku 2016 dôveruje. Mladšie generácie bankám predovšetkým nedôverujú.

Globálna finančná kríza v roku 2008 prispela k vnímaniu chamtivosti a korupcie podnikov a Occupy Wall Street o tri roky neskôr poukázala na nerovnosť príjmov – dva faktory, ktoré zmenili spôsob, akým vnímame finančný systém.

9. Autá s autopilotom

Len za pár desaťročí prešli samoriadiace autá zo vzdialeného snu do reality.

Myšlienka autonómneho vozidla nebola v deväťdesiatych rokoch úplne bláznivá. Prototypy boli vyvinuté od roku 1970 a v roku 1995 výskumníci z Carnegie Mellon University vyvíjali auto, ktoré by mohlo riadiť samo o sebe, hoci vodič stále musel ovládať brzdy a plyn.

V súčasnej dobe spoločnosti ako Tesla, GM, Ford, Uber, Google a Apple vyvíjajú svoje vlastné samoovládacie vozidlá, ktoré už sú testované vo veľkých mestách v krajinách.

10. Zmeny klímy sa stávajú krutou realitou

11_veci_v_ktorych_sa_svet_za_poslednych_20_rokov_zmenil_5

Výskumníci si už niekoľko desiatok rokov uvedomujú klimatické zmeny Zeme, avšak zničujúce účinky sa prejavili najmä v posledných rokoch. Rekordy súvisiace s počasím sú lámané alarmujúcim tempom. Posledné štyri roky boli najhorúcejšie v zaznamenanej histórii a posledných niekoľko rokov nám dalo aj najhorúcejšie jednotlivé mesiace.

Účinky klimatických zmien už sú skutočnosťou pre ľudí z ostrovných krajín v Tichomorí, ktorí sa musia evakuovať a premiestniť, keďže sa celé mestá ponárajú pod vodu.

Otázky životného prostredia zohrávajú čoraz väčšiu úlohu v medzinárodnej politike, čo je najnovšie dokázané parížskymi dohodami o zmene klímy z roku 2015.

11. Do popredia sa dostávajú mnohé sociálne problémy

Každá generácia prináša do popredia nové sociálne problémy a mnohé z nich sa v posledných rokoch dostali do popredia.

Skupiny ako Black Lives Matter vyzdvihli nerovnosť v systéme trestného súdnictva a #MeToo hnutie, ktoré sa objavilo v minulom roku, upriamilo pozornosť na ženy, ktoré prežili sexuálne obťažovanie a zneužívanie vo všetkých oblastiach života.

Medzitým sa obhajcovia práv LGBT presadzovali zvýšené práva a právnu ochranu a v roku 2015 najvyšší súd USA legalizoval homosexuálne manželstvá vo všetkých 50 štátoch.

Preložil : Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, WSJ

Facebook komentár