Neutralita_interenetovej_siete_sa_skonci_11_juna_2018

Koniec neutrality interenetovej siete je naplánovaný na nasledujúci mesiac.

Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) vo štvrtok oznámila, že nové pravidlá, ktorými sa zruší ochrana nad neutralitou siete, majú nadobudnúť účinnosť 30 dní od posledného piatku alebo 11. júna.

Ajit Pai, predseda FCC vo štvrtkovom vyhlásením poznamenal: “11. júna, budú tieto zbytočné a škodlivé internetové predpisy zrušené a bipartitánsky prístup, ktorý online svetu slúžil takmer 20 rokov, bude obnovený.”

Republikánmi riadená Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) v decembri zahlasovala podľa preferencií strany, čím zrušila pravidlá okolo neutrality siete z Obamovej éry, ktorých cieľom bolo poskytovateľom internetových služieb zabrániť blokovať, urýchľovať alebo spomaľovať prístup k určitým online službám.

FCC predtým uviedla, že časť zrušenia mala nadobudnúť účinnosť 23. apríla. Zvyšok požiadaviek si vyžiadal schválenie Úradu pre riadenie a rozpočet, ktorý podľa vyjadrania FCC tvrdí, že ho prijali až začiatkom tohto mesiaca.

Nová časová línia prichádza uprostred boja zástancov neutrality siete, ktorí sa tento krok snažia zastaviť.

Demokrati v Senáte v súčasnosti žiadajú hlasovanie o návrhu zákona, ktorým sa rozhodnutie zruší už v najbližšom týždni. Dokonca aj vtedy, keď sa im to v Senáte podarí, stále budú čeliť zúfalému boju v Bielom dome.

Gigi Sohnová, poradkyňa bývalého predsedu FCC – Toma Wheelera, nedávno pre CNN poznamenala, že budúcnosť neutrality siete pravdepodobne “zostane temná” počas zvyšku tohto kalendárneho roka (“prinajmenšom”).

Viac ako 20 štátov podalo žalobu na zastavenie zrušenia neutrality siete. Niektoré štáty, vrátane New Jersey, Washingtonu, Oregonu a Kalifornie zašli až tak ďaleko, keďže sa snažili príjmať právne predpisy na presadzovanie zásad neutrality siete v rámci svojich hraníc.

Táto miestna legislatíva by však mohla viesť k právnym prekážkam.

Hovorkyňa FCC predtým poukázala na časť poslednej výhlášky neutrality siete, v ktorej FCC tvrdí, že má právomoc zabrániť štátom v uplatňovaní zákonov, ktoré sú v rozpore so zrušením neutrality siete.

“Pre štáty bude zjavne nezákonné, ak sa budú snažiť vytvoriť vlastnú internetovú politiku,” poznamenala Roslyn Laytonová, členka Amerického inštitútu pre podnikanie, ktorá pôsobila v prestížnom prezidentskom tíme FCC, okolo Donalda Trumpa.

Laytonová očakáva, že telekomunikačné spoločnosti budú žalovať štáty, ak sa ochranu budú snažiť presadzovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár