Spoločnosť Google kúpila farebné kancelárske priestory v Londýne za 1 miliardu dolárov, zatiaľ čo čaká na dokončenie stavebných prác na svojom rozsiahlom oneskorenom sídle, nachádzajúcom sa v Spojenom kráľovstve.

Internetový gigant na konci minulého týždňa oznámil, že získal celú budovu v komplexe Central St. Giles, kde už zaberá niekoľko poschodí, v rámci londýnskej oblasti West End.

Ronan Harris, viceprezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Google pre Spojené kráľovstvo a Írsko v blogovom príspevku, poznamenal: „Naša investícia do tohto pozoruhodného projektu navrhnutého spoločnosťou Renzo Piano predstavuje našu pokračujúcu dôveru v kancelárie, ako miesto pre osobnú spoluprácu a spojenie.“

Spoločnosť Google plánuje v najbližších rokoch zrekonštruovať kancelárie, povedal Harris a dodal, že tam budú priestory na spoluprácu, tímové moduly a kryté vonkajšie pracovné priestory.

Firma so sídlom v Mountain View zamestnáva v Spojenom kráľovstve 6 400 zamestnancov a zaviazala sa, že v najbližších rokoch vytvorí v Spojenom kráľovstve dostatok kancelárskych priestorov pre 10 000 jednotlivcov. Jej hlavné centrum sa nachádza v nedávno renomovanej štvrti King’s Cross na severnom okraji centra mesta, kde má niekoľko kancelárií.

Súvisiace: Google investuje v Austrálii až 1 miliardu dolárov

Jej nové sídlo v Spojenom kráľovstve, ktoré sa nachádza na pozemku za železničnou stanicou King’s Cross, je však stále vo výstavbe. 11-poschodová „výstavba“ bola navrhnutá prestížnymi štúdiami Heatherwick Studios a Bjarke Ingels Group. V rámci plánov výstavby je jeho súčasťou 25-metrový plavecký bazén, 200-metrový bežecký chodník na streche a veľkú športovú halu s výhľadom na Londýn. Po dokončení pojme až 4 000 zamestnancov spoločnosti Google.

Výstavba tohto projektu však oproti plánu mešká niekoľko rokov. Google pôvodne dúfal, že sa nasťahuje do budovy už v roku 2016 , ale séria neúspechov posunula dátum nasťahovania o niekoľko rokov ďalej. Počiatočné plány v hodnote 1 miliardy libier (1,2 miliardy dolárov), ktoré vypracoval Allford Hall Monaghan Morris, údajne zrušil spoluzakladateľ spoločnosti Google Larry Page, pretože boli „príliš nudné“.

Nové londýnske sídlo spoločnosti Google.

Nové londýnske sídlo spoločnosti Google.

Zdroj oboznámený so stavbou, ktorý si neželal byť menovaný kvôli citlivej povahe projektu, v apríli minulého roka pre agentúru CNBC poznamenal, že Google sa hodlá začať sťahovať do rokov 2023/2024, čo znamená oneskorenie takmer desať rokov.

Ostatné budovy spoločnosti Google v štvrti King’s Cross sú v rôznom štádiu dokončenia. Google nakoniec očakáva, že v tejto oblasti zamestná okolo 7000 ľudí.

Laboratórium DeepMind AI, ktoré vlastní skupina Alphabet, tiež čelí oneskoreniam v novej 11-poschodovej budove v rovnakej oblasti. DeepMind mal mať budovu, ktorá sa môže pochváliť knižnicou, prednáškovou sálou a strešnou záhradou, avšak mala sa tam presťahovať v priebehu minulého roka, no stavebné práce sa ešte nekončia.

Medzitým sa Apple chystá presťahovať 1 400 zamestnancov z viacerých kancelárií Apple v Londýne do nového priestoru s rozlohou 500 000 štvorcových stôp, ktorý bude zaberať šesť poschodí bývalej uhoľnej elektrárne Battersea (zobrazenej na prednom obale albumu „Animals“ od skupiny Pink Floyd).

Spojené kráľovstvo je jednou z najväčších základní pre amerických technologických gigantov. Meta, Twitter a Amazon taktiež v posledných rokoch získali lesklé viacposchodové budovy v Londýne, aby mohli “ubytovať“ svoje rastúce armády zamestnancov.

Koronavírus zastavil mnoho stavebných projektov po celom svete a výnimkou nie sú ani honosné sídla firiem zo Silicon Valley. Keďže sa obmedzenia v Spojenom kráľovstve sprísnili, mnohé stavebné spoločnosti dočasne zatvorili staveniská a pristúpili k prepusteniu zamestnancov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, ABC

Facebook komentár